Tiukat lantionpohjalihakset, miten rentoutetaan?

Anonyymi

Eli tosiaan otskikon mukaisesti epäilen että lantionpohjanlihakseni ovat tiukilla ja ajattelin tulla kysymään, löytyisikö täältä keneltäkään vinkkiä miten niitä saisi rentoutettua?
Googlettelin asiaa ja siellä neuvottiin, että pitäisi vain tehdä normaaleita Kegel-harjoituksia, että lihakset siinä rentoutuvat, mutta en ole kyllä huomannut hirveämmin eroa entiseen niidenkään tekemisen jälkeen.
Minulla on yleistynyt ahdistuneisuushäiriö ja olen huomannut, että ahdistus vetää koko kropan lihakset ihan tiukille, mukaan lukien nuo lantionpohjan lihaksetkin.
Minun ei ole mahdollista käydä lantionpohjan fysioterapiassa tällä hetkellä, joten kaikki "kotikonstit" olisivat tervetulleita.

5

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuntuu vähän oudolta että liian tiukilla olevista lantionpohjalihaksista tulisi ongelmia. Onko siis syntynyt virtsaumpea tms.
      Lantionpohjalihasten fysioterapia keskittyy yleensä liian löysiin lihaksiin joita pyritään opettelemaan kiristämään.

      • Anonyymi

        On ongelmia. Ei vielä virtsaumpea, mutta sinnepäin ollaan hiljalleen menossa, pissaaminen on hankalampaa kuin aiemmin. Siksi kyselenkin neuvoja ennen kuin ollaan virtsaummessa asti.

        Käsitykseni mukaan lantionpohjan fysioterapiaa annetaan sekä löysille että tiukoille lihaksille. Esim. vulvodynian ja vaginismuksen hoidossa käytetään fysioterapiaa samalla lailla kuin heikoista lihaksista johtuvaan virtsankarkailuun. Minun tapauksessani nyt ei ole näistä asioista kyse, mutta yhtälailla tiukat ovat lihakset alapäässä ja vähän joka puolella.

        Ap


    • Anonyymi

      Liian tiukat lantionpohjan lihakset voivat aiheuttaa netin mukaan oireina lisääntynyttä vessahätää ja vessahätä voi tulla vaikka rakko ei olisi vielä täynnä, ummetusta, tunnetta että rakko ei tyhjene kunnolla, pissa ei lähde tulemaan ulos kunnolla, virtaus on huonompi, alavatsaa ja -selkää särkee jne.

      • Anonyymi

        Eikö kenelläkään ole mitään kotikonstia tähän vaivaan. Minulla itselläni sama vaiva.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö kenelläkään ole mitään kotikonstia tähän vaivaan. Minulla itselläni sama vaiva.

        Ompa todella ihmeellistä ettei tältä palstalta löydy muita joilla sama ongelma. Kuitenkin paljon ihmisiä jotka lukee näitä. Auttakaa ja kertokaa jos joku tietää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      87
      1909
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1740
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      51
      1380
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      47
      1327
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      125
      1234
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1222
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      106
      1057
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      23
      1002
    9. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      955
    10. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      59
      942
    Aihe