Latuda ja syömiset?

Anonyymi

Olen itse paranoidi skitsofreenikko ja mulle on määrätty psyykenlääkkeeksi Latudaa. Se pitäisi ottaa 500 kcal aterian kanssa. Nyt menee 74 mg.
Ainoa sivuvaikutus on se, että muutaman tunnin kuluttua lääkkeen ottamisesta alkaa nukuttaa ihan mahdottomasti. Jos sen ottaa päivällä, niin sitten nukkuu päiväsaikaan.

Ja ongelmani on se, etten osaa syödä tarpeeksi usein. Päivällä saatan syödä kunnolla, mutta sitten napostella kaikkea. Jos vaikka keskityn johonkin pakolliseen siivous- tai järjestelyoperaatioon tai pyörin kaupungilla tapahtumissa, olen illalla niin väsynyt, etten jaksa enää paneutua syömään.

Muutenkin surffaan kokoajan netissä enkä pääse irti kännykästä syömään kunnolla.
Tämän takia noita lääkeannoksia jää välistä usein. Eikä se ole hyvä juttu.

Joskus annosten jäädessä väliin tulee joitain oireita. Ylihygieenisyyttä ja toiminnanohjauksen vaikeuksia. Harhakuvitelmia minulla on ennen ollut, mutta niitä ei ole tullut lääkkeiden aloittamisen jälkeen.
~~~~
Joten mietinkin, mitä teen asian kanssa. Onko jotain muita lääkkeitä joissa on vähäiset haittavaikutukset? Suun kautta otettavia: en halua piikkejä. Enkä halua lihoa, koska laihdutan parhaillaan.

Jos lääkkeet ovat helppoja ottaa, otan niitä kuuliaisesti, mutta tuo säännöllinen ja järkevä syöminen on minulle vaikeaa. Mietin myös, jos annosta laskisi, nukuttaisiko se yhtä paljon?
---------
Ennen minulla on mennyt Risperdalia: nosti prolaktiinitasoa ja Abilifyä: teki napostelu- ja shoppailuhimoa. Avohoito on taas kohta, varmaan keskustelen näistä asioista.

4

2032

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      jätä lääkkeet pois, se auttaa.

      ei noi myrkyt mitään auta.

    • Anonyymi

      Skitsofreenikko sotakentällä: en pärjää täällä. En ymmärrä. Otan League of Legends. Ei toimi. Pelihimo jää. Otan rynkyn. Ei toimi. En usko että minulle maksetaan mistään. Olen liian paranoidi odottaakseni palkkapäivää. Minulla on syyni. Ehkä se että työnantaja katosi toiseen ulottuvuuteen. Näemme kadulla. Juuri tunsimme. On kuin enää ei tunnettaisi. Sanoit jotain kamalaa. Sanoit Harris. Hamala Karris.

      Suomi on minulle kyykähtänyt tässä maailmassa. Vain venäjän turretteja pyörii kadulla. Torjuvat alkavaa beep

      Otan olut. Miksi Paavi myönsi salaisen luvan 81 uhrille Norjassa. Tiedän tiedän. Se on totta. Maailmassa ei tapahdu mitään. Ihmiset odottavat atrocityja. Saavat kiksit kun eivät vastusta väärässä olevia vaan potkivat vanhoja mummeleita. Suojatkaa nyt hyvät ihmiset edes päätä käsillänne. Netissä on videoita joissa lääkeuskovainen ottaa pataan urheilijaharrastelijalta ilman mitään vastustusta vaikka on ilmeisesti aseistettu.

      Pelaan kauntteria boteilla. Kaikki tuttuni suuttuivat. Voitin. Eikä siinä vielä kaikki. Piirini on tässä ulkomaailmassa niin pieni, että muistutan 90-vuotiasta sotaveteraania joka toteaa: lähettäkää ylläreitä Venäjän maille ennen kuin naisten a-päistä täällä katoaa kyky välittää elämä lapselle...
      Ettekö ole huomanneet.
      Mestarimanipulaattorit pelaavat alas tiettyjä vääriä ihmisrotuja koko ajan. Venäläiset ovat eri rotua, kansaa, pärstävärkki kertoo että sosiaalisuus on Venäjällä valtiojohteista.

      Tänään inner maailmassa: Putin uhkailee ydinsodalla. Lääkäri esittää ettei näe sitä ja kertoo , , , Biden kertoo ettei USA näe venäjän sukellusveneohjuksia tarpeeksi hätäseen

      Pelaa sinäkin itch.io / submraines v s cruisers oho kijroitusvihreä

    • Anonyymi

      Ala ottamaan Latuda illalla (niin minäkin teen, koska minua se väsyttää aivan valtavasti). Suunnittele jokin iltapala ja syö samaa joka ilta kun otat Latudan (kävisikö lautasillinen muroja? entä jugurtti ja 2 karjalanpiirakkaa?). Ota lääke joka ilta samaan aikaan (tarvittaessa muistutus puhelimeen). Jos se ei toimi niin voit myös vaihtaa lääkkeen ja kokeilla esim. Rxultia tai Peratsinia. Mutta jos Latuda muuten toimii niin kannattaa alkaa ottamaan se illalla ja muista syödä sen kanssa.

    • Anonyymi

      Otan latudan aina ennen nukkumaanmenoa. Lääke on tarkoitettu minulla kaksisuuntaiseen mielialahäiriöön ja lääke kyllä tasaa hyvin mielialaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      79
      9011
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      162
      5682
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      135
      5107
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      25
      3939
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3490
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      56
      3418
    7. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      103
      2781
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2761
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2751
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1777
    Aihe