Tohmajärven kunta esittää valtuutetuille kymppitonnin kehittämisrahaa investointeihin. Ilmeisesti se otetaan velkana? Tänä vuonna lie velkaa otettu kolme miljoonaa, eikä tilanne ensi vuonnakaan parane.
Hupaisaa valtuuston keskustelussa on tuo investointien poiston esille tuonti. Jos ensi vuonna valtuutetut käyttävät 270000 euroa investointeihin, niin vaikutus on kymmenen vuoden poistoajalla 27000 euroa per vuosi. Joo, kirjanpidossa. Jos hankkeet toteutuvat, niin se 270000 on löydyttävä ensi vuonna, niin sanotusti riihikuivana rahana.
Ja velkarahalla pörssiosakkeisiin?
Mutta, tuossapa tuleekin eteen iso kyltti ” Ajattelimme aloittaa tästä”, lukee Niiralaa lähestyttäessä. No, oikeasti en siellä ole.
Velkarahalla kehittämään?
4
86
Vastaukset
- Anonyymi
Valtuuston striimattu kokous jätti sekavan ja epämääräisen kuvan valtuutettujen, erityisesti eturivissä istuneen kepuvaltuutetun (mies) toiminnasta. Valtuustossa äänestettiin kumoon ne esitykset, joita hallitus oli yksimielisesti esittänyt. Hallituksen jäsenet äänestivät hyväksymiään esityksiä vastaan.
Metka on tuo esitys puukaupoista saatavista tuloista sadantuhannen sijoittaminen johonkin osuuskuntaan. Korkoa kuulemma nyt maksettu seitsemän prosenttia. Yhtä omituinen on tuo osakkeiden ja arvopaperien hankkimisesitys. Velkaa ottamalla, kuten se valtuutetun kymppitonnin investointiraha. Vertailun vuoksi rinnastettakoon se kunnan hankkimaan linja-autopysäkin katokseen, vähän päälle neljä tonnia näkyi maksaneen.- Anonyymi
Hiekkalaatikolle leikkimään sopisivat paremmin.
- Anonyymi
Valtuustossa on 21.10.2019 ”Kuntatalouden kehittämisohjelma”. Leikkauksia on mahdollista tehdä, mutta valtionsuusarviot tulevilta vuosilta jäävät arvailuksi.
Pohjois-Karjala.fi -sivuston tilastojen mukaan alle kouluikäisten oppilaiden määrä oli noin 70 (72) pienempi kuin ikäluokat 7 -14. Oppilaiden määrän vähenemiseenhän viittaa toimenpideohjelmassa oleva opettajien vähentäminen.
Oppilaiden määrän pienentyminen 70:llä vähentää valtionosuuksia tämän hetken tasossa noin 500000 euroa vuoteen 2025 mennessä. Pelkästään tämä kertoo, ettei uuden koulukeskuksen leasingrahoituksen tarve täyty toimenpideohjelmalla.
Katse kääntyy Tikkalaan.- Anonyymi
Päättivät sitten seminaarissa olla näyttämättä valtuuston kokousta. ”Aloitteesta päätetään vasta nyt”. Luulenpa, että syy oli tämä: Keskustelua toimenpideohjelmasta ei haluttu näyttää ”kansalle”.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh412405Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423011984- 201780
- 241585
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘231414- 1001319
- 431308
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391265Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta371141- 361026