Mikä on suureksi osaksi avohakatin metsän neliöhinta Eteläsuomessa Uudellamaalla?
Avohakatun metsämaan hinta Uusimaalla?
8
10871
Vastaukset
- Anonyymi
Metsäpohjan arvo kaukana nykyisistä ja tulevista kaava-alueista on luokkaa 5 senttiä (0,05 €) per neliö.
- Anonyymi
Metsäpohja ei Uudellamaalla ole kovin kallista 350€ - 500€/ha, siihen vähäinen puusto, niin ei suurissa hinnoissa liikuta. Ostin hiljan 7ha metsätilan Päijät-Hämeestä, jossa vähäistä puustoa ja juuri kylvettyä taimikkoa, metsäarvio oli 3500€ koko palstalle. En maksanut edes tuota arviohintaa! On potentiaalista tonttimaata vaikka teollisuusalueeksi, kangasmaastoa ja valtatie liittymineen lähellä.
Tuokos se onkin syy avohakkuisiin?
Kaverille edullista maata hyvällä sijainnilla. Ei muuten täysijärkinen metsäyhtiö suosittele avohakkuita. Raha.raha ja raha.- Anonyymi
Ihan pihalla olet tästä keskustelusta! Avohakkuu on todella järkevää metsänhoitoa, lisää luonnon monipuolisuutta. Ja jos olet kateellinen edullisesta tonttimaasta, niin kyllä tätä on tarjolla. Tuotakin 7ha metsätilaa kaupiteltiin melkoisesti ja pitkään, minkä nyt ostin suurelta yhtiöltä. Olisi siihen ehtinyt mukaan kuka hyvänsä ostamaan, ei sitä minulle erikseen pedattu sieltä yhtiöstä millään kaverin kaupalla. Ja kyllä näitä on jatkuvasti kaupan, jos mieli tekee.
Tietty rahaa minä tällä teen, mutta niin tällä olisi joku toinenkin voinnut tehdä, jos olisi vain ostanut. Raha ei minulle nyt ole kuitenkaan se pääasia näissä metsätiloissa mitä olen ostanut, tykkään puuhastella metsissä ja kokeilla kaikenlaista. Kasvatan erikoispuita ja kokeilen monenlaista. Perinnöksi jätän lapsilleni hoidettua eri kasvuvaiheissa olevaa metsää melkoisen määrän.
Hyvä! Sinä oletkin näkyy järkevän metsänhoidon kannalla.
Nykyiset avohakkuut vaan kun ovat sitä, että hakataan metsä tyhjäksi ja istutetaan ainoastaan kuusia. Siinä ei monimuotoisuutta ole.
Niin olisi tehty meidänkin perikunnan metsälle vaan ei suostuttu. Metsässä kasvaa monta puulajia jossa on ihanaa liikkua ja katsella luonnon monimuotoisuutta.
Kateellinen en toki ole. Teit minut kovin iloiseksi. Kiitos siitä!- Anonyymi
Mukava että aina vaan löytyy niitä, jotka yhden perintöpalstan hakkuupäätöksestä saadun kokemuksen perusteella ovat valmiita asiantuntijoita jakamaan neuvoja kaikille muillekin.
Ei mukavaa, että aina vaan löytyy avohakkuiden puolustajia.
Eikä sekään, että pitää keskustelu höystää veemäisillä sivuhuomautuksilla.
Onneksi tuttava piirissä on isoja metsätilojen omistajia jotka eivät anna avohakata metsiään vaan suosivat järkevää monimuotoista metsänhoitoa.
Minun arvoissani on monimuotoinen metsä eläimineen arvokkaampi kuin raha- Anonyymi
Oikein! Olen itse noin 100 ha:n mo ( yhteismetsäosuudet päälle) ja aina on menty luonto edellä. Omakohtaisesti suurin vaikeus on, kun perin noin 15 hehtaaria 70-luvulla kynnettyä alaa, joka tunkee sitä kuuluisaa räkämänniköä; puuta on siis enemmän siellä oksistossa kuin väärässä rungossa. Selluttava teollisuus tätä kauheutta katsoo onnellisena, mutta minulle se on surun paikka. Mainittu teollisuus tätä asiaa on innokkaasti ajanut ja hallitukset toisensa perään edesauttaneet; kunnon tukkipuu on sellufirmoillemme kirosana. Mainittujen firmojen luontoviha on pelittänyt oikein hyvin ja ovat lobanneet vihansa hienosti myös hallitusohjelmiin. 1970-luvulla hakkuukertymästä oli tukkipuuta yli 60 % … nyt enää noin 45 %... ja suunta laskeva. Samaan aikaan hoetaan valtavasta hakkuuvarannosta. Metsähallituskin on puupulassaan täällä Kainuussa päätynyt siihen, että päätehakkuulle laitetaan yhden tukin leimikoita. Onko hulluudella enää äärtä tai laitaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2878488Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat695131Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2874508SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden633119Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä22577Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,41962Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr61843- 1121832
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401733Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01700