MISTÄ LÖYTYIS HYVÄ KILPPARILÄÄKÄRI, JOKA ANTAS T3-hoitoja??

Anonyymi

Tervehdys ystävät!

Joukkoonne sankkaan on taas putkahtamassa uusi kilpparipotilas, joka tarvii vähän ajatustenvaihtoa ja ehkä vinkkejäkin eteenpäin menemiseksi.

Tilanteeni on se, että vasta-aine arvot ovat hujahtaneet yli 1300 eli ilmeisen mitta-asteikon. Vielä kesällä arvot oli 195, mutta parissa kuukaudessa kohosivat yli äyräiden.

Mistä niin nopea nousu voi tulla. Ainoa muutos aikaisempaan oli se, että lisäsin D-vitamiinin syöntiä, kun olin selvästi puutostilainen. Nyt D-vitamiiniarvo on n 90 hujakoilla ja lataamista jatketaan kunnes arvot ovat 120-150 välimaastossa.

Olen ottanut käyttöön myös bioteekin super B-vitamiinin.
Kolmas asia oli se, että ryhdyin kokeilemaan Fitlinen tuotteita : restoraatio, basic jne.. ja niissähän on rutkasti sokeria. Oisko nousu johtunut niistä. Olen nyt lopettanut kyseisen tuotteen käytön.

Muuten olen suht gluteeniton. Syön aamuisin kaurapuuroa ja syön kauraleipää aterioiden painikkeena. muuten suosin kvinoaa ja linssiä, kanaa, kalkkunaa, maksaa, kalaa ja kananmunia. Käytän ainoastaan ns. hapanmaitotuotteita.

Pää ongelmani on ehkä se, että T4 ei muunnut riittävästi T3:meksi. T3 arvo on ollut 4,43 ja 4,33 hujakoilla, kun sen kai pitäisi olla vitosen pinnassa.

Kysyn teiltä, että tiedättekö tai kuka voisi tietää, missä olisi sellainen lääkäri, joka rohkenisi hoitaa potilasta yhdistelmähoidolla eli T4 ja T3 yhdistelmällä?

Jotenkin tuntuu, että monet leksat suhtautuu asiaan jopa yliolkaisesti. Jos tämä lekuri olisi välillä Tampere –Hesa- Turku niin aina parempi.

Voi toki olla muuallakin päin Suomea.

Taistellaan yhdessä, ehkä hoito vielä tästä paranee tulevaisuudessa.

5

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo "vasta-aine arvot ovat hujahtaneet yli 1300" tarkoittaa kilpirauhasen vähittäistä tuhoutumista ja huonompaan suuntaan menemistä.

      Lääkärit eivät tätä halua tai osaa hidastaa, keinoja olisi kolme.
      Potilaan omassa vallassa on ottaa seleeniä 200µg/vrk.
      Potilaan omassa vallassa on tiukka gluteenittomuus, auttaa 80 %:lle potilaista.

      Mutta sairastamispakko-Suomessa TSH:n alentaminen on lääkärin vallassa.
      TSH stimuloi kilpparia eli alentaminen vähentää tuhoutuista.

    • Anonyymi

      Onko sinulla jotain muita vaivoja kuin kilpirauhasarvojen tarkkailu? Ei pelkkiä numeroita hoideta.

    • Anonyymi

      Hei!

      No ihan ne normaalit vajislaisen ongelmat on painottuen erityisesti lihaskipuihin ja huonoon palautumiseen. Kilppari pitää käydä ultraamassa tässä lähiaikoina, että onko siellä jotain ns. leikattavaa. Julkinen terveydenhuolto ei kyllä auta tällaisissa asioissa. Ehkä sitten saa leikkausajan, jos ultrassa ja näytteessä on jotain häikkää. Jos kilppari poistetaan niin sitten kaikki hormonit pitää saada purkista. Yksityisen kautta tälle kaikelle tulee hintaa. En tiedä miksi julkinen puoli on mennyt noin alatasolle. Ainoo kommentti siltä puolelta oli meikäläiselle, että yksityiseltä puolelta saatu tyroksiinilääkityski pitäis lopettaa, jos ollaan viitearvojen sisällä, vaikka vasta-aine arvot olisi kuinka korkealla. Onko teillä kokemusta tai tietoa siitä, että kuinka helposti esim. virosta saisi liothyronia. Joissakin Tallinnan apteekeissa sitä ainakin nettisivujen valossa näyttäisi olevan, vai tunnetteko täältä suomesta ketään, joka rohkenee antaa reseptin myös t3:lle.

      • Anonyymi

        Mitään leikkauksia ei tehdä ilman painavaa syytä. Ei yksityisellä eikä julkisella puolella.

        Kilpirauhasleikkaukseen päädytään lähinnä kilpirauhasen syövän takia. Harvoin on muuta aihetta leikkaukseen. Lääkäri ratkaisee leikkauksen tarpeen.

        En ole koskaan kuullut, että kilpirauhasen vajaatoiminnan oireisiin kuuluisi lihaskivut. Ehkä lihaskipujen syytä olisi aiheellista etsiä muualta tai ainakin myös muualta.


    • Anonyymi

      Älkää uskoko kaikkea, mitä tällä palstalla kirjoitetaan! Esim. kaikki t3-lääkkeen mainostus, mitä täällä melkein joka ketjussa tuputetaan, on todennäköisesti saman henkilön jotain ihme propagandaa. Vedotaan johonkin brittikuninkaallisen henkilääkäriin, jonka mielestä vasta jos t4v on yli 40, merkitsee se liikatoimintaa. Siis HUH! Tai viitataan jatkuvasti johonkin yhden tai kahden endokrinologin kirjoitukseen (olen lukenut kymmeniä vanhoja ketjuja läpi hakien tietoa ja samaa propagandaa esiintyy usean vuoden aikana).

      Ei varmaankaan julkisella puolella osata kovin hyvin hoitaa aina vajaatoimintaa (tästä ihan omakohtaista kokemusta), mutta ratkaisu ei todellakaan ole aina annoksen nosto tai tsh:n tiputtaminen mittaamattomiin. Monilla on vielä subkliininen vajaatoiminta, eli lievä vajaatoiminta, johon ei lääkitystä välttämättä edes tarvittaisi. Esim. itsellä lääkityksen nosto johti voinnin huononemiseen, ja nyt olen vähentämässä sitä (vastoin palstan ohjeita).

      Älkää hakeko lääkitysohjeita tältä palstalta!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1289
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1078
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      61
      1050
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      999
    5. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      161
      978
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      953
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      866
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      791
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      725
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      724
    Aihe