Tourette ja Ocd kulkevat pitkälti käsi kädessä - siksi valitsin tämän viestiketjun.
Muita joilla tourette?
Minkälaisia tic oireita teillä on? Mistä saatte keinoja ja apua niiden lieventymiseen jos saatte? Onko käytössä lääkitys, keskusteluterapia tai vaikka jotain harjoituksia?
Itselläni ei vielä virallista diagnoosia ole mutta varmaa on silti että kyseessä tourette. Paljon on myös OCD oireita, lähinnä ajatuksia ja tavaroiden järjestelyä. Touretten osalta paljon tic-liikkeitä, itse koen ne todella suuriksi, raskaiksi ja aikaa vievinsi, lääkärit kuitenkin ovat kohdallani sitä mieltä että lievää on.. Kai se itselle vain aina tuntuu pahemmalta ja suuremmalta kuin mitä se oikeasti on.
Ticsini ovat pääasiassa pään alueella, silmissä pahimmat, kurkkuäänet toisiksi pahimmat. Lisäksi niskan alueella jotakin ja käsissä. Joskus jaloissakin mutta niitä onneksi harvoin.
Itsellä käytössä terapia, keskustelua eniten ja myös rentoutumisharjoituksia = ticsit jumittavat pään alueeni lihaksia tosi kovasti ja kipuja on, siihen liittyviä rentoutumisharjoituksia. Hierojallakin käyn aina joskus että hän hieroo niskan ja hartiaseudun.
Touretten Oireyhtymä
Anonyymi
0
131
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p596799Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3525881Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite483227Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill292899Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1901492Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171218Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps18956Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv1860- 54859
Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m1827