IT-ala väkisin halpatyöksi

Anonyymi

YLE Areena Yle Uutiset Lounais-Suomi 23.9.2019

https://areena.yle.fi/1-50290353?seek=271

Saloon kaavaillaan jopa 1000 ulkomaisen opiskelijan tuontia IT-opintoihin. Koulutuksen järjestää Turun AMK. Miten siellä edes on osaamista ns. uusiimpiin tekniikoihin? Tuossa mainitaan, että opiskelijoilla on pahimmillaan 6-8 tunnin aikaero Suomeen, ilmeisesti GMT 8 ... GMT 10 eli kauas Aasiaan, halpatyövoiman alueelle mennään.

Tällaista koulutusta harjoitettaisiin ilmeisesti veronmaksajien rahoilla. Tarkoitus on syrjäyttää kalliimpaa suomalaista työvoimaa tulevaisuudessa.
Eikä suomalaisia kannata kouluttaa IT-alalle? Nyt ilmiselvästi haetaan maailman älykkäimpiä ja myöhemmin pienempiin palkkoihin tyytyviä opiskelijoita. Tällainen yhdistelmä, halpa ja hyvä ei tunnetusti ole juurikaan mahdollista. Aika moraalitonta on se, että suomalaiset jätetään kouluttamatta ja meidän verovaroillamme pyritään saamaan palkkoja polkevia IT-alan työläisiä tänne. Kaiken muunkin tällaisen toiminnan, kuten valepakolaisten hyysäämisen, joita on ainakin 95% maahamme pyrkivistä ollut, aiheuttaa Suomessa vielä sisällissodan. Sitä se globalisaatio teettää. Tästä on merkkejä kaikkialla Euroopassa ja myös muuallakin, kehittyneimmissä maissa. Kehitysmaista halutaan monissa Euroopan maista sallia vapaa maahanmuutto ilman mitään järkeviä perusteita.

Turun AMK haluaa työllistää lähinnä opettajansa, Suomen nuorison tulevaisuudella ei ole mitään väliä. Ilmeisesti Suomesta ei muka löydy tarpeeksi palikkatesteissa pärjääviä nuoria, vanhat eivät kelpaa. Palkkoja halutaan myös painaa alaspäin, se on varmaa. Alalle halutaan ylitarjontaa pätevistä nuorista.

KohtaEläkeMies

0

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        243
        4243
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        120
        2704
      3. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        41
        2462
      4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        82
        1497
      5. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        116
        1466
      6. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        48
        1189
      7. Kehtaisitko näyttäytyä

        kaivattusi seurassa?
        Ikävä
        78
        1107
      8. Ne viimeiset kerrat

        Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
        Ikävä
        59
        983
      9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        45
        976
      10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        172
        959
      Aihe