Karpalot ovat jo poimittavissa

Anonyymi

Kävin suossa tutkimusretkellä ja kahmin parisen litraa noita terveyspommeja talteen talven varalle. Niitä oli kahden värisiä, yleisemmin punaisia, mutta joissain mättäissä miltei mustia kuin tummat viinirypäleet.

4

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kurjenmarjan eli karpaleen muoto vaihtelee jännästi lähes pikkukarpalon mittaluokkaa olevista aina suurimpiin miltein kirsikan kokoisiin jötkäleisiin. Siinä välimuotoina voi tavata sukkulamaisen, pitkulaisen muotoisia sekä molemmista päistä hieman litystyneitä möllyköitä. Tarkoitus olis saada edes maistiaisia, edes pariin pussiin. Keväällä voi sitten jatkaa kun päivät ovat lämpimiä ja pitkään valoisia. Samoin kuin puolukkaa, on karpaloitakin epätasaisesti täälläkin. On puhuttu erikoisen hyvästä sadosta joten ans kattoo sitte, ainakin noilla parilla huippupaikalla ajattelin käväistä...
      ja mikä ettei, myäs alkoholiin voisi uuttaa jonkun erän ja tehdä näin niistä likööriä.

    • Anonyymi

      Ensikertaa minäkin perehdyin karpalon poimintaan, kun puolukkaa ei tänne etelään paljoa tullut.
      Mutta ilokseni huomasin kuinka paljon löytyi karpaloa. Parisankoa jo kerännyt. Muutenkin märillä soilla vietetty aika on hienoa luonnon tarkailua, Muutenhan tuolla ei tule paljoa käytyä.
      tämä etelän karpalo on sitä suurempaa lajiketta ja sen kyllä huomaa. On melkein yhtä nopeata poimia kuin mustikkakin jos hyvän suon löytää.
      Happamia tosin, mutta hyviä.

    • Anonyymi

      Karpaloita näyttää olevan netissäkin myynnissä yllinkyllin esim. torilla ja hinnat eivät päätä huimaa. Oikein ihmetellä täytyy, kuka viitsii kolmellakin eurolla litraa poimia ja puhdistaa. Hyvä sikäli, jos ei itse viitsi suossa rämpiä niin ei ainakaan ilman tarvitse olla.

    • Anonyymi

      Karpaloa on tullut noukittua kolme litraa tunnissa, eli kymmenen litran ämpäri täyttyy reilussa kolmessa tunnissa. Koneella ja Tampereen ympäristössä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      103
      6442
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      523
      4477
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3003
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      131
      1214
    5. 43
      1151
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      103
      866
    7. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      49
      852
    8. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      824
    9. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      26
      781
    10. Oletko antanut kaivatullesi jonkin lahjan?

      Jos olet, niin minkä? Ja minkä vuoksi?
      Ikävä
      43
      758
    Aihe