VUOKRASOPIMUKSEN PURKU JA PURKAMISILMOITUS terveyshaitan perusteella

Tätä kysellään jatkuvasti, mutta hitaan irtisanomisen sijaan vuokrasopimuksen voi purkaa terveyshaitan perusteella noudattamatta normaaleja irtisanomisaikoja.

Ks.
Laki asuinhuoneiston vuokrauksesta

Terveyshaitta:

Vuokralaisen oikeus purkaa vuokrasopimus, 8. luku 63 §
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19950481#L8P63
https://tinyurl.com/yxuj9b4s

"Vuokralaisella on oikeus heti purkaa vuokrasopimus, jos vuokralaisen, hänen kotiväkeensä kuuluvan tai vuokralaisen palveluksessa olevan terveydelle aiheutuu ilmeistä vaaraa huoneiston käyttämisestä sopimuksessa edellytettyyn tarkoitukseen.

Vuokralaisella on oikeus purkaa vuokrasopimus kuukauden kuluessa siitä, kun huoneisto tai osa siitä on joutunut pois vuokralaisen hallinnasta, jos tällä seikalla on vuokralaiselle olennainen merkitys.

Vuokralaisen oikeudesta purkaa vuokrasopimus säädetään lisäksi 8, 16, 20, 21 ja 42 §:ssä."

Vuokrasopimuksen purkamisilmoitus, 8. luku 66 §
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19950481#L8P66
https://tinyurl.com/y47kn6re

"Vuokranantajan tai vuokralaisen, joka haluaa käyttää tässä laissa säädettyä oikeutta purkaa vuokrasopimus, on annettava kirjallinen purkamisilmoitus. Siinä on mainittava purkamisperuste ja vuokrasuhteen päättymisen ajankohta, jos vuokrasuhde halutaan päättyväksi myöhemmin kuin välittömästi purkamisilmoituksen tiedoksiannosta. Purkamisilmoituksesta käy myös sellainen haaste, jossa vuokrasuhde vaaditaan purettavaksi.

Purkamisilmoitus on annettava tiedoksi todistettavasti. Purkamisilmoitus on myös asianmukaisesti annettu tiedoksi silloin, kun sen tiedoksiannossa on noudatettu, mitä haasteen tiedoksiannosta on voimassa."

- Olen kirjoittanut aiheesta myös täällä:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/10060466/vuokrasopimuksen-irtisanominen-homeen-vuoksi

Perustettuani sivuston Homesairaat.net latasin sinne myös vuokrasopimuksen purkulomakkeen, mutta koska foorumia vain miinusteltiin eikä kukaan viitsinyt rekisteröityä sinne, suljin koko paikan ja hylkäsin nettiosoitteenkin.

Käytin sunnuntaina paljon aikaani löytääkseni muokkaamani lomakkeen ja viimeistelläkseni sitä edelleen, käyttövalmiina https://www.edocr.com/v/gpkwnp6a/sanasinko/Vuokrasopimuksen_purkamisilmoitus kaikille niille, jotka eivät terveyshaitan takia pysty asumaan vuokraamassaan asunnossa ja joutuvat purkamaan vuokrasopimuksen.

Kuten lakikin sanoo, purkamisilmoitus https://www.edocr.com/v/gpkwnp6a on annettava tiedoksi todistettavasti. Siihen pitää saada kahden todistajan allekirjoitukset vuokranantajan ohella niin, että kaksoiskappale tai jäljennös jää vuokranantajalle.

Purkaessani ensimmäisen kerran vuokrasopimuksen sairastuttuamme homeesta ostin lomakkeen netistä. Seuraavalla kerralla joutuessani purkamaan vuokrasopimuksen meteliongelman takia käytin omaa lomakettani, jota täydensin tarvittavilla tiedoilla. Jokaisen tilanteen ollessa erilainen lomaketta on syytäkin tarkentaa ja täsmentää omilla tiedoilla.

1

680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      159
      4253
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      15
      3142
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      135
      2690
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2288
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      55
      2183
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1838
    7. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      39
      1695
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      30
      1684
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      58
      1286
    10. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      34
      1151
    Aihe