Ahdistukseen liittyvät ruumiilliset oireet

Anonyymi

Onko teillä muilla ahdistuneilla ollut sellaista oiretta ahdistuksen yhteydessä, että syljen eritys lisääntyisi ja janottaisi enemmän? Minulla on nyt muutaman viikon ollut ahdistus koko ajan päällä, käsiä tärisyttää, on hankala hengittää, sydän pomppii tuhatta ja sataa ja ajatukset pyörivät ahdistavissa ajatuksissa (sairauden pelossa). Nyt on noin parin viikon ajan janottanut ihan koko ajan, vaikka juon 1,5-2,5 litraa päivässä. Paastosokeri oli 5,3, joten ei ole kyseessä diabetes, eivätkä vessakäynnit ole lisääntyneet entisestä. Neste vain haihtuu minusta jonnekin, koska vessassa käydessä tulee vain tummahkoa pissaa ja vain parisen desiä kerrallaan (kyllä, olen mitannut), eli pissa on tiivistä juomisesta huolimatta. Että mihin se neste minusta häviää? Voiko tuo ahdistus koko ajan päällä ollessaan kuluttaa kropasta nestettä niin paljon? Sylkeä erittyy myös ihan älyttömästi, saa olla koko ajan nieleskelemässä. Koko ajan on vähän kuin ajattelisi jotain herkullista juttua, josta tulisi vesi kielelle, eli suu on täynnä kuolaa.

Aiemmin minulla oli ahdistukseen liittyen myös yliaktiivisen rakon oireita, mutta jostakin syystä nyt samaan aikaan noiden muiden oireiden kanssa oire on kääntynyt siihen, että en tunne kovinkaan usein vessahätää. Kun on useamman vuoden juossut vessassa tunnin-parin välein (eikä se ollut ongelma), on tämä yhtäkkinen siirtyminen 3-6 tuntiin ollut ahdistusta lisäävää, koska tilanne on niin erilainen kuin ennen, vaikka se onkin "normaali-ihmisen" vessatahti. En myöskään tunne vessahätää niin voimakkaasti kuin aiemmin. Tähän pissaamismuutokseen liittyy myös vatsan pisto alavatsasta tai rakon kohdalta, en osaa oikein sanoa kummasta. Tuo pisto tuntuu vain silloin kuin ajattelen sitä, joten kyseessä on varmaankin itse itselleni kehittämä tuntemus.

Löytyisikö täältä ahdistuneiden joukosta muita, joilla olisi noita samoja oireita? Menivätkö oireet ohi vai tarvitsitko jotakin hoitoa asiaan? Mitä muita oireita teillä on ollut, jotka voisivat selittyä ahdistuksella? Jos teiltä löytyy vinkkiä miten näitä oireita pystyisi helpottamaan, niin mielelläni kuulisin. Oireet lisäävät ahdistusta, kun olen sairauspelkoinen, suorastaan luulotautinen ja nyt kuvittelen jo vaikka mitä sairauksia vatsaan/rakkoon liittyen.

2

212

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ootko aloittanut viimeaikoina jonku lääkityksen? Jos se on lisännyt virtsaamistarvetta... mulla oli pahan ahdistuksen aikaan paljon fyysisiä vaivoja ja luulinkin et mul joku tappava tauti jne... kunnes tajusin sen olevan henkistä puolta. Mulla oli välillä sormien puutumista, kurkku tuntui aralta tai et siel olis joku pala. Myös ummetusvaivaa oli, kokoajan oli vaa niin jännittynyt ettei suolistokaa toiminu ja söin muutenki äärimmäisen vähän kun ahdistus vei ruokahaluni.

      Lääkärillä kannattaa käydä, mut täytyy muistaa. Mieli voi oikeesti tehdä kepposia ja saada aikaan vaikka mitä fyysistä oiretta. Tsemppiä tulevaan!!! Kyl se siitä, kun ei liikaa huolehdi :)

    • Anonyymi

      Ahdistus saattaa aiheuttaa monenlaisia fyysisiä oireita ja vielä kun aloittajalla on sairauden pelkoja niin tulee liikaa ajateltua omaa kehoa ja tuntemuksiaan. Keskittyessä omaan kehoon tottakai kaikki tuntuu enemmän tai vähemmän, sydämen lyönnit ym. Siitä tulee sellainen oravanpyörä kun alkaa seurata mitä omassa itsessä tapahtuu ja miltä milloinkin tuntuu. Olisi paras yrittää päästä ahdistuksesta eroon tai ainakin että olisi lievempää, silloin varmaan helpottaisivat fyysisetkin tuntemukset.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      98
      3074
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      48
      2506
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      49
      1308
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      1047
    5. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      287
      996
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      899
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      841
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      720
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      51
      685
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      37
      659
    Aihe