Paljonko voi päivässä juoda alkoholia, ilman terveysriskejä?
Vastaukset 25
- Anonyymi
Hei!
Esitit hyvä kysymyksen. Tutkitusti terveydelle optimaalinen määrä alkoholi on 17 annosta per päivä. 24 annosta voi hieman lihottaa, mutta on täysin riskitöntä vielä.
Pieniä terveyshaittoja voi alkaa ilmetä, jos juo vuosia 48 annosta per vrk.
Terveisin
Nuori Lääkäri- Anonyymi
Lopeta harhauttavat vitsisi !!!
Ne eivät ole hauskoja ja joku voi jopa ottaa todesta !
Olet vaarallinen henkilö vastaajana täällä palstalla !!! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lopeta harhauttavat vitsisi !!!
Ne eivät ole hauskoja ja joku voi jopa ottaa todesta !
Olet vaarallinen henkilö vastaajana täällä palstalla !!!Toi on päävammaisen ohjeita päivän alkoannoksille.
- Anonyymi
Kaikkien tulee nyt muistaa, että vaikka päiväannos olisikin 17, se EI tarkoita, että sen voisi vetää joka päivä.
Nuori lääkäri sanoi, että 48 annosta viikossa alkaa olla liikaa, ja jos juo 17annosta joka päivä, se tekee 119annosta eli 2,5 kertaisesti viikkoannoksen.
T. Kalkuloija
- Anonyymi
Terveellinen annos alkoholia päivässä on ruokalusikallinen. Sillä ei oikein saa fiiliksiä.
- Anonyymi
Terveellistä annosta ei ole olemassakaan. Jotkut kestävät enemmän, jotkut vähemmän. Kaikkein terveellisintä olisi olla kokonaan ottamatta, mutta se on jokaisen oma valinta mitä tekee.
- Anonyymi
17 annosta per vrk on todettu kliinisissä tutkimuksissa täysin turvalliseksi määräksi.
Terveisin
Nuori Lääkäri- Anonyymi
En oikein luota laskutaitooni, ei kai litran viinitölkki voi tuon yli mennä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En oikein luota laskutaitooni, ei kai litran viinitölkki voi tuon yli mennä?
Ei toki, litra vinkkua on vain noin 8 annosta. Eli voit huoleti juoda toisenkin litran tänään ja vielä päälle pullon keppanaa! :)
Terkuin
Kokenut Matemaatikko - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei toki, litra vinkkua on vain noin 8 annosta. Eli voit huoleti juoda toisenkin litran tänään ja vielä päälle pullon keppanaa! :)
Terkuin
Kokenut MatemaatikkoHyvä tietää! Litrasta onkin tullut outoja oloja joskus ja silloin tällöin jäänyt vähän janokin. Nyt tiedän, että kyse onkin vain vajaasta annoksesta.
- Anonyymi
Riippuu tasapainosta.
- Anonyymi
Juon terveydekseni tänäänkin, mutta maltilla ja kohtuudella, eli suositellut 17 annosta :)
- Anonyymi
Se on sitten muisti pois.
- Anonyymi
Suomen tulli katsoi läpi sormien monopolimyyjämme toimia.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/26c1033b-8d67-48a0-ab54-3d36fb9892dd
Oli tärkeämpää kytät tavallista kansaa tuntea olevansa kansalista ylempi herra. Ylemmän herra oikeus on valita ketä vainotaan ja ketä ei. - Anonyymi
Aloin tämänpäiväisen juomisen, eli ensimmäinen päivän 17 alkoholiannoksesta juotu. Tästä tulee hyvä päivä! :)
- Anonyymi
Tuohon kannattaa lopettaa.
- Anonyymi
Vähäänpä tyydyt päivässä jos aiot 17 annosta vetästä. Jos kerran juo niin eikö kannattaisi ottaa kunnolla. Alkuun kannattaa varustautua ainakin kahdella salkulla olutta.
- Anonyymi
Onkos teillä joitakin ongelmia alkoholin kanssa? Turha tuhlata aikaa kaikenmaailman senttilotrojen laskemireen. Avoimin mielin pullot auki ja janontorjunta päälle.
Aamulla voi sitten naputella taskulaskimeen joitakin lukuja, mitä sattuu muistamaan. Jos ei muista mitään ja päätäkin särkee, kannattaa suunnata lähikauppaan torjunta-ainetta ostamaan. - Anonyymi
Jos tuollaista pitää miettiä, on parempi ettet juo ollenkaan.
- Anonyymi
0 annosta.
- Anonyymi
Kuulin vuosia sitten ruumiin avaajasta, joka sanoi ottavansa illalla pirtua muutaman sentin annoksen ja arpiriinin. En tiedä.
Mutta nuori Lääkäri on valelääkäri, koska ei osaa edes kirjoittaa tekstiään oikein. Kannattaa varoa siksi ohjeita. - Anonyymi
Pullo kossua päivittäin pitää lääkärin loitolla!
Suosi kotimaista terveysjuomaa! - Anonyymi
Teelusikallinen 1 kertaa päivässä.
Noin 1 cl viiniä kerran viikossa Herran pyhällä ehtoollisella.
- Anonyymi
Millä ajalla?
5;n viikon ajan normaali päiväannokseni oli 14 - 16 olutta. San Miguelia. Aamusta alkaen noin 1dl brandyä ja päivän mittaan muutama lisää.
Tuon lisäksi päivittäin sunnolla brandyä noin 3 - 4dl ja viiniä ka. 0,5l.
Määrät ylittävät reippaasti 75v ukolle suositellun mutta suositukset tarkoittanevat pitkään jatkuvaa käyttöä?
Ollessani vielä työmarkkinoiden käytettävissä pakenin kahdesti Espanjaan 3kk:n rupeamiksi. Silloin rytmi häiriintyi pari kertaa kun olin aistinani elimistön viestin: Ukko! Pidähän pari välipäivää!
Elopaino 83kg.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty441349Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä3191154Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto30972Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s307945Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33791Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine130757- 49735
Treffi-ilmoituksia!
Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte193682- 61605
- 40546