Postin Malinen eroaa - tämä on ilonpäivä

Nyt hänellä on aikaa pelata golfia.
22<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Siinä olisi Maisalle rikas salarakas.

Äänestä
  • Tai kolmas mies jota ei paljon näy koska on golfaamassa mutta rahaa tulee.

    Äänestä

Malista oli autettu ainoan oikean johtopäätöksen tekemiseen. Kuukausi takaperin Malinen halusi luopua joulun ajan 2 kk palkasta. Kohun yllyttyä Malinen ojennettuna valitsi irtisanoutua, kun vaihtoehtona olisi ollut potkut. Golf-osakkeen ostattaminen upotti Malisen. Golf on kallis harrastus - Malisellekin.

Äänestä

Mutta, tuleeko mikään muuttumaan postin työntekijöiden osalta?

Äänestä
  • Ei tietenkään postin työntekijöiden kohtelu muutu. Ovat tottuneet huonoon kohteluun ja sitä riittää myös jatkossa. Tuskinpa postilla julkaistaan montaakaan henkilöuutista, jossa ei olisi huononnuksia joihin työehtoihin. PAU on voimaton vastustamaan yhtään mitään.

    Äänestä

Malinen epäonnistui kaikissa kolmessa hänelle annetussa tavoitteessa: ei saanut pidettyä postin toimintaa kannattavana, ei rakennettua uutta kasvua eikä saanut postia pörssiin. Omasta mielestään onnistui kaikissa erinomaisesti!

Ainoa, missä hän todellakin onnistui, oli oman tilin roima kartuttaminen. Ilmeisesti kaikki tarmo ja työaika käytettiin kaikkien mahdollisten keinojen etsimiseen ja hyödyntämiseen jotta oma varallisuus ehtisi nousta mahdollisimman paljon ennen irtisanoutumista.

Todellisia säästöjä, joilla olisi ollut jotain vaikutustakin, olisi saatu aikaan pienentämällä Malisen ja muun johtoportaan palkat vähintään puoleen nykyisestä ja lopettamalla kaikki etuudet. Minimipalkkaisten lajittelijoiden ja postinjakajien palkkojen alentamisella ei oikeesti ole mitään vaikutusta.

Ottakaa myös huomioon että Posti saa toimintaansa myös valtion apua. Eikä silti kannata. Huoh. On heillä todellakin HUIPPUjohtajat joiden pohjattomiin taskuihin kannataa syytää miljoonia. Tosta vaan.

Äänestä

En+käytä+enää+mitään+postin+"palveluja".+Verkkokauppaostokset+tulee+100%+varmuudella+jonkun+muu++jakelijn+kautta+kuin+postin.+Menkööt+posti+samantien+konkurssiin,+säästää+valtiolle+paljon+rahaa+eikä+pääse+nää+kaiken+maailman+maliset+rikastuun+valtion+tukia+hyödyntäen.

Äänestä

Olis jännä tietää paljonko pyysi ja sai erorahaa? En usko että vuoden (n 1 me) palkka riittää! Röyhkeys kannattaa aina

Äänestä
  • Tottakai. Suomalaiset ovatkin turhan vaatimattomia ja vähään tyytyviä, mut tää Malinen onkin opiskellut ulukomailla ja oppinut siellä kansainvälisen bisnesmaailman opit, joka on et kaikki mulle, nyt ja niin pian ettei tartte eläkeikään asti missään firmassa roikkua. Ihan sama miten kuralle firma siinä menee. Ilmeisesti samanlainen johtaja on taas sinne hakusessa. Postilaisena jättäisin sen uppoavan laivan mahdollisimman nopeasti. Uus johtaja vie loputkin tuhkat siitä pesästä ja se on hyvästi Suomen Posti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tottakai. Suomalaiset ovatkin turhan vaatimattomia ja vähään tyytyviä, mut tää Malinen onkin opiskellut ulukomailla ja oppinut siellä kansainvälisen bisnesmaailman opit, joka on et kaikki mulle, nyt ja niin pian ettei tartte eläkeikään asti missään firmassa roikkua. Ihan sama miten kuralle firma siinä menee. Ilmeisesti samanlainen johtaja on taas sinne hakusessa. Postilaisena jättäisin sen uppoavan laivan mahdollisimman nopeasti. Uus johtaja vie loputkin tuhkat siitä pesästä ja se on hyvästi Suomen Posti.

    Ei tälläisissä palkoissa ole mitään järkeä, mitä postinjohtajalle on maksettu, eihän kukaan ihminen ole niin arvokas jotta rahaa työnnetään kuukaudessa ihan "tolkuttomasti".!!!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tottakai. Suomalaiset ovatkin turhan vaatimattomia ja vähään tyytyviä, mut tää Malinen onkin opiskellut ulukomailla ja oppinut siellä kansainvälisen bisnesmaailman opit, joka on et kaikki mulle, nyt ja niin pian ettei tartte eläkeikään asti missään firmassa roikkua. Ihan sama miten kuralle firma siinä menee. Ilmeisesti samanlainen johtaja on taas sinne hakusessa. Postilaisena jättäisin sen uppoavan laivan mahdollisimman nopeasti. Uus johtaja vie loputkin tuhkat siitä pesästä ja se on hyvästi Suomen Posti.

    Wikipedian mukaan Malisella on ollut useita lyhyitä työsuhteita. Kauppatieteen maisterin tutkinto Harvaradista joten rahaa on ollut ennenkin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Wikipedian mukaan Malisella on ollut useita lyhyitä työsuhteita. Kauppatieteen maisterin tutkinto Harvaradista joten rahaa on ollut ennenkin.

    Opinnot rahoitettu stipendeillä ja lyhyet työsuhteet kielii huonosta, lyhyt näköisestä johtamisesta. Onnistui kuitenkin lopulta keräämään valtion yritykseltä tarpeeksi rahaa pötkötelläkseen loppuelämänsä laakereilla. Toinen pesämunan kerääjä hakusessa Postiin, kyllä valtion avustuksista riittää pääjohtajalle mutta ei lehdenjakajille eikä lajittelijoille.

    Varmaankin just tän Harvardin neron neronleimaus et postinjakajat vois siinä samalla kirjeitä jakaessaan näppärästi leikata nurtsit ja pestä mummojen ikkunatkin.

    Äänestä

Nyt voitte köyhät duunarit hetken riemuita, sitten taas takaisin paskan elämänne pariin..

Äänestä
  • Kuka täällä iloitsee? Ja miksi? Olet outo.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuka täällä iloitsee? Ja miksi? Olet outo.

    Se on joku katkera porvari.

    Äänestä

"Tavoitteet saavutettu" = miljoonat tilillä.

Äänestä
  • Lopunelämää voi golfata vailla rahahuolia.

    Äänestä

  • Kyllä. Mitään hyödyllistä se ei siinä firmassa saanut aikaan. Valtion avustukset pelattiin kaikki omaan taskuun. Posti ei kohta jaa yhtään mitään, mut verovarojen syytäminen sinne jatkuu. Onhan siellä iso porsas lihotettavana tulevaisuudessakin.

    Äänestä

Kultainen kädenpuristus auttaa eropäätöstä

Äänestä

Mahtaako saada vain vuoden palkan erorahana vai minkälainen kultaiben kädenpuristus hänelle on varattu?

Äänestä

6kk: n eroraha miinus lupaamans 2kk: n palkaton. Niin "hyväntahtoinen" ei kuitenkaan ollut et olis luopunu kokonaan erorahasta, olis nekin jäljelle jääneet 4kk: n eurot säästyneet. Mitä tekopyhyyttä.

Äänestä
  • Mut onneksi ymmärsi erota! Nyt vain golfaamaan 4kk paljalla!!!!.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Nyt hänellä on aikaa pelata golfia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu