Myrkkysieni marjasangossa?

Anonyymi

Itselläni pienoinen? sienikammo - johtunee siitä, etten oikein tunne niitä hyvin. En esim. tiedä, kuinka myrkyllisten sienten myrkyt "tarttuvat". Mustikoiden poiminta vielä onnistuu, mutta näin puolukka-aikaan iskee paniikki, että jos marjoihin sekaantuu myrkyllisiä sienen paloja poimurin mukana. Nyt viimeksi vaikka kuinka varoin, oli puolikas sienen lakki poimurissa ja vielä vahingossa koskin käsin kun luulin noukkivani sieltä lehtiä pois. Ruskea sieni, niin heti epäilys, että suippumyrkkyseitikki. Ei kun marjat maahan ja kotiin käsien pesulle. Mutta kertokaapas viisaammat, voiko repeytyneestä sienestä tarttua myrkky poimurin piikkeihin ja marjoihin? Ei oo kiva myrkyttää sukulaisiaan :). Mietityttää nuo taikkupoimijat haravoineen, että varmaan on sangossa sienet ja kävyt. En ikinä uskaltaisi syödä kaupan marjajalosteita tuon takia.

3

1239

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilm. Sinulla on todellakin suuri kammo.
      Suippomyrkkyseitikki on todellakin tappavan myrkyllinen, mutta vaatiakseen myrkytyksen sitä pitää syödä, eli sen pitää päätyä elimistöön. Itse tutkin käsin erilaisia sieniä mitä en tunne. Pyyhin käteni märkään sammaleeseen, kun jatkan keruutani.
      Ota mukaan vain käsipyyhe jolla pyyhit poimurin.
      Suosittelen myös sinulle tuntemaan ne myrkylliset.

      • Anonyymi

        Kannattaa lopettaa niiden marjojen kerääminen ja syöminen. Anna muiden syödä ja kerätä.


    • Anonyymi

      Suippumurkkyseitikin tai muun suomalaisen myrkkysienen myrkky ei imeydy käsien ihon läpi.
      Se ei myöskään tartu käsien iholta mihinkään, kun ensin pyyhkii kädet.

      Mikäli käsiä ei pyyhi, niin käsissä oleva myrkkymäärä myrkkysientä kosketettua on niin pieni, että se ei vaikuta mihinkään elimistössä, vaikka söisit sormin puolukoita myrkkysieneen koskemisen jälkeen. Mikäli myrkkysieni on ehjä sitä koskiessa ei käsiin jää juuri mitään.
      Mikäli sieni on hajonnut ja muussaantunut sienen neste tarttuu sormiin, jolloin pyyhittyä ensin neste pois tavallisella nenäliinalla ei sormiin jää sienen myrkkyä siinä määrin, että se aiheuttaisi oireita syödessä sormin.

      Kädet voi pyyhkiä metsässä sammaleeseen, mukaan otettuihin nenäliinoihin, puhdistuspyyhkeisiin tai kosteuspyyhkeisiin (jälkimmäisiä ei saa heittää luontoon, kaikki yleisimmät ruokakaupoissa myytävät tuotteet sisältää muovia, vaikka tuote saattaa näyttää paperilta tai kankaalta).
      Kädet voi myös huuhdella järvessä tai joessa.

      Metsän ja luonnonvesien mikrobisto edistää ihmisen mielen hyvinvoinnin lisäksi kehon hyvinvointia. Säännöllinen altistus metsän ja luonnonvesien mikrobiston kanssa ehkäisee monia ihmisen kehon sairauksia, allergioita ja yliherkkyyksiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      873
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      630
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      517
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      498
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      71
      438
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      406
    Aihe