Peliriippuvuus haittasi elämääni yli 10-vuotta, pelasin maanisesti kaikkea mahdollista, enkä kyennyt

Anonyymi

lopettamaan sitä. Rukoilin ja pyysin apua, kunnes noin 4kk sitten pelihimo sammui kuin taikaiskusta. Uskon Jumalaan, ja Jumala minut tuosta riippuvuudesta vapautti. Miksei hän vapauttaisi sinuakin, jos rukoilet ja pyydät apua?

Kaikki mahdollinen paha tuli koettua pelaamisen johdosta monia kertoja. En toivo peliriippuvuutta pahimmalle vihamiehellenikään. Rahan häviäminen on pienin paha minkä pelaamisessa häviää, siinä nimittäin häviää pidemmässä juoksussa koko elämän. Se riippuvuus ohjaa ihmistä ja määrittää kaiken mitä hän tekee. Älä anna häpeän olla este hakeutua avun piiriin.

Voimaa ja jaksamista kaikille saman ongelman kanssa kamppailevalle. Tiedän mitä helvettiä se voi olla. Mutta ulospääseminen on mahdollista.

13

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      noh tjaah miksi Jumala salli ihmisen keksiä pelit ja ei antanut aivoihin jarrua joka olisi alunperin estänyt pelaamiset? Ihminen on kai Luojan luoma?

      • Anonyymi

        On olemassa hyvä ja paha. Jumala on hyvä. Paha on sielunvihollinen, joka ei osaa luoda mitään uutta, mutta on taitava jäljittelemään ja kopioimaan. Näin nekin asiat jotka ovat olleet alunperin luotuja johonkin muuhun, muuttuvat pahaksi, vaikka niiden alkuperäinen tarkoitus on saattanut olla hyvä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On olemassa hyvä ja paha. Jumala on hyvä. Paha on sielunvihollinen, joka ei osaa luoda mitään uutta, mutta on taitava jäljittelemään ja kopioimaan. Näin nekin asiat jotka ovat olleet alunperin luotuja johonkin muuhun, muuttuvat pahaksi, vaikka niiden alkuperäinen tarkoitus on saattanut olla hyvä.

        Luojan luomahan se peliriippuvainenkin on, mutta miksi? Luoja tietää, kysypä häneltä.


    • Anonyymi

      Minuakin Jumala auttoi. Tosin olin rukoillut tätä muutosta monta, monta vuotta. Nyt vapaa pelaamisesta.

    • Anonyymi

      Lopetin pelaamisen, tupakoinnin ja karkin syömisen. Kaikki jotka aiheuttivat minulle riippuvuutta vuosien ajan. En halua olla kyseisten tuotteiden orja. En saa niistä mistään enää nautintoa, kaikista noista tulee vain huono olo. Otin terveelliset elämän tavat tilalle. Terveellinen ruoka ja ulkona liikkuminen. Tämän elämän tapa muutoksen aloitin 2kk sitten. Säästyy rahat ja fyysisesti ja henkisesti terveempi olo.

    • Anonyymi

      Jos kaikki on Luojan luomaa, niin eikö silloin uhkapelitkin? Mikä tässä on uskonnon logiikka?

      • Anonyymi

        Mutta onko silloin mitään hävittävää kokeilla rukoilua, jos todella pahasti on pelien orja?


    • Anonyymi

      Voisitko rukoilla puolestani. Minullakin on peliriippuvuus. Jumala ei ole minun rukouksiini vielä vastannut. Mikähän tämän tarkoitus on, kun kaikki olisi muuten ok.

      • Anonyymi

        On se kumma että vaikka kuinka jengi rukoilee niin siitä huolimatta maailmassa pahuus näkyy olevan vallassa. Mistähän se mahtaa johtua, eikö rukoilu auta?


      • Anonyymi

        Tottakai voin rukoilla. Älä anna periksi. Vaan jatka sinnikkäästi yrityksissä vapautua pelaamisesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tottakai voin rukoilla. Älä anna periksi. Vaan jatka sinnikkäästi yrityksissä vapautua pelaamisesta.

        Kiitos, tänäänkin itselläni paha päivä....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos, tänäänkin itselläni paha päivä....

        Tiedän tunteen! Itse olin luopunut toivosta monta kertaa, kunnes se oikea päävoitto osui kohdalle eli vapautuminen pelaamisesta! Pääset kyllä irti!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos, tänäänkin itselläni paha päivä....

        Miten pyyhkii? Onko pelihimot hellittäneet?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3643
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2479
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      37
      2333
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2097
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1582
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1569
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      14
      1412
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      129
      1329
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      275
      1310
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1285
    Aihe