Olisi ihan mukavaa jos asioista puhuttaisiin niiden oikeilla nimillä. Selvennykseksi haluaisin muistuttaa, että
1) Jammu Siltavuori todistettavasti murhasi kaksi nuorta tyttöä, mutta sadut hyväksikäytöstä syntyivät lynkkaushengen myötä vasta myöhempinä vuosina. Kutsukaamme tästälähtien siis Jammua lapsenmurhaajaksi pedofiilin sijaan.
2) Pedofiili on lääketieteellinen termi, ei lakitekninen. Sanalla pedofiili tarkoitetaan sekaantumista lapseen, joka ei ole vielä saavuttanut puberteettia.
En väitä, etteikö sekaantuminen 14-15 vuotiaaseen olisi moraalisesti arveluttavaa, mutta tällä palstalla käytetty tarkoitusperäinen terminologinen kikkailu alkaa olla mielestäni jo asiatonta.
Tällä tarkoitan esimerkiksi seuraavanlaista ajatusketjua:
1. Timpe on yhdynnässä puberteetti-ikäisten nuorten kanssa. =>
2. Alle 18 vuotias on (lakiteknisesti) lapsi, joten Timpe oli yhdynnässä lapsen kanssa =>
3. Pedofilia on sekaantumista lapseen joten timpe on pedofiili (virheellinen päättely koska Timpen kanssa yhdynnässä olevat tytöt olivat saavuttaneet puberteetin) =>
4. Timpe on pedofiili joten hän on kiinnostunut myös alle puberteetti-ikäisistä.
Tällaista ajattelua kutsun henkilöstä riippuen omassa kielenkäytössäni joko valehteluksi tai tyhmyydeksi.
Toinen huvitusta aiheuttava jatkuvasti toistuva argumentaatiovirhe on se, kun opponentti leimataan argumentum ad hominem itse pedofiiliksi yrittäessään puhua järkeä verenhimoiselle ihmisjoukolle. Tällä tavoin pyritään mustavalkoisesti eristämään keskustelijat joko kunnon ihmisiin tai "pedofiilien puolustajiin" ja "pedofiileihin"
1) Jammu Siltavuori todistettavasti murhasi kaksi nuorta tyttöä, mutta sadut hyväksikäytöstä syntyivät lynkkaushengen myötä vasta myöhempinä vuosina. Kutsukaamme tästälähtien siis Jammua lapsenmurhaajaksi pedofiilin sijaan.
2) Pedofiili on lääketieteellinen termi, ei lakitekninen. Sanalla pedofiili tarkoitetaan sekaantumista lapseen, joka ei ole vielä saavuttanut puberteettia.
En väitä, etteikö sekaantuminen 14-15 vuotiaaseen olisi moraalisesti arveluttavaa, mutta tällä palstalla käytetty tarkoitusperäinen terminologinen kikkailu alkaa olla mielestäni jo asiatonta.
Tällä tarkoitan esimerkiksi seuraavanlaista ajatusketjua:
1. Timpe on yhdynnässä puberteetti-ikäisten nuorten kanssa. =>
2. Alle 18 vuotias on (lakiteknisesti) lapsi, joten Timpe oli yhdynnässä lapsen kanssa =>
3. Pedofilia on sekaantumista lapseen joten timpe on pedofiili (virheellinen päättely koska Timpen kanssa yhdynnässä olevat tytöt olivat saavuttaneet puberteetin) =>
4. Timpe on pedofiili joten hän on kiinnostunut myös alle puberteetti-ikäisistä.
Tällaista ajattelua kutsun henkilöstä riippuen omassa kielenkäytössäni joko valehteluksi tai tyhmyydeksi.
Toinen huvitusta aiheuttava jatkuvasti toistuva argumentaatiovirhe on se, kun opponentti leimataan argumentum ad hominem itse pedofiiliksi yrittäessään puhua järkeä verenhimoiselle ihmisjoukolle. Tällä tavoin pyritään mustavalkoisesti eristämään keskustelijat joko kunnon ihmisiin tai "pedofiilien puolustajiin" ja "pedofiileihin"
Vastaukset 35
Vanhimmat
Senkin pedofiili!
Ja huumorin kukka kukkii.
Olen todella iloisesti yllättynyt siitä, että joku osaa ajatella omilla aivoillaan ja pitää käsitteet ja mielipiteet erossa toisistaan.
Ilahduttavaa!
Asian mielipiteitä herättävän laadun takia keskustelua on ollut välillä rasittava seurata, kun yksi provosoiva, vain niukasti asiaa sisältävä puheenvuoro herättää massojen huomion ja kaikki pitävät mielipiteitä ja vääriä tietoja totuuksina.
Kiitoksia oikaistusta, toivottavasti mahdollisimman moni lukee viestisi ja ottaa opikseen.
*Asiamies* kiittää. Onhan se ymmärrettävää, että aihe on niin arka, että se herättää aika kiivaita tunteita. Mutta ikävää on tietysti, jos tunteista ei osata puhua asiallisesti. En haluaisi nyt kuullostaa perverssiltä, mutta pitäisi myös muistaa, että on normaalia ja tervettä, että miehellä voi olla (torjuttujakin) seksuaalifantasioita nuorista sukukypsyyden saavuttaneista tytöistä. Tätä saattaa monen naisen ja varsinkin äidin olla vaikea sulattaa. Tämä on kuitenkin yksinkertaista evoluutioteoriaa. Tässä tapauksessa kuitenkin Timpeltä pääsi hämärtymään teon ja ajatuksen välinen raja. Voidaan vaikka sanoa, että ero terveen ja hullun tai kunnon kansalaisen ja rikollisen välillä on ajatuksen ja teon välinen rajaviiva.
Meidän kulttuurissamme on tietysti ymmärrettävää, että tällainen seksuaalinen kanssakäyminen varhaispuberteetti-ikäisen kanssa on "mautonta", moraalisesti tuomittavaa ja tapauksesta riippuen haitallistakin.
Historian kulttuureista ja hahmoista on kuitenkin hyvä palauttaa mieleen esimerkiksi Jeesuksen äiti Maria, sekä Shakespearen hahmo Julia, jotka molemmat olivat nykytiedon mukaan 14 ikävuoden paikkeilla. En tarkoita tätä argumentiksi tai kannustukseksi, vaan lähinnä ajateltavaksi.
Niin kyllä sillä jäpykällä pääsi pahasti hämärtymään oikean ja väärän merkitys. Elämme tätä päivää tässä yhteiskuntajärjestelmässä ja hänen toimintansa on siihen katsottuna moraalisesti ja eettisesti väärin. Mutta siellä vankityrmässä hänellä on aikaa miettiä syntyjä syviä ja tekojensa mittavuutta.
Olihan se tuomio varmaan ihan oikein, mutta on aika huono juttu jos aletaan lynkkausmielialalla puhua oman käden oikeudesta ja ylimääräisistä tuomioista. Selvähän on että Timpe joutuu julkisuuden vuoksi kärsimään paljon enemmän kuin vankeustuomionsa ja rahallisten korvausten verran. Ja vaikka teko oli väärin niin se ei ollut kuitenkaan lapsenraiskaus. Toivoisin vain jonkinlaista suhteellisuudentajua.
Onhan se siinä mielessä paha homma, kun kundi on naimisissa ja sillä on pieni lapsikin kasvatettavana. Voi olla aikamoiset oltavat. Mitähän ne muut vankilakundit oikein ajattelee tollasesta? Mitä olet mieltä?
Riippuu vähän, että minkälaisen kuvan muut vangit ovat saaneet. Eihän tässä nyt mistään Siltavuoresta puhuta joka joutui olemaan eristyksessä suurimman osan ajasta mutta varmaan tulee syrjintää. Pahinta on tietysti se, niinkuin kaikilla vangeilla rikoksesta riippumatta, että aika vaikeaa varmaan palata siviiliin ja koittaa rakentaa elämäänsä uudestaan.
lisäisin yhteiskuntajärjestelmästämme, että nykyisessä länsimaisessa yhteiskunnassa henkisen kypsyyden saavuttaminen kestää keskimäärin kauemmin kuin aiemmin, koska lapsilla on "kiire kasvaa aikuisiksi", ja lapsuus tärkeine psykologisine prosesseineen jää vajavaiseksi. Tästä seuraa muun muassa, että seksin harrastamisen aloitusikä on laskenut, ja että osa ei kasva lainkaan henkisesti täysin aikuiseksi.
huomauttaisin myös, että oikeusjärjestelmä ei huomioi lähellekään tarpeeksi ihmisten psykologista puolta. Esimerkiksi sanottakoot, että pieneen lapseen sekaantumisen rangaistukseksi parikin kymmentä vuotta vankeutta olisi aika vähän, saati että siitä tuomittaisiin yleensä niinkään pitkäksi aikaa. Henkisiä vaurioita ei rahalla voi parantaa, ja tuollainen tapaus voi pilata uhrin lopun elämän.
ne panee sitä vankilassa persees...
Mihinkäs tämä, että Siltavuoren lasten hyväksikäyttö syytökset olisivat tulleet jostain lynkkaushengestä perustuu? Kyllä ne asiat olivat esillä jo oikeudessa k.o juttua käsitellessä. Muistaen myös, että Siltiksellä on lapsiinsekaantumisista tuomioita jo 50-luvulta lähtien. Vielä kun muistamme sen, että Jammu piti 8-vuotiaita tyttöjä vankina oma tekemässään vankisellissään ennen murhia on asialle kyllä todellakin olemassa muukin nimike kun pelkkä "lapsenmurhaaja".
En ollut itse kuullut aikaisemmista tuomioista, olin ilmeisesti väärässä.
Oma käsitykseni oli, että lapset oli vain kuristettu mökissä ja sen jälkeen poltettu. Lähinnä olen ajatellut että Siltavuori oli ollut psykoottinen ja halunnut "kostaa" lapsille, mutta tottahan nyt kun tutkin tarkemmin niin olihan hänet jo aikaisemminkin tuomittu hyväksikäytöstä. Löytyikö sieltä mökistä sitten tosiaan joku sellikin?
Jos sekaantuu 26-vuotiaana 13-vuotiaaseen lapseen niin on pedofiili ja se asia ei muuksi muutu!
Piste.
Tietämätön ihminen kun olet, voisit lynkata itsesi.
Mielipide tuli selväksi, terminologisesti ei ole kylläkään tietääkseni pedofiliaa sekaantua sukukypsään henkilöön. Laitonta se toki on.
Sukukypsään ihmiseen sekaantuminen laitonta? Selvä... ;)
On tietämätön niin sinä saatanan pennunperkele.
Tuollainen just joka pitäs työntää turkinhihaan ja nussii uudestaan!
Tee kaikille palvelus ja hirtä itsesi.Kiitos.
Tuossa yksi pedofilian määritelmä,alapuolella linkki sivuille:
Lääketieteellisesti pedofilian yksi määrittely on: (lähde: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders 4th edition, Text Revision, American Psychiatric Association)
* Ainakin 6 kuukauden ajan esiintyviä voimakkaita, toistuvia, seksuaalisesti latautuneita fantasioita tai seksuaalista käytöstä, joka kohdistuu alaikäiseen lapseen tai lapsiin (tavallisesti noin 13-vuotiaisiin tai nuorempiin)
Ja nuorin oli 13-vuotias että se siitä pedofiilinperseennuolijat!
Olis LIHAkirveelle töitä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pedofilia
Timpen seksuaalisesti latauteet fantasiat ja käytös kohdistuivat kuitenkin puberteetti-ikäisiin joten se ei ollut pedofiliaa. Sehän lukee suoraan antamassasi lainauksessasikin. Koska puberteetti-iälle ei voi antaa tarkkaa määritelmää on se asetettu likimäärin tekstissäkin mainittuun 13 vuoteen. Pedofiliaa leimaa nimenomaan kiinnostus tämän ikärajan alittaviin henkilöihin ei ylittäviin.
alle 16 vuotias voi olla sukukypsä, silti on laitonta olla sukupuoliyhteydessä hänen kanssaan
Jos itselläsi olisi 13-vuotias tytär ja joku kolmekymmpinen kävis sitä vetämässä perseeseen?
Vieläkös jaksaisit saivarrella ja viisastella?
Ja kolmetoistavuotias kuten vielä viisitoistakin on vielä pelkkä LAPSI!
On muutenkin aika tarkoitushakuista vetää yksittäisestä rajatapauksesta yleispäteviä päätelmiä. Kyllähän sinulla on oikeus väkivaltaisiin tunteisiisi mutta ei niitä sanakikkailuilla tarvi perustella.
Hirveäähän se olisi en minä sitä kiellä. Ja saivartelusta ei ole ollenkaan kyse niinkään kuin siitä että tällä palstalla puhutaan jatkuvasti asian vierestä vääristellään totuutta.
nyt minullekin, koska tyttö on sukukypsä teidän mielestänne ja siis aivan valmis sukupuoliyhteyteen, erityisesti itseään puolta vanhemman kanssa?
Sukukypsä määritellään naisilla ensimmäisten kuukautisten alkamisesta ja miehillä kun kivekset alkavat tuottaa siittiöitä. That's it!
jos tytöllä alkaa kuukautiset 9-10-vuotiaana, hän on myös valmis seksiin??
merkitystä, että jäätyään kiinni Timpe edelleen jatkoi "sinun puolustamaasi harrastusta alaikäisten kanssa".
Sukukypsyys on tietääkseni biologinen termi, ja sillä määritellään naaraan (naisen) kyky tulla raskaaksi. Eli, kun tytöllä alkaa kuukautiset (itselläni 11-vuotiaana) niin hänestä on tullut sukukypsä. Sukukypsyys ei määrittele naaraan (naisen) henkistä kypsyyttä tai valmiuttaa yhdyntään.
Toivottavasti tämä selvensi asiaa.
Hyvä, että täällä on sentään joku älykäs, joka osaa kumota näiden puoliaivojen loogiset harhapäätelmät.
Tällaista tapahtuu, kun ihmisessä yhdistyvät tyhmyys, lynkkausmentaliteetti, populismi ja telaketjufeminismi.
Mua on häirinnyt näissä keskusteluissa eniten se, että Timpen "puolustajat" tai pahimpia meuhkaajia toppuuttelevat tuomitaan samantien itsekin pedofiileiksi. Ja piste, ei vastalauseita :D
Yritä sitten keskustella järkevästi...
"3. Pedofilia on sekaantumista lapseen joten timpe on pedofiili (virheellinen päättely koska Timpen kanssa yhdynnässä olevat tytöt olivat saavuttaneet puberteetin) => "
Mistä tiedät, että tuo 13-vuotias oli saavuttanut puberteetin? Mistä tiedät piilossa olevien tapusten lasten iät ja puberteetit? Eiköhän tämä Timpen puolustelu ole saanut sellaiset mittasuhteet, ettei enää kukaan uskalla nostaa syytettä, koska julkisuudessa uhrit joutuvat syylliseksi. Timpe oli aikuinen ja uhrit olivat lapsia.
taitaa olla tuo timpe myös nekrofiili
taitaa olla tuo timpe myös nekrofiili. Ja lopeta sinä urpo toi sanoilla kikkailu. Minun mielestäni PEDOFIILIT pitäis tappaa
kaikki jotka on eri mieltä kuin minä, tulisi tappaa
korjataanpa heti aluksi käsite pedofiili , pedofilia=
sairaus jossa henkilön pääasiallinen seksuaalinen suuntautuminen kohdistuu vain ja ainoastaan pieniin lapsiin . seksuaalirikoksestta tuomitut eivät välttämättä ole pedofiliasta kärsiviä ns pedofiileja .