Viimeisen "uudistuksen" jälkeen Suomi24:n palstoille on tullut luettavuusongelma. Ennen oli vihreä kolmio alle vuorokauden ikäisessä viestissä. Nyt pitää tihruta päivämääriä ja kellonaikoja löytääkseen uusimmat viestit. Ubuntustakohan on otettu mallia käytettävyyteen?
Palstojen luettavuus huonontunut
Anonyymi
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Taitavat nämä palstan oikeinkirjoitusihmeet olla nikkaroimassa käytettävyyttä.
Väritkin ovat lainattu Keskusta.fi sivuilta.
Näin näyttää olevan. Ihan totta tuo luettavuus juttu, se tosiaankin on merkittävästi huonompi kuin aikaisemmassa versiossa, ja siinäkään ei ollut kehumista. Mutta on muistettava ettei tätä sivustoa ole meitä varten tehty, vaan mainoksilla tienaamista varten, niin silloinhan ei käyttäjän toiveet mitään paina. Vasta kun käyttäjät ryhdistäytyvät ja vähentävät palvelun käyttöä, aletaan ottamaan huomioon muutakin kuin mainostajat.
Onko kenellekään selvinnyt miksi sivusto pilattiin?
Huomenna katoaa loppukin luettavuus, ainakin uhkailevat sivusto seisokilla päivityksien vuoksi.
Kunpa parantaisivat tekstin kontrastia. Vaaleanharmaa valkealla pohjalla on varsin pösilö valinta.
Ärsyttävää että ketjun tärkeintä eli aloitusta joutuu klikkaamaan "Lisää..." nappulasta että sen näkisi kokonaan ellei se ole paririvinen.
Hölynpölyvastauksetkin näkyy kuitenkin heti ja kokonaan.
Niin ärsyttää, eikä tekijä osaa sitä muuttaa tyylitiedostoa muokkaamalla niin että se olisi käytössä vain noiden pienten näyttöjen kanssa.
Yllättävää kuinka huonosti tyyliohjeita (CSS ) osataan käyttää. Tuossa toisessa ketjussa kaksi töppöä ei osaa antaa polkua erilliseen *.css tiedostoon ja tämän sivun sotkija ei osaa jakaa ominaisuuksia näyttökoon mukaan vaan kaikkien on katsottava sitä samaa asetelmaa mikä kännykässä on hyvä.
Sivulta haku toimii huonosti
ja, jos on suoralinkki yksittäiseen viestiin, niin linkki menee kyllä ketjuun, mutta ei lähellekään tarkoitettua viestiä eikä se tarkoitettu värillä erotu muista. Ei siis toimi.
Ehtisköhän tämä päivityskorjaukseen....
No ei varmasti korjaannu ikinä.
Ei tehneet mitään PDF tulosteen hyväksi, eipä tietenkään.