Rinteen kultapoika

Työministeri Harakka oli Laajavuoressa sauvakävelemässä, törmäsi puuhun ja sai kuningasidean. Lasketaan kaikki kahviloissa itse astiansa palauttavat asiakkaat työllisiksi. Näin saadaan palvelualojenkin lista komean näköiseksi.
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tuossakin taidat kertoa ihan itsestäsi

Äänestä

Pieni+totuus+tuossakin.+Pöytien+siivous+kuuluu+henkilökunnalle,+ei+asiakkaalle.+Mutta+me+olemme+Suomessa.+Menepäs+vaikka+Ranskassa+tarjoamaan+astioitasi+tiskille+niin+lennät+ulos+kuin+vanha+patonki.+Demareille+ei+pitäisi+antaa+toisaalta+tuollaisia+vihjeitä.+Ne+ottavat+ne+tosissaan+ja+kohta+on+työllisyysaste+76%.

Äänestä
  • Absi on duunareitten ruoka paikka niiltä onnistuu luontevasti se sotkeminen niin kyllä nämä joutaa myös siivota jälkensä ja viedä astiat pöydästä..
    Joku roti sentään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Absi on duunareitten ruoka paikka niiltä onnistuu luontevasti se sotkeminen niin kyllä nämä joutaa myös siivota jälkensä ja viedä astiat pöydästä..
    Joku roti sentään.

    On niitä kahviloita muitakin kuin ABC. Aloittaja ei nimennyt mitään erikoisesti.
    Toisaalta, eräässä ABC:n toimipisteessä lukee koiran kokoisilla kirjaimilla "RAVINTOLA"!
    Ravintolassa tarjoilija vie aina astiat pois pöydästä kun asiakas on ruokaillut ja asettanut aterimet lautaselle kello viiteen!

    Äänestä

  • No suomessa saa maksaa siitä että saa passata itse itseään.
    Vähän kakspiippunen juttu sekin onko tämä edes mikään länsimainen maakaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No suomessa saa maksaa siitä että saa passata itse itseään.
    Vähän kakspiippunen juttu sekin onko tämä edes mikään länsimainen maakaan.

    Ja näistä joutavista istujista voisi tehdä astian kerääjiä kun eivät mitään tilaa..
    Vievät oikeilta asiakkailta paikat niin nämä elekeläiset vois siinä samalla juorutessaan siivota pöydät.

    Äänestä

Jos ravintoloitsija vaatii asiakasta palauttamaan käyttämänsä astiat johonkin tiettyyn paikkaan, syntyy heidän välilleen työnantaja/työntekijäsuhde. Tällöin työnantaja, eli tavintoloitsija, on velvollinen maksamaan normaalit työnantajamaksut asiakkaan työsuhteesta.

Äänestä
  • Minä olen sen verran fiksu jotten noissa itsepalvelu puljuissa käy.
    Aina asioin ravintoloissa joissa pelaa palvelu tarjoilusta pöydän siivoamiseen koska siitä maksan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minä olen sen verran fiksu jotten noissa itsepalvelu puljuissa käy.
    Aina asioin ravintoloissa joissa pelaa palvelu tarjoilusta pöydän siivoamiseen koska siitä maksan.

    Käykö sinne todellakin Kelan maksumääräykset?

    Äänestä

  • On nämä kommentit sitten niin asiallisia jotta ihan sydäntä lämmittää.. Jatkakaa samaan malliin teinin tasolle taantuneet.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Käykö sinne todellakin Kelan maksumääräykset?

    Sulle ilmeisesti tuttu juttu kun honasit?

    Äänestä

Sama pätee itsepalvelukassoillakin. Kun minä viivyn ip- kassalla viisi minuuttia, on kauppias minulle kassatyöpalkkana velkaa kassatyöntekijän palkkatason mukaisesti 50senttiä työnantajamaksut.

Äänestä
  • Voi kun jännää ihanko totta miinustaako sossu tuon pois tuistasi??

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Työministeri Harakka oli Laajavuoressa sauvakävelemässä, törmäsi puuhun ja sai kuningasidean. Lasketaan kaikki kahviloissa itse astiansa palauttavat asiakkaat työllisiksi. Näin saadaan palvelualojenkin lista komean näköiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu