Fiksu ehdotus

Anonyymi

8

177

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisihan aikuisten sekajoukkue yksi keino kannustaa seuroja panostamaan naisten ja tyttöjen hankintaan ja heidän pysymiseensä lajin parissa. Nuorissa on jo sekajoukkueet ja tyttöjä kisaamassa suhteellisen hyvin. He kun saadaan pidettyä mukana aikuisikään asti ja sit vielä vähemmän aktiiviset naiset sm-kisoihin niin kyllä sekajoukkueet olisivat Suomessakin muutaman vuoden päästä ihan mahdolliset.

    • Anonyymi

      Älytöntä valita naisia valmennus--tai johtopaikoille vain tasa-arvon takia. Jos ei päteviä löydy, niin antaa olla!

    • Anonyymi

      Aivan idioottimaista tämä nais vouhotus, nyt jo naisvaltainen päätöksenteko saanut aikaan judon alamäen suomessa mukana myös naismaiset miehet jotka ovat hallituksessa nykyään jotka eivät osaa kuin myötäillä näitä naisia. Lähtökohtahan pitäisi olla paras valitaan aina kyseiseen tehtävään, ja näinhän ei ole viime vuosina tapahtunut ja tuloksessahan se näkyy.

    • Anonyymi

      Pienen judoa aktiivisesti harrastavan tytön isänä panostus tyttöjen judoon lämmittää. Kaipaan kuitenkin jotain konkreettisempaa kuin huipulla tapahtuva toiminta. Seuratasolla kun tavalliset ihmiset kuitenkin toimii ja sieltä se kaikki lähtee.

      Mielestäni suurin haaste tyttöjen judossa on, että miten saada lisää tyttöjä judon pariin. Liian usein oma tyttöni on ainut tyttö treeneissä eikä samanhenkisiä kavereita oikein judon parista tahdo löytyä. Lapset kaipaavat toistensa seuraa ja kavereita. Jotta naisjudo saadaan Suomessa nousuun, pitää saada lisää tyttöjä peruskursseille ja sitä kautta mukaan leireille ja kisaamaan. Näin myös tytöt saisivat kavereita judosta ja sitoutuisivat judoon paremmin. Meillä on mietitty jo ihan seuran vaihtoakin siitä syystä, että jos toisesta seurasta löytyisi enemmän tyttöjä ja ehkä sieltä löytyisi jo samanhenkinen kaveriksikin.m Kavereita lapset tarvitsee ja sen mukaan harrastukset pitkälti valitaan.

      • Anonyymi

        tyttöjen saamiselle judoon ei ole oikein konstia. Vain pientä osaa tytöistä tuntuu kiinnostavan kamppailu ylipäätänsä ja tästä pikkuosasta judo ja taekwondo vievät jo nyt varmaan isoimman osan.

        Oma kokemus on että jos syntyy pieni tyttöporukka jaksaa se paremmin käydä harjoituksissa, mutta sittne kun ensimmäinen lopettaa niin muut katoavat pian.


    • Anonyymi

      Kuinkahan moni tyttö tulisi lisää judon peruskurssilla ja alkaisi harrastamaan judoa, jos kaikki judoliiton hallituksen jäsenet olisivat naisia, kaikki liiton toimihenkilöt naisia, kaikki judotuomarit naisia, kansaivälisen judoliiton puheenjohtajana nainen... Tuskin yhtään enempää kuin nytkään. Ei 6-12 vuotias lapsi ole patkääkään kiinnostunut ketä jossain hallinnossa on, vaan ovat treenit mukavia ja saako sieltä kavereita.

      Judolehteen jutun kirjoittanut voisi koettaa keksiä, miten ratkaista nämä pienten judonalkujen lajiin sitoutumisen haasteet ratkaistua, sillä muuten meno tulee jatkumaan ennallaan eikä tyttöjä vaan montaajaan tatamilla näy.

      • Anonyymi

        Pari ratkaisun poikasta tyttöjen mukana pitämiseksi jutusta löysin. Ensinnäkin sekajoukkuekilpailut. Ne saavat kunnianhimoiset mieskoutsit kiinnittämään huomiota myös tyttöihin ja heidän valmentamiseen. Vekaraankin enemmän kuin yksi tyttö joukkueeseen! Toiseksi tyttöjä ja naisia vähättelevästä kielenkäytöstä pitää kertakaikkiaan luopua. Monelta tulee sellaista suusta ihan huomaamatta. Kolmanneksi olisi tytöille hyödyksi, jos ohjaajina olisi myös naisia. Heitä on ohjaajina ja valmentajina suhteessa paljon vähemmän kuin harrastajina ja kilpailijoina. Varmasti taitavia ja persoonaltaan sopivia löytyisi, jos rohkaistaisiin ja koulutettaisiin ohjaajiksi. Vielä on jäljellä kulttuuria, jossa äijät pitävät naiset ja tytöt takarivissä. Ei pahantahtoisesti vaan ihan tottumuksesta. Ja sananen teille naiset ja tytöt: ei tarvitse odottaa että joku antaa luvan. Menkää ja tehkää vaikka joku yrittäisi estää. Kerääntykää niihin seuroihin ja harjoituksiin joissa on muitakin tyttöjä.


    • Anonyymi

      Suomessa kamppailulaji on tytölle fiksu valinta. Mediahuomio ja sponsorit tulevat helpommin, koska ilmapiiri on syystäkin myönteinen naisten kamppailulle. Suuri etu suomalaiselle on se, että Suomen kaltaisia edistyneitä kulttuureja, joissa naiset kamppailevat, on maailmalla vielä vähän. Esim. entisten Neuvostotasavaltojen alue on enimmäkseen islaminuskoista, ja siellä naisen paikka on hunnutettuna nyrkin ja hellan välissä. Alueen maiden Pojat ja miehet puolestaan täyttävät kamppailulajien kansainväliset palkintopallit. Tästä johtuen kilpailu on miehissä kovempaa ja menestyneistä suomalaisista kamppailijoista valtaosa onkin ollut viime aikoina naisia (Eva Wahlström, Mira Potkonen, Jaana Sundberg, Petra Olli jne.). Hyvä niin ja kumarrus kaikille naiskamppailijoille.

      IJF:n viesti naisten inkluusiosta on varmasti suunnattu muslimimaiden konservatiivisille naisten oikeuksia polkeville kulttuureille, vaikka sitä ei tietenkään voi nykyisessä "korrektissa" ilmapiirissä sanoa ääneen. Suomessa asiat ovat hyvin eikä mitään kiintiöajattelua tarvita. Eikä myöskään erillisiä naisryhmiä, kuten jutussa todettiin. Riittää että jatketaan hyvää lähtökohtaisesti tasa-arvoista työtä kuten ennenkin.

      Fiksu judotytön vanhempi kyselee silti useammasta seurasta, missä olisi tytölle kavereita, eikä epäröi vaihtaa seuraa tilaisuuden tullen. Kaverit ovat tärkeitä.

      Tärkeää on myös pitää kaikki uskonnot ja niihin liittyvät kulttuurit erossa judosta, jotta naisilla olisi jatkossakin mahdollisuus kamppailla tasavertaisina miesten kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      47
      1502
    2. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      64
      921
    3. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      667
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      87
      647
    5. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      605
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      44
      587
    7. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      574
    8. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      7
      552
    9. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      24
      541
    10. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      531
    11. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      61
      525
    12. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      70
      520
    13. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      513
    14. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      37
      506
    15. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      14
      501
    16. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      472
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      132
      469
    18. 42
      428
    19. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      45
      419
    20. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      26
      409
    Aihe