Huollossa vaihdettiin öljyt Mobilin 0W-40 siin. Moottorissa longlife vaihtoväli, onko öljy oikea vai pitäisikö olla 0w-30 öljyä niin kuin aiemmin oli? Auto on Bensa Octaavia.
Onko oikeaa öljyä?
joupa
101796
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
"onko öljy oikea vai pitäisikö olla 0w-30 öljyä niin kuin aiemmin oli?"
SAE luokitus kertoo oikeastaan vain öljyn viskositeetin, eikä sillä ole paljon mitään tekemistä öljyn kestävyyden kannalta.
0W-40 on varmaan ihan hyvä viskositeetti... Se että sopiiko se öljy tuohon koneeseen, sitä en tiedä. Se taas johtuu kahdesta asiasta:
1: En tiedä mitä öljyä se tarkkaan ottaen on.
2: En tiedä mitä luokituksia koneen valmistaja vaatii LL-öljyiltä.
Kohdan 2 vastaus löytynee ohjekirjasta.
Mobil-1 ei ole longlife öljy, tosin en mene vannomaan itse kun ostelen paljon halvempia tököttejä vanhaan autooni.
Vaikkei se olisikaan longlife jutska, niin voitelee toki mainiosti. Ei vaan välttämättä niillä kannata ajaa mitään tolkuttomia määriä.
Jos öljy on wolkkarin suosittelemaa nii antaa mennä.se 0/40 tarkotta,että kuumana öljy on paksumpaa,kuin 0/30.Longlife on lisäaineistettu niin,että öljyn ominaisuudet pysyvät koko öljynvaihtovälin samana,kun taas tavan synteettiset heikkenevät ominaisuuksiltaan paljon nopeammin.
Mobilin long life on 0W30 viskositeetiltään. Ainakin hinta on puolitoistakertainen 0W40 öljyyn verrattuna. Itse hylkäisin ll-ohjelmat ja ajaisin 0W40:llä 15-20 tkm vaihtovälillä.
kamalaakin kamalammalta nettisivuilta katsoin että tuo täyttäisi vw 503 01 -luokituksen mutta en menisi vannomaan kun sivuilla menee puurot ja vellit ja eri maissa myytävät tuotteet sekaisin.
No tuo luokitus on olleellisin asia kysymyksesi kannalta eli jos tuo longlife-luokitus täyttyy niin hyvin on pullat uunissa.
503.01 ei täytä 503.00 luokituksen vaatimuksia. Hupaisinta on, että Mobil SHC 0W-30 nimellä on sekä 503.00, että ilman.
Ainoa keino on katsoa purkin pienellä painettu teksti.
"503.01 ei täytä 503.00 luokituksen vaatimuksia."
-Mihin tämä perustuu?
503 sarja on vw bensakoneiden longlife öljyjä. 503 00 on tavallisille koneille ja 503 01 tehokkaille turbo ja W koneille. 503 00 yleensä 0w-30 ja 503 01 yleensä 0w-40 tosin poikkeuksia löytyy.
Mobil SHC ei ole tuote vaan tuotesarja. Sitä löytyy moneen menoon ja SHC formula LD on vw koneisiin sopiva.
Niinpä enemman ei ole parempaa .00 vs .01.
Tuota 0-40W SHC 503.01:ta saa lähes joka marketista, mutta se ei ole LL öljy.
Jos manuaalissa sanotaan, että LL-öljyn pitää olla 503.00, niin täsmälleen tuollainen teksti purkin kyljestä pitää löytyä.
00 ja 01 on nimenomaan omiin käyttökohteisiinsa räätälöityjä eli tietenkin kannattaa noudattaa kirjan ohjeita.
Mutta mutta, 503 01 on myös VW LL-öljy. Esim S-audeihin, tuskin Skodaan, paitsi jos siitä on joku extreme-malli?
ottaa google esiin ettei jää pelkästään mun jorinakseni. Runsaasti asiaa koskevia linkkejä tuli, esim:
http://www.audi.co.uk/acs/news/article.jsp?id=11712
Josta suora lainaus:
"Variable Service intervals rely upon the driver using an approved oil to the following VW specification: For petrol engines VW 503 00, VW 503 01(specifically for TT 165kW, S3 and RS4). For diesel engines VW 506 00. For pump Injector VW 506 01 (where applicable)."
Vapaa suomennos:
LL-huoltoväli riippuu ajajasta kun käytössä on VW:n hyväksymä öljy: Bensakoneille VW 503 00, VW 503 01 (erityisesti TT 165kW, S3 ja RS4). Dieselmoottoreille VW 506 00. Pumppusuutinkoneille VW 506 01.