Onneksi olkoon Valio.
Ilta-Sanomat Keskiviikko 2.10.2019 nimipäivä Valio
Älkää siis haksahtako Arlaan tai Ingmanniin.
Ilta-Sanomat Keskiviikko 2.10.2019 nimipäivä Valio
Älkää siis haksahtako Arlaan tai Ingmanniin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Lokakuu on lihaton. Lihaton Lokakuu vain maitoa ja piimää.
Joo+kyllä+Helsingin+kouluruoasta+päättävät+tekevät+elämänsä+virheen+kun+vähentävät+tai+poistavat+maidon+kouluista.+Mistä+sen+luonnollisemmin+ja+lisäaineettomimmin+saa+valkuaista,+mikä+on+tärkeä+aines+lapsen+kasvuun.++Allergikot+ovat+erikseen.+Ja+että+se+sitten+korvattaisiin+prosessoidulla+kauramaidolla.+Prosessointi+on+niin+vahingollista+kun+sitä+käytetään+lihassa,+miksi+se+maidossa+on+vahingotonta.+Voi+pyhä+yksinkertaisuus.
Kaapistani+löytyy;+5%n+juustoa,+rasvatonta+raejuustoa,+rasvatonta+maitoa+ja+rasvatonta+piimää+(öljyä,+etten+toki+rasvatta+pärjää).+Näistä+tuotteista+otan+pieniä+määriä+kerrallaan+muiden+ruokien+lisäksi.+Hampaat+ja+luut+lujina+lähes+70+vuotta.
Oma+lapsi+38+v,+urheilee+paljon,+juo+vähintään+puoli+litraa+maitoa+päivässä,+reiättömät+hampaat+ja+täysin+terve.
Uskot siis, että maito yksin on hampainen kunnon ylläpitäjä?
Voisi säilyttää valinnanvapauden.
Juon pääasiassa vettä, kun on rajoite.
Mutta en edellytä, että muutkin.
Beng
Minä olen syntynyt, kasvanut, kouluni käynyt paperi-tehdas-paikka-kunnalla.
Eli tykkään kyllä hyvä-kuituisesta puusta.
En kuitenkaan tunne halua alkaa niitä halailla.
Mielessäni kiitän pikkuisen niitä, koska ne ovat tehneet saman myös vanhemmilleni ja muulle suvulleni.
Tunnen ylpeyttä synnyin-paikastani, koska se on perustanut myös metsä-kone-koulun.
"Siellä niitä kone-sahoja suhisee, kun murisee Dieseleitä
siellä lastujakin lentelee missä tehdään Suksille teitä."
-
Antakaamme siis metsän viljellä meille eväs-leipä(kin).
Antakaamme myös Lehmien lennättää ruoka-pöytäämme Maitoa sekä Juuston-viipaleita.
H.
Not.
En käytä maitoa oikein ollenkaan, muita maitotuotteita kyllä. Mun mielestä aikuinen elukka ei juo maitoa, paitsi ihminen. Toisekseen maito oikeastaan pahanmakuista, eikö sovi ainakaan ruokajuomaksi.
Tykästynyt kylmään latteeen, joskus kefiiriä. Mä joudun syömään D-vitamiinia pillereinä joka tapauksessa, joten maidottomuus ei siihen asiaan vaikuta mitään. Tai sitten pitäis kitata maitoa ämpäritolkulla.
Valiolla menee viennissä kai aika hyvin, juustoja jne. Että ei se mun ostoskäyttäytyminen vaikuta firman menestykseen yhtään mitään.
=DW=
Hyvä kun muistutit. Päivän D-pilleri ottamatta.
Kyllä Valio vuolee kultaa lehmästä. Puoli kiloa Eila-voita liki 6 €. Cittarissa Luit oikein. 6 €.
Tehdäänkö maidosta luxus-tuote?
Noilla hinnoilla eivät koulut pysty maitoa ostamaankaan.
Beng
Valio alkaa olla aika harvinainen nimi,
onneksi olkoon kaikki Suomen Valiot,
jaa taitaa jo olla myöhässä onnittelut.
Iltaisin herkuttelen kylmällä maidolla tai piimällä,
höystettynä jollain leivällä tai lämpimällä.
Kyllä maitoa ja piimää menee. Maitoa kahvissa ja kauramuroissa, piimää ruokajuomana. Liikaa en dokaa, kohtuukäyttäjä olen.
Niin ja milloin on Edamin nimipäivä? Edamia menee joka päivä. Täys Edamia, kermaviiliä jne. Ei mitään prosentti skeidaa.