Kellokortit ja hammashoito

Anonyymi

Liperin kunnan varhaiskasvatus on nyt suurennuslasin alla. Kun nyt pitäisi satsata oikeaan laatuun, rakentaa varhaiskasvatuksen kivijalkaa, yhdessä lasten vanhempien kanssa, niin mitä kunta ja johtavat viranhaltijat tekevät?
Hammashoidossa palataan entisajoille, kun lasten hammasharjat nököttivät vierivieressä vessan hyllyllä - koskettaen toisiinsa, ja kun pienimmät pesivät toisten harjoilla, ja kuurasivat siinä samalla hanatkin...niin kyllä pöpöt levisivät! Jo nyt on henkilöstöpulaa - kuka ehtii valvoa hammaspesua; ei ainakaan riittävän pitkän aikaa, ja lyhyt suhaus vain levittää plakin. Xylitol-pastilli/purkka olisi kaikkein paras ratkaisu!
Ja kun olisi pitänyt oikeasti satsata laatuun, niin hankittiin vain kalliita kulkukortteja; toivottavasti se on oikeasti pienentänyt lasten hoitomaksuja!
Jännityksellä seuraan, että mitä vielä???! Hlö.kuntaahan näköjään koulutetaan parempaan laatuun - pitäisi kyllä aloittaa johtoportaasta! Tsemppiä!

4

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä se siitä kohenee kun ne lykkää Liperin koulukeskuksen peruskorjausta ja ehkä myös peruvat koko homman.

      • Anonyymi

        Tämähän on MEIDÄN VAI HEIDÄN LIPERI???!!! Kunhan ne saa rektyröityä keskushallintoon lisää porukkaa niin kyllä se järjestyy.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämähän on MEIDÄN VAI HEIDÄN LIPERI???!!! Kunhan ne saa rektyröityä keskushallintoon lisää porukkaa niin kyllä se järjestyy.

        Nyt kunnan pitää satsata mittaan. Pellelle metri lisää pituutta ja vahvemmat hiukset. Kyllä se siitä lähtee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt kunnan pitää satsata mittaan. Pellelle metri lisää pituutta ja vahvemmat hiukset. Kyllä se siitä lähtee.

        Tunnetusti tukka ja järki ei pysy samassa päässä. Kumpi lähti pellerolta ensin? Ensinnäkin, pettero nukkui nuoruutensa lastensängyssä, tämän seurauksena ei mahtunut kasvamaan kuin puoltoista metriseks ja syntymähaivenet päässä hankautu sängyn päätyyn. Ja se järki, milloin se lähti? Asiahan on niin että se mikä ei oo koskaan tullutkaan, ei voi myöskään lähteä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      112
      7267
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      37
      4255
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      37
      3752
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      400
      1980
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1467
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1458
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      68
      1438
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      178
      1116
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1098
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      1030
    Aihe