yöpakkaset kypsyttivät puolukat

Anonyymi

Eilen aamulla, kun poimin puolukoita, ne olivat umpijäässä ja kalisivat pudotessaan ämpäriin. Nyt, kun niitä rupesin putsaamaan , puolet on pehminnyt jo vesirakkuloiksi, jotka hajoavat helpolla käsittelyssä, mutta maku on mainio.

3

643

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko puolukkasato mennyttä yöpakkasten myötä? Eli voiko ja kannattaako enää poimia niiltä alueilta, joilla on halla käynyt?

    • Anonyymi

      Kyllä niitä vielä poimia voi. Putsaaminen vaan on työläämpää. Monet ovat odottaneetkin, milloin ne olisivat kypsemmillään, mutta nyt se on tapahtunut. Huurteisia marjoja ei kylläkään kannattaisi poimia, kun mukaan tulee niin paljon roskaa ja marjojen sulattua on ämpärin pohjalla sentinverran vettä. Tällöin marjat on pakko huuhdella ainakin kahdessa vedessä lävikön läpi, että niihin jäätyneenä tarttunut poro ja moska irtoaa. Suurin osa porosta jää altaan pohjalle. Kypsät puolukat ovat usein tiilenpunaisia nesterakkuloita ja maisteltaessa ne tuntuvat makeilta kuin olisivat käyneet. Tällaisia löytää vielä keväälläkin hangen alta pälvipaikoista.

    • Anonyymi

      puolukoista oli jo toinen huono sato peräkkäin vaikka niitä on kyllä täällä Kälviälläkin ostoauto ottanut vastaan, viimeksikin näin kun eräät thainaiset, taisi mieskin olla mukana, olivat juuri tuonneet sinne saalistaan. Ovat ihanan valveutuneita ja työteliäitä immeisiä tälläkin saralla! Samoin kuin karpalon kanssa, on puolojakin jossain maaston kohdissa paremmin, jopa isokokoistakin kuten siskonikin vakuutti, kun hän pistäytyi tänne niitä haalimaan sieltä Keski-Suomesta käsin. Oman havaintojeni mukaan puolukat ovat olleet varsin harvassa ja pienenlaisia erikoisen pitkän kuivan kauden jälkeen. Kauden alussa kun jobbarit alkavat kerjäämään poimijoilta niitä hyytelömarjoiksi tarvittavia puoli -(tai lähes täysin) raakoja marjoja niin kyllähän se jotenkin hirvittää... noh, toisaalta itsekin tapaan kerätä puoliraakoja linttejä/hilloja/mämmejä/valokkeja/lakkoja(...jne,erityisen rakkaalla lapsella on erityisen paljon nimiä.) , koska nehän kypsyvät nopeasti sitten kyllä myöskin sisätiloissa ikkunan ääressä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      25
      1121
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      54
      1108
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      515
      844
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      834
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      745
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      669
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      626
    8. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      624
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      182
      619
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      40
      597
    Aihe