Mikä on suureksi osaksi avohakatin metsän neliöhinta Eteläsuomessa Uudellamaalla?
Avohakatun metsämaan hinta Uusimaalla?
8
10799
Vastaukset
- Anonyymi
Metsäpohjan arvo kaukana nykyisistä ja tulevista kaava-alueista on luokkaa 5 senttiä (0,05 €) per neliö.
- Anonyymi
Metsäpohja ei Uudellamaalla ole kovin kallista 350€ - 500€/ha, siihen vähäinen puusto, niin ei suurissa hinnoissa liikuta. Ostin hiljan 7ha metsätilan Päijät-Hämeestä, jossa vähäistä puustoa ja juuri kylvettyä taimikkoa, metsäarvio oli 3500€ koko palstalle. En maksanut edes tuota arviohintaa! On potentiaalista tonttimaata vaikka teollisuusalueeksi, kangasmaastoa ja valtatie liittymineen lähellä.
Tuokos se onkin syy avohakkuisiin?
Kaverille edullista maata hyvällä sijainnilla. Ei muuten täysijärkinen metsäyhtiö suosittele avohakkuita. Raha.raha ja raha.- Anonyymi
Ihan pihalla olet tästä keskustelusta! Avohakkuu on todella järkevää metsänhoitoa, lisää luonnon monipuolisuutta. Ja jos olet kateellinen edullisesta tonttimaasta, niin kyllä tätä on tarjolla. Tuotakin 7ha metsätilaa kaupiteltiin melkoisesti ja pitkään, minkä nyt ostin suurelta yhtiöltä. Olisi siihen ehtinyt mukaan kuka hyvänsä ostamaan, ei sitä minulle erikseen pedattu sieltä yhtiöstä millään kaverin kaupalla. Ja kyllä näitä on jatkuvasti kaupan, jos mieli tekee.
Tietty rahaa minä tällä teen, mutta niin tällä olisi joku toinenkin voinnut tehdä, jos olisi vain ostanut. Raha ei minulle nyt ole kuitenkaan se pääasia näissä metsätiloissa mitä olen ostanut, tykkään puuhastella metsissä ja kokeilla kaikenlaista. Kasvatan erikoispuita ja kokeilen monenlaista. Perinnöksi jätän lapsilleni hoidettua eri kasvuvaiheissa olevaa metsää melkoisen määrän.
Hyvä! Sinä oletkin näkyy järkevän metsänhoidon kannalla.
Nykyiset avohakkuut vaan kun ovat sitä, että hakataan metsä tyhjäksi ja istutetaan ainoastaan kuusia. Siinä ei monimuotoisuutta ole.
Niin olisi tehty meidänkin perikunnan metsälle vaan ei suostuttu. Metsässä kasvaa monta puulajia jossa on ihanaa liikkua ja katsella luonnon monimuotoisuutta.
Kateellinen en toki ole. Teit minut kovin iloiseksi. Kiitos siitä!- Anonyymi
Mukava että aina vaan löytyy niitä, jotka yhden perintöpalstan hakkuupäätöksestä saadun kokemuksen perusteella ovat valmiita asiantuntijoita jakamaan neuvoja kaikille muillekin.
Ei mukavaa, että aina vaan löytyy avohakkuiden puolustajia.
Eikä sekään, että pitää keskustelu höystää veemäisillä sivuhuomautuksilla.
Onneksi tuttava piirissä on isoja metsätilojen omistajia jotka eivät anna avohakata metsiään vaan suosivat järkevää monimuotoista metsänhoitoa.
Minun arvoissani on monimuotoinen metsä eläimineen arvokkaampi kuin raha- Anonyymi
Oikein! Olen itse noin 100 ha:n mo ( yhteismetsäosuudet päälle) ja aina on menty luonto edellä. Omakohtaisesti suurin vaikeus on, kun perin noin 15 hehtaaria 70-luvulla kynnettyä alaa, joka tunkee sitä kuuluisaa räkämänniköä; puuta on siis enemmän siellä oksistossa kuin väärässä rungossa. Selluttava teollisuus tätä kauheutta katsoo onnellisena, mutta minulle se on surun paikka. Mainittu teollisuus tätä asiaa on innokkaasti ajanut ja hallitukset toisensa perään edesauttaneet; kunnon tukkipuu on sellufirmoillemme kirosana. Mainittujen firmojen luontoviha on pelittänyt oikein hyvin ja ovat lobanneet vihansa hienosti myös hallitusohjelmiin. 1970-luvulla hakkuukertymästä oli tukkipuuta yli 60 % … nyt enää noin 45 %... ja suunta laskeva. Samaan aikaan hoetaan valtavasta hakkuuvarannosta. Metsähallituskin on puupulassaan täällä Kainuussa päätynyt siihen, että päätehakkuulle laitetaan yhden tukin leimikoita. Onko hulluudella enää äärtä tai laitaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1004426BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1993641- 2022981
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome722832Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main602727- 831341
- 601246
Aitolehti Capital
HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle2381072MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka
Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t120983- 60978