Teatterille paikallista sopimista

Teatterilla voidaan ottaa käyttöön keskustapuolueen (ja Sipilän) vaalima paikallinen sopiminen palkkojen suhteen. Näin voidaan teatterilaisten palkkoja laskea alaspäin.
Yksi keino voisi olla myös teatterilaisten irtisanominen toukokuu-elokuu väliseksi ajaksi.

8

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alkaa kyllästyttämään tämä Kainuun Sanomien jokapäiväinen masinointi ja jankkaus näistä teatterin tiloista. Tilanne jäähylle muutamaksi vuodeksi tai vuoskymmeneksi. Katsoo sitten tarvitseeko teatteri mitään tiloja.

      • Anonyymi

        Etkö ole noista jutuista vielä oivaltanut, että ilman teatteria yleissivistyksesi taso laskee ja hyvinvointisi kärsii. Ei kyllä mitenkään perusteltu näitä väittämiä, mutta kai se niin on jos kerran niin sanotaan olevan. Tai sitten ei.

        Oikeasti nyrjähtänyttä keskustelua ja valtuutetut eivät uskalla leikata sitä, mikä pitäisi. Väestö vähenee, eläkeläisiä kohta kaikki. Ja esim minä keskieläkeläisenä pärjään hyvin, kun en liikoja tuhlaile. Teatterilipun hinta ei budjettiini sovi, vaikka varaa olisikin, mutta en tuhlaa moista summaa järjettömyyksiin. Ja moni minua pienemmällä eläkkeellä oleva ei missään tapauksessa maksa teatterilipusta pyydettyä hintaa. Yleisöä ei siis ole odotettavissa. Mutta vaikka muualla väki vähenee, niin teatteri ei vähennä mitään. Tai siis päättäjät. Rohkeutta puuttuu, kun sitä älämölöä kulttuurin vihollisista eivät niskoilleen halua.


    • Anonyymi

      Kajaanin kaupungilla on 20 miljoonan alijäämä. Vieläkö pitäisi rakentaa 17 miljoonan teatterirakennus ja ylläpitokustannukset päälle!
      Otetaanko rahat vanhusten vaipparahoista?
      Päättäjät olkaa joskus realisteja.
      Teatteri-ihmiset voi viedä linja-autolla Ouluun tai Kuopioon.

      • Anonyymi

        Kainuun Sanomissa oli vähän aikaa sitten juttu teatterista ja sen käyttöpäälliköstä Matti Jääskeläisestä. Kuulemma teatterin näyttämön valaisimetkin heiluvat kiinnityksissään.
        Miksi teatterin henkilöstö ei tee mitään epäkohdille?
        Tyytyvät siihen, että tuokin kohta rempsottaa, mutta mitäpä sille mitään korjaavia toimenpiteitä tekemään...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kainuun Sanomissa oli vähän aikaa sitten juttu teatterista ja sen käyttöpäälliköstä Matti Jääskeläisestä. Kuulemma teatterin näyttämön valaisimetkin heiluvat kiinnityksissään.
        Miksi teatterin henkilöstö ei tee mitään epäkohdille?
        Tyytyvät siihen, että tuokin kohta rempsottaa, mutta mitäpä sille mitään korjaavia toimenpiteitä tekemään...

        Suotta on odotella luovuutta ja asioiden omatoimista korjaamista teatterilaisilta.
        Parempi on siellä vaan höllötellä ja antaa paikkojen rapistua.
        On sitten parempi esitellä kylttyrellitoimittajalle kuinka meillä on täällä ankeaa ja tämä sekä tuokin kohta on rikki.


    • Anonyymi

      Paras keino on lopettaa teatterin ylläpito, koska se ei kuulu kaupungin perustehtäviin. Maksakoon homman ne, jotka teatteria käyttävät, ei muuta kuin lipun hinnat kohilleen ja teatteriväen palkat maksukyvyn mukaisiksi

      • Anonyymi

        Teatterilaisista ei taida mihinkään muuhun työhön olla.
        Tottuneet siihen, että oleilu työpaikalla riittää.


    • Anonyymi

      Kajaanin teatteri se ei osaa tehdä hauskaa näytelmää. Esimerkiksi vappuiloittelut ovat surkuhupaisia yritelmiä. Aina pitää olla ankeudesta kertovia näytelmiä ja niitä pitää hyvinä vain lehden kulttuuritoimittelija.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      187
      11458
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5459
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2727
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2375
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1851
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1815
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1604
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1460
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1426
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      38
      1387
    Aihe