Kuinka kauan selvitysmiehellä kestää realisoida kuolinpesä

Anonyymi

Kuolinpesässä on jonkin verran rahaa, kesämökki ja metsätila. Jos haen selvitysmiehen realisoimaan ja jakamaan pesän, kauanko tässä kestää?
Muut osakkaat varmaan ensin vaihdattavat selvitysmiehen, mutta voiko uusi selvitysmies sitten heti alkaa realisoimaan kesämökkiä ja metsätilaa? Kauanko koko touhussa kestää?

6

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensin kannattaa selvittää itse muutamia asioita ja yleensä ei kannata hakea pesänselvittäjää, koska , jos oikein paljon omaisuutta ole, eli selvittäjä tulee kalliiksi ja raha menee kuin moppen perseeseen.

      Omaisuuden arvot, onko kukaan halukas lunastamaan itselleen ja jos omaisuutta ei ole paljoa, kannattaa omalta osaltaan miettiä pesäosuutensa luovuttamista vastikkeetta, sopimuksella ettei osallistu mihinkään maksuihin luovutuksen aikana.tai jälkeenkään.

      Kuinka paljon kuolinpesällä on velkoja, koska ne edesmenneen velat tulee maksaa pois ennen jakoa.

      Oikeammin pesänselvittäjä on aika turha, kun asiat pystyy hoitamaan normaalilla maalaisjärjellä ja perintökaarta apuna käyttäen.

    • Anonyymi

      Useita vuosia menee ja lopputuloksena on todella iso lasku. Kaikki valitustiet ja temput tehtynä aikaa menee noin 5 vuotta. Jos ette sovulla sovi metsätilan myynnistä niin metsätilaan pesänselvittäjä/pesänjakaja ei saa myyntilupaa. Muille kiinteistöille kuten kesämökille saa myyntiluvan saa helpommin.

      Jos kesämökki sijaitsee metsätilan yhteydessä niin kiinteistöiden jaettavuus ratkaistaan vasta yhteisomistussuhteiden purkamisessa eli halkomistoimituksessa. Kesämökki voidaan tuolloin myydä ja metsästä muodostetaan uusia kiinteistöjä. Kesämökin voi maanmittari sitten myydä ns. lunastushinnalla vaikka pesänosakkaalle

      • Mksi se metsätila olisi jossain erityissuosiossa. Metsä- tai muu talousmaatila on aina lohkomiskelpoinen vaikka 1 m2 paloihin.

        Mökkitontti, edellyttäen, että se on oikeasti rakennusoikeudellinen, tarvitsee 0,5 ha maapohjaa ollakseen lohkomiskelpoinen.


      • Anonyymi
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Mksi se metsätila olisi jossain erityissuosiossa. Metsä- tai muu talousmaatila on aina lohkomiskelpoinen vaikka 1 m2 paloihin.

        Mökkitontti, edellyttäen, että se on oikeasti rakennusoikeudellinen, tarvitsee 0,5 ha maapohjaa ollakseen lohkomiskelpoinen.

        Välittäjä on saanut arpajaisista LKV:n......mutta sehän ollut jo vuosia minulla tiedossa!

        Mikä on muu talousmaatila? Lohkominen on eri asia kuin halkomistoimitus

        Mihinkä perustat väitteen että 0,5ha mökkitontti maapohjalla on lohkomiskelpoinen? Kaavoitus ratkaisee onko lohkomis tai halkomiskelpoinen ja kaavamääräyksissä kerrotaan minimi tontin koko. Ja voi vielä hakea poikkeusta kaavoituksen määräyksistä......mutta se on sitten eria asia saako poikkeamislupaa....


        Valitettavaa että LKV:t ovat erittäin ammattitaidottomia omalla toimialallaan


    • Anonyymi

      Meillä meni kaiken kaikkiaan aikaa 10 kuukautta, laskukin oli melkein 10.000 euroa. Minkä rahassa menetti, siinä mielenterveydessä voitti.

      • Anonyymi

        Teillä ollut halpaa. Kunnon pesännuuskija on aiheuttanut suuret tappiot. Oikeudessakin käytiin, sieltä tuli ja tulee kunnon lasku. Ahneen loppu oli...se.

        Riitely kun maksaa ja paljon. Näin on käynyt, on käymässä ja tulee käymään. Mistään ei opita.

        Rahat menee valtion budjetin mukaan sinne minne menee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      92
      1135
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      968
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      906
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      83
      708
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      283
      699
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      631
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      586
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe