Mikä on suureksi osaksi avohakatin metsän neliöhinta Eteläsuomessa Uudellamaalla?
Avohakatun metsämaan hinta Uusimaalla?
8
10862
Vastaukset
- Anonyymi
Metsäpohjan arvo kaukana nykyisistä ja tulevista kaava-alueista on luokkaa 5 senttiä (0,05 €) per neliö.
- Anonyymi
Metsäpohja ei Uudellamaalla ole kovin kallista 350€ - 500€/ha, siihen vähäinen puusto, niin ei suurissa hinnoissa liikuta. Ostin hiljan 7ha metsätilan Päijät-Hämeestä, jossa vähäistä puustoa ja juuri kylvettyä taimikkoa, metsäarvio oli 3500€ koko palstalle. En maksanut edes tuota arviohintaa! On potentiaalista tonttimaata vaikka teollisuusalueeksi, kangasmaastoa ja valtatie liittymineen lähellä.
Tuokos se onkin syy avohakkuisiin?
Kaverille edullista maata hyvällä sijainnilla. Ei muuten täysijärkinen metsäyhtiö suosittele avohakkuita. Raha.raha ja raha.- Anonyymi
Ihan pihalla olet tästä keskustelusta! Avohakkuu on todella järkevää metsänhoitoa, lisää luonnon monipuolisuutta. Ja jos olet kateellinen edullisesta tonttimaasta, niin kyllä tätä on tarjolla. Tuotakin 7ha metsätilaa kaupiteltiin melkoisesti ja pitkään, minkä nyt ostin suurelta yhtiöltä. Olisi siihen ehtinyt mukaan kuka hyvänsä ostamaan, ei sitä minulle erikseen pedattu sieltä yhtiöstä millään kaverin kaupalla. Ja kyllä näitä on jatkuvasti kaupan, jos mieli tekee.
Tietty rahaa minä tällä teen, mutta niin tällä olisi joku toinenkin voinnut tehdä, jos olisi vain ostanut. Raha ei minulle nyt ole kuitenkaan se pääasia näissä metsätiloissa mitä olen ostanut, tykkään puuhastella metsissä ja kokeilla kaikenlaista. Kasvatan erikoispuita ja kokeilen monenlaista. Perinnöksi jätän lapsilleni hoidettua eri kasvuvaiheissa olevaa metsää melkoisen määrän.
Hyvä! Sinä oletkin näkyy järkevän metsänhoidon kannalla.
Nykyiset avohakkuut vaan kun ovat sitä, että hakataan metsä tyhjäksi ja istutetaan ainoastaan kuusia. Siinä ei monimuotoisuutta ole.
Niin olisi tehty meidänkin perikunnan metsälle vaan ei suostuttu. Metsässä kasvaa monta puulajia jossa on ihanaa liikkua ja katsella luonnon monimuotoisuutta.
Kateellinen en toki ole. Teit minut kovin iloiseksi. Kiitos siitä!- Anonyymi
Mukava että aina vaan löytyy niitä, jotka yhden perintöpalstan hakkuupäätöksestä saadun kokemuksen perusteella ovat valmiita asiantuntijoita jakamaan neuvoja kaikille muillekin.
Ei mukavaa, että aina vaan löytyy avohakkuiden puolustajia.
Eikä sekään, että pitää keskustelu höystää veemäisillä sivuhuomautuksilla.
Onneksi tuttava piirissä on isoja metsätilojen omistajia jotka eivät anna avohakata metsiään vaan suosivat järkevää monimuotoista metsänhoitoa.
Minun arvoissani on monimuotoinen metsä eläimineen arvokkaampi kuin raha- Anonyymi
Oikein! Olen itse noin 100 ha:n mo ( yhteismetsäosuudet päälle) ja aina on menty luonto edellä. Omakohtaisesti suurin vaikeus on, kun perin noin 15 hehtaaria 70-luvulla kynnettyä alaa, joka tunkee sitä kuuluisaa räkämänniköä; puuta on siis enemmän siellä oksistossa kuin väärässä rungossa. Selluttava teollisuus tätä kauheutta katsoo onnellisena, mutta minulle se on surun paikka. Mainittu teollisuus tätä asiaa on innokkaasti ajanut ja hallitukset toisensa perään edesauttaneet; kunnon tukkipuu on sellufirmoillemme kirosana. Mainittujen firmojen luontoviha on pelittänyt oikein hyvin ja ovat lobanneet vihansa hienosti myös hallitusohjelmiin. 1970-luvulla hakkuukertymästä oli tukkipuuta yli 60 % … nyt enää noin 45 %... ja suunta laskeva. Samaan aikaan hoetaan valtavasta hakkuuvarannosta. Metsähallituskin on puupulassaan täällä Kainuussa päätynyt siihen, että päätehakkuulle laitetaan yhden tukin leimikoita. Onko hulluudella enää äärtä tai laitaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 22214806
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m182180Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381853- 1371242
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes951220- 221100
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30882- 73765
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80703Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80698