Eilen aamulla, kun poimin puolukoita, ne olivat umpijäässä ja kalisivat pudotessaan ämpäriin. Nyt, kun niitä rupesin putsaamaan , puolet on pehminnyt jo vesirakkuloiksi, jotka hajoavat helpolla käsittelyssä, mutta maku on mainio.
yöpakkaset kypsyttivät puolukat
3
473
Vastaukset
- Anonyymi
Onko puolukkasato mennyttä yöpakkasten myötä? Eli voiko ja kannattaako enää poimia niiltä alueilta, joilla on halla käynyt?
- Anonyymi
Kyllä niitä vielä poimia voi. Putsaaminen vaan on työläämpää. Monet ovat odottaneetkin, milloin ne olisivat kypsemmillään, mutta nyt se on tapahtunut. Huurteisia marjoja ei kylläkään kannattaisi poimia, kun mukaan tulee niin paljon roskaa ja marjojen sulattua on ämpärin pohjalla sentinverran vettä. Tällöin marjat on pakko huuhdella ainakin kahdessa vedessä lävikön läpi, että niihin jäätyneenä tarttunut poro ja moska irtoaa. Suurin osa porosta jää altaan pohjalle. Kypsät puolukat ovat usein tiilenpunaisia nesterakkuloita ja maisteltaessa ne tuntuvat makeilta kuin olisivat käyneet. Tällaisia löytää vielä keväälläkin hangen alta pälvipaikoista.
- Anonyymi
puolukoista oli jo toinen huono sato peräkkäin vaikka niitä on kyllä täällä Kälviälläkin ostoauto ottanut vastaan, viimeksikin näin kun eräät thainaiset, taisi mieskin olla mukana, olivat juuri tuonneet sinne saalistaan. Ovat ihanan valveutuneita ja työteliäitä immeisiä tälläkin saralla! Samoin kuin karpalon kanssa, on puolojakin jossain maaston kohdissa paremmin, jopa isokokoistakin kuten siskonikin vakuutti, kun hän pistäytyi tänne niitä haalimaan sieltä Keski-Suomesta käsin. Oman havaintojeni mukaan puolukat ovat olleet varsin harvassa ja pienenlaisia erikoisen pitkän kuivan kauden jälkeen. Kauden alussa kun jobbarit alkavat kerjäämään poimijoilta niitä hyytelömarjoiksi tarvittavia puoli -(tai lähes täysin) raakoja marjoja niin kyllähän se jotenkin hirvittää... noh, toisaalta itsekin tapaan kerätä puoliraakoja linttejä/hilloja/mämmejä/valokkeja/lakkoja(...jne,erityisen rakkaalla lapsella on erityisen paljon nimiä.) , koska nehän kypsyvät nopeasti sitten kyllä myöskin sisätiloissa ikkunan ääressä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4013318Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151546En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841332- 1081321
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991315Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591265- 481175
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801072Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa26975- 33857