Mistä mahtaa johtua että kun moottorin käynistää kylmänä ei ole ongelmia, mutta kun auto on ollut lämmityksessä yli puolituntia niin ei suostu kunnolla käynistymään ja epätasainen tyhjäkäynti 800-2300 rpm heittelee noin 10 min ajan ja sammuu välillä? Auto on Peugeot 405 SRI
Lämmityksestä
Outoa
2499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
"Mistä mahtaa johtua että kun moottorin käynistää kylmänä ei ole ongelmia, mutta kun auto on ollut lämmityksessä yli puolituntia niin ei suostu kunnolla käynistymään"
Johtuu siitä että suuttimet ovat likaiset ja toimivat huonosti, vuotaen polttoainetta läpi.Kylmällä koneella seoksen rikastuminen ei juuri vaikuta käynnistymiseen, mutta lämpimällä koneella käynnistyminen on vaikeampaa kun seos on liian rikas ja suihkujen muotokin mitä sattuu.
Korjauksena tuohon on suuttimien huollattaminen. Riskinä tuossa on se että kunnossa olevilla suuttimilla paljastuu muut viat jotka ovat peittyneet rikkaan seosken alle. Ilmavuodot, ym.
"ja epätasainen tyhjäkäynti 800-2300 rpm heittelee noin 10 min ajan ja sammuu välillä? Auto on Peugeot 405 SRI"
Vaikka et vuosimallia etkä ruiskun tyyppiä tarkemmin kerrokkaan niin arvaan että lisäilmaluisti takertelee kylmällä ilmalla. Lisäksi asioita sekoittamassa voi olla satunnaisia ilmavuotoja tai polttoaineen painesäätimen vanheneminen.
Anteeksi vastaus on vähän kestänyt. Vm -89 ja Ruisku XU. Tarkoitan tuossa että moottoria käynnistäessä kylmänä ei ole ongelmia ei sammu ja käy tasaisesti, mutta jos sitten erehtyy lämmittämään.... eilen käynnistäessä (auto seissyt tallissa) lähti erinomaisesti käyntiin ja kierrokset pysyi siinä 600 rpm.