Myrkkysieni marjasangossa?

Anonyymi

Itselläni pienoinen? sienikammo - johtunee siitä, etten oikein tunne niitä hyvin. En esim. tiedä, kuinka myrkyllisten sienten myrkyt "tarttuvat". Mustikoiden poiminta vielä onnistuu, mutta näin puolukka-aikaan iskee paniikki, että jos marjoihin sekaantuu myrkyllisiä sienen paloja poimurin mukana. Nyt viimeksi vaikka kuinka varoin, oli puolikas sienen lakki poimurissa ja vielä vahingossa koskin käsin kun luulin noukkivani sieltä lehtiä pois. Ruskea sieni, niin heti epäilys, että suippumyrkkyseitikki. Ei kun marjat maahan ja kotiin käsien pesulle. Mutta kertokaapas viisaammat, voiko repeytyneestä sienestä tarttua myrkky poimurin piikkeihin ja marjoihin? Ei oo kiva myrkyttää sukulaisiaan :). Mietityttää nuo taikkupoimijat haravoineen, että varmaan on sangossa sienet ja kävyt. En ikinä uskaltaisi syödä kaupan marjajalosteita tuon takia.

3

1093

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilm. Sinulla on todellakin suuri kammo.
      Suippomyrkkyseitikki on todellakin tappavan myrkyllinen, mutta vaatiakseen myrkytyksen sitä pitää syödä, eli sen pitää päätyä elimistöön. Itse tutkin käsin erilaisia sieniä mitä en tunne. Pyyhin käteni märkään sammaleeseen, kun jatkan keruutani.
      Ota mukaan vain käsipyyhe jolla pyyhit poimurin.
      Suosittelen myös sinulle tuntemaan ne myrkylliset.

      • Anonyymi

        Kannattaa lopettaa niiden marjojen kerääminen ja syöminen. Anna muiden syödä ja kerätä.


    • Anonyymi

      Suippumurkkyseitikin tai muun suomalaisen myrkkysienen myrkky ei imeydy käsien ihon läpi.
      Se ei myöskään tartu käsien iholta mihinkään, kun ensin pyyhkii kädet.

      Mikäli käsiä ei pyyhi, niin käsissä oleva myrkkymäärä myrkkysientä kosketettua on niin pieni, että se ei vaikuta mihinkään elimistössä, vaikka söisit sormin puolukoita myrkkysieneen koskemisen jälkeen. Mikäli myrkkysieni on ehjä sitä koskiessa ei käsiin jää juuri mitään.
      Mikäli sieni on hajonnut ja muussaantunut sienen neste tarttuu sormiin, jolloin pyyhittyä ensin neste pois tavallisella nenäliinalla ei sormiin jää sienen myrkkyä siinä määrin, että se aiheuttaisi oireita syödessä sormin.

      Kädet voi pyyhkiä metsässä sammaleeseen, mukaan otettuihin nenäliinoihin, puhdistuspyyhkeisiin tai kosteuspyyhkeisiin (jälkimmäisiä ei saa heittää luontoon, kaikki yleisimmät ruokakaupoissa myytävät tuotteet sisältää muovia, vaikka tuote saattaa näyttää paperilta tai kankaalta).
      Kädet voi myös huuhdella järvessä tai joessa.

      Metsän ja luonnonvesien mikrobisto edistää ihmisen mielen hyvinvoinnin lisäksi kehon hyvinvointia. Säännöllinen altistus metsän ja luonnonvesien mikrobiston kanssa ehkäisee monia ihmisen kehon sairauksia, allergioita ja yliherkkyyksiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6294
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe