Viekin ja Nurmijärven välinen tie on saksalaisten sota-aikana rakennuttama? Mihin saku oli tällaista korpitietä tarvinnut, vaikea keksiä.
Onko palstan vanhoilla tietäjillä tästä tarkempaa tietoa?
Onko palstan vanhoilla tietäjillä tästä tarkempaa tietoa?
Vastaukset 30
Vanhimmat
Ruotsalaiset sotavangit ne sen tien rakensi.
Sota-aikaan viekiläisten piti päästä Nurmijärvelle Aunen kahvilaan kaljalle, niin ruotsalaiset orjat rakensivat tien sinne.
Ripulia ja sipulia.. Ei kuulu aiheeseen mitenkään.
Olitko paikan päällä?
-----Mihin saku oli tällaista korpitietä tarvinnut, vaikea keksiä.----
Jokin idea sillä oli jos sen teettivät. Suorempi tie rajalta Mätäsvaaran molybdeenin ääreen mutta miksi. Vietiinkö sitä ehkä lentokoneilla Saksaan ?
Molybdeeni vietiin Mätäsvaarasta suurilla laivoilla Viekijärven kautta suoraan Saksaan.
Voe , voi miten tättää asioo pittää taassensa arvvuutella. Selevähä se, jotta saksalaisilla osuutesa oli asiaan. Mie oon tuon Mättäänvaaran suhteen sen verranni tietotaitone, jotta siellä Heiskarinnotkon kohilla oli venäläistenni vankileiri. Puuropalakalla hyöhi sitä tietä läksi sota-aikkaan monemmoisilla kyydeillä rakentelemmaan. Molybteeni, tai mikkää malimi lie, tais kyllä muistaaksein lähtee Railwaystradoja pitki.
Ja sitä ei totta Mooses ryssille vietynnä.
Kirjota suomeksi. Tuosta sssssööössssööttääämisestä ei saa selvää.
Jatkoajassamme yritän parhaani suomen kielellä. Olen monta kertaa miettinytkin, kun en laidasta laitaan, Suomemme maata, heiteltynä lapsukaisena ole oikein minkään murteen hallinnan vahvempaa osapuolta omaksunut. Näin on. Vaimonikin aina sanoo, että älä sössötä häijyläisittäin, kun et osaa.
Se siitä nyt sitten, tästä lähtien kirjoitan ainoastaan suomen kielen kirjakieltä.
Suuri kiitos palautteestasi, koska itse itseäni komentaenkin olin jo hieman samaa mieltä;)
Pitäisi kirjoittaa stadin murteella niin saisi nekin selkoa joilla on luetun ymmärryksessä vikaa!
Pyydän anteeksi tuota kommenttiani sössöttämisestä. Oli ilkeästi sanottu. 😞 En ole itsekään täydellinen. Kaikkea muuta.
Iso määrä Venäläisiä sotavankeja oli Mätäsvaarassa kaivamassa molybdeenia aseteollisuuden käyttöön, varmaan kaivoshomma tuntui heille lomareissulta.
Just niin. Saivat voita leipäsä päälle. 👋👏👐
Ja näkivät jotain hyvväähi kulttuurrii. 🙉🙊👦.
Täyttä höpinää nuo ruotsalaiset sotavangit. Ei Suomi ollut sodassa Ruotsin kanssa.
Kommunistit ja vasemmistolaiset ne vaan tässäkin haluavat sotkea totuudellisen historian, ja kuvitelmansa keskenään. Unikuva muodostuu jo lapsuuden varhaisista kokemuksista. Realiteetit ovat yhdistelmä hyvästä lapsuudesta ja terveesti läpikäydystä nuoruudesta, hyvien vanhempien kanssa luottamuksen rajat tuntien.
Ja, Ruotsista tuli jokunen vapaehtoinen Suomea auttamaan, jos en väärin muista?
Ruotsista tuli 8 000 vapaaehtoista asuttamaan Suomea.
Lue historia paremmin 356 ruotsalaista sotavankia Suomessa oli maanpetturuudesta tuomiolla.
Kestääkö katsoa. Olkaa hyvät! Vastaus alkuun aina jää vajaaksi. Etsitään.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2017/03/24/palkittu-dokumentti-kokosi-suomalaisten-ja-venalaisten-sotavankien-kohtalot
Älä sinä keksi uutta historiaa.
Tässä olisi maailman lyhyimpiä kirjoja joku kappale..kekkonen kuinka hoidan hiuksiani. Hitler juutalaiset ystäväni. Ruotsalaiset sotasankarit.
Keksi parempi vale jos osaat. Suomessa oli ruotsalaisia sotavankeja. Sotavanki on semmoinen joka jää vangiksi sodassa. Koska Suomi on ollut sodassa Ruotsin kanssa.
Etkö ymmärrä, kun ne lähetettiin saksasta tänne, kun olivat menneet hitlerin auttelemaan englantilaisia vastaan ja Hitler tuomitsi rintamakarkuruudesta Suomeen teitä tekemään,kun ei pojista ollutkaan sotimaan.
Miksi ruotsalaiset olisivat taistelleet Hitlerin joukoissa, kun vastustivat Hitleriä? Olihan pojista sotimaan, kun olivat alunperin lähteneet vapaaehtoisena sotimaan brittien avuksi.
Monet ruotsalaiset lähtivät kyllä taistelemaan Hitlerin SS-joukkoihin, kuten myös suomalaisetkin. Kukin omantuntonsa mukaan.
Tuo on kyllä hyvin paksu ja haiseva vale. Ei Saksa lähettänyt Suomeen yhtään vankia.
Totuus sodasta on aina voittajan mukainen. Valhe tai ei.
Se oli ruotsalaisten mini kansalaissota kun kummallakin puolella toisiaan latasivat. Englantilaisten ja saksalaisten.
Sen verran on tietoa, ettei sitä ainakaan saksalaiset rakentaneet.
Toimeksiantaja oli Suomen valtio.
Nettivene. Ei mullamuuta. Siellä on veneitä ja kaikkea muuta veneilyyn liikkuvaa myynnissä. Höhööööö
Tottakai ne oli valeita. Jotain säpinää hyvä näinkin kuolleelle palstalle hyvä saada. Terveisin ruotsalaiset sotavangit