Pieni alumiinivene

Anonyymi

Olisi tarkoitus ostaa pieni alumiininen avovene
Alle 4 metriä pitkä ja alle 100kg painoa.
Moottori olisi n. 10hv nelari.

20 vuotta vanha miniBuster maksaa tonnin verran
Uusi Trapper V370 maksaa 1600€
Uusi Linder 355SPORTSMAN 3000e
Uusi Buster Mini 2600€

Onko näistä kokemuksia tai syytä, miksi joku malli pitää ehdottomasti välttää?

Veneellä ei ole tarkoitus huidella avomerellä, vaan kuljettaa sitä pikkutrailerilla tai peräkärillä välillä hankaliinkiin paikkoihin.
Sen takia pituus ja paino ovat rajoittavia tekijoitä.
Alle satakiloista venettä reutuu vaikka tarvittaessa yksinään kannaksen yli.

4

8976

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaiva maahan veneen kokoinen kuoppa, laita kuopan päälle 3 millin alumiinilevy, ja sen päälle 1,5 kiloa dynamiittia, ja päällimmäiseksi betoniharkkoja 30cm paksuus. Sitten vaan räjäytät dynyn, ja kappas, siinä on valmis hieno alumiinivene.

      • Anonyymi

        Hieno homma!
        Ongelmaksi taitaa vai tulla se, että dynamiitin saatavuus on aika heikkoa tällä hetkellä.
        Mistä sitä saisi ostettua?


    • Anonyymi

      Minulla oli aikoinaan Minibuster. 8 HP Hondalla se plaanasi ihan kivasti yksin ajellessa. Venettä oli edellisen omistajan toimesta rytkytelty sekä meren aallokossa että trailerilla, jonka seurauksena oli runsaasti niittivuotoja. Näistä en päässyt eroon, vaikka niittejä kiristettiin, uusittiin ja hitsattiinkin pariin otteeseen. Korvasin sen Buster XS:llä, vaikka ehkä pilssipumppu pienellä akulla olisi ollut vaihtoehto jos olisi vain halunnut hoitaa vuoto-ongelman. Mutta siirtyminen XS:ään tuntui siltä, että olin aikisemmin ajanut laatikolla. Toki XS ei tule kyseeseen sinun tapauksessa.se painaa 160 kg, mutta kuvaa näiden veneiden ajo-ominaisuuksien eroa.

      Pari vuotta sitten törm'äsin huutokaupattavaan minibusteriin , joka kuitenkin kiinnosti mökkiveneeksi, jos hinta olisi ollut riittävän edullinen. Ei näkynyt hitsauksia. Täytin sen vedellä, eikä se vuotanut ennen huuokauppaa. Hinta nousi kuitenkin sen verran korkeaksi, että en ostanut sitä.

      Lindereitä minulla on pari erilaista mökillä, ei kuitenkaan sitä mistä olet kiinostunut. Parasta niissä on keveys, joka on ollut valintakriteereistä tärkein, eikä niissä ole niittauksia, joista minulla on huonoja kokemuksia. Huonommat puolet - ohut alumiini, johon tulee helpommin kuhmuja (on kokemusta) ja kiville ajossa helpommin reikiä kun kuin paksummassa alumiinissa. Kevys onkin sitten välillä ollut haitta tuulessa ja aallolkossa.

    • Anonyymi

      ei missään nimessä busteria! ylihintaisia, rumia, suurin osa pitkärikisiä. ja kirsikkana kakun päälle, jos tietty sauma repee nii onneksi olkoon omistat jätealumiinisen banaanin! busterit kun kasataan sorkkarauta, rautakanki tekniikalla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      70
      1091
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      12
      939
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      910
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      808
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 57
      697
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      627
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      617
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      606
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      596
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      23
      594
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      30
      565
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      559
    14. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      510
    15. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      505
    16. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      499
    17. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      18
      484
    18. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      476
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      457
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      439
    Aihe