Olipa kerran

Anonyymi

Kaupunki, nimeltä rauma. Hyvin meni rahallisesti ja muutenkin. Sitten joku Koski rauman rahavarantoihin. Koski kovalla kädellä vuosien aikana. Kaupungin rahavarannot putosivat kymmeniä miljoonia ja nyt pitää alkaa säästämään, niin kovasti joku niihin Koski. Nyt tietty ikäluokka pääsee eläkkeelle, onneksi tämä Koski juuri oikeita henkilöitä.

2

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne tarvii työntekijöitä jolle eivät maksa palkkaa. Minuakin houkuteltu jo pariin hommaan, työkkäri välittää palkattomia työntekijöitä tekemään palkallisten hommat koska pitää säästää. Ja karenssia tulee jos ei mene 100 euroa lähti tuesta heti mutta en todellakaan aio tehdä palkatonta työtä. Kauhea uhkailu ja paniikki työkkärissä mistä ne saa ilmaisia työntekijöitä. Kunnan sakkomaksut on vissiin aika suuret.

    • Anonyymi

      Ei nämä päiväkodit ja koulut ilmaisia ole. Niihin sitä rahaa nyt on uponnut ja uppoaa vielä. Maksa veros.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      98
      4108
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      28
      2876
    3. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      230
      2201
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      58
      2097
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1456
    6. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      76
      1300
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      90
      1109
    8. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1101
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      57
      955
    10. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      71
      954
    Aihe