Dieseleissä tehonrajoituksia?

Anonyymi

Olen ajellut 407HDi 2,0 autolla ja siinä on sellainen omituisuus, että se kiihtyy kovin verkkaisesti pienillä vaihteilla. Vasta kolmosesta alkaen voima alkaa tuntumaan. Ja vasta maantienopeuksissa 100km/h alkaen kiihtyvyys on miellyttävän tanakkaa.

207HDi 1,6 sen sijaan tyrkkää ykkösellä järjettömällä voimalla. Kiihtyvyyttä on aivan tajuttomasti. Eturenkaat saa helposti sutimaan. Pikku dieselin voimat kuitenkin himmenevät vauhdin ja vaihteen kasvaessa. Maantiellä 407HDi 2,0 menee voimalla pikkudieselin ohi.

Onkohan näissä isommissa Peugeoteissa jokin ohjelmallinen tehon rajoitus pienillä vaihteilla? Ainakin siltä tuntuu.

12

288

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Välitykset.

      • Anonyymi

        Kuinka sinä välityksillä tuon ongelman selität?


    • Anonyymi

      Pösön isot dieselit ovat laiskoja varsinkin ykkösellä. Syytä en tiedä. Ajelin äskettäin Seatin Leon TDi:llä ja täytyy sanoa, että siinä on ripeä lähtijä liikennevaloihin.
      Periaatteessa dieseliin on helposti toteutettavissa ohjelmallinen momentin rajoitus. En tiedä sitten olisiko Peugeoteissa sellaisia.

    • Anonyymi

      Kannattaa ostaa katumaasturi,oikeen tehokas ja mieluummi diesel.Niin tää aikoo.Merkkiä en vielä tiedä.Tuhnuttaa kivasti koiria metsälle.Hesassa.

    • Anonyymi

      Jos 407:ssa on agressiivisemmin toimiva luistonesto joka tunnistaa että renkaat on menettämässä pitonsa ja rajoittaa sitäkautta tehoa/vääntöä pienillä vaihteilla.

      • Anonyymi

        Ei se luistonestokysymys ole. Yhtenä selityksenä voisi olla se, että moottori ei pysty pienellä vaihteella päivittämään toimintapistettään moottorin kartalla riittävän nopeasti. Jonka päälle tulee lisäksi turbon hitaus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei se luistonestokysymys ole. Yhtenä selityksenä voisi olla se, että moottori ei pysty pienellä vaihteella päivittämään toimintapistettään moottorin kartalla riittävän nopeasti. Jonka päälle tulee lisäksi turbon hitaus.

        Et selvästikään tajua tästä asiasta mitään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Et selvästikään tajua tästä asiasta mitään.

        Aina sitä jotain tajuaa tästäkin asiasta. Jopa niinkin paljon, että perinteinen turbojen ongelma on juuri hitaasti tapahtuva paineen nousu ja siitä johtuva verkkainen väännön kehittyminen. Mutta kerrohan sinä nyt viisautesi meille tyhmemmille?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei se luistonestokysymys ole. Yhtenä selityksenä voisi olla se, että moottori ei pysty pienellä vaihteella päivittämään toimintapistettään moottorin kartalla riittävän nopeasti. Jonka päälle tulee lisäksi turbon hitaus.

        Joo, ei Pösössä ihan niin helevetisti sitä vääntöä ole, että se jaksaisi aktivoida luistonestoa asfaltilla. 2,0 HDi on vaan verkkainen kiihtymään, vaikka 320Nm vääntöä pitäisi löytyäkin.


    • Anonyymi

      Ihan varmuuden vuoksi kannattaa tarkistuttaa, että onhan ilmamassamittari puhdas/toimintakunnossa. Samalla tsekkaa myös ilmansuodattimen tilanteen. Likainen/viallinen ilmamassamittari aiheuttaa aloittajan kuvaamia oireita kiihdytykseen.

      • Anonyymi

        Ilmamassamittaria ei ole tullut koskaan tarkistettua. Käsittääkseni sitä ei voi oikein puhdistaa, vaan vaatii aina uutta osaa?!?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilmamassamittaria ei ole tullut koskaan tarkistettua. Käsittääkseni sitä ei voi oikein puhdistaa, vaan vaatii aina uutta osaa?!?

        Viikon seikkailu. Tilasin Motonetista OE-laatuisen ilmamassamittarin (129,00€) rekisterinumeron perusteella. Tuli Hella-merkkinen tekele. Halkaisijasta vain puuttui 20mm, eli eihän se käynyt sinne päinkään. No osa palautukseen ja taas uutta tulemamaan. Jälleen Hella-merkkinen tekele. Tällä kertaa 119,00€. Nyt näytti oikealta tuotteelta. Asensin laitteen paikoilleen ja kaikki meni kivasti, kunnes tuli aika työntää pistoke paikoilleen. No ei mennyt. Ei kun ilmamassamittari irti ja aloin vertailemaan Motonetin toimittamaa uutta OE-laatuista Hella-merkkistä ilmamassamittaria vanhaan. Ja niistähän löytyi selvä ero pistokkeiden ohjausnastojen sijoituksissa. Ei muuta kun osa takaisin pakettiin ja Motonetin tiskille palautukseen. Kolmatta kertaa en nyt ajatellut Motonetin kanssa alkaa yrittämään.

        Siinä samalla putsailin vanhan ilmamassamittarin langat kuivalla pumpulitikulla. Jotain karheutta ja hiukan tummaa töhkää noista langoista irtosi. Nopean putsailun jälkeen vanha ilmamassamittari kiinni ja testiajo. Ja kas! Perstuntumalla sanoisin, että tuo pumpulitikkuoperaatio palautti hienosti moottorin ominaisuuksia. Moottorin vaste kaasupolkimen liikkeeseen oli suorastaan omituisen tarkka. Voimaa tulee tasaisesti lisää sitä mukaan kun pedaali painuu!

        Olen jossain autossani kokeillut ilmamassaanturin putsaukseen tarkoitettuja suihkeita. Niistä ei ainakaan isommin ole apuja ole löytynyt.

        Tuo Hellan anturi vaikutti sisäosiltaan erittäin epäilyttävältä. Langat olivat hyvin lyhyet ja kapineessa oli sisäpuolisia purseita melkoisesti. Aivan kuin halpaa kiinalaista sekundaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1023
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      926
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      810
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      747
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      639
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      606
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      172
      565
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      550
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      548
    Aihe