Teatterilla voidaan ottaa käyttöön keskustapuolueen (ja Sipilän) vaalima paikallinen sopiminen palkkojen suhteen. Näin voidaan teatterilaisten palkkoja laskea alaspäin.
Yksi keino voisi olla myös teatterilaisten irtisanominen toukokuu-elokuu väliseksi ajaksi.
Teatterille paikallista sopimista
8
76
Vastaukset 8
- Anonyymi
Alkaa kyllästyttämään tämä Kainuun Sanomien jokapäiväinen masinointi ja jankkaus näistä teatterin tiloista. Tilanne jäähylle muutamaksi vuodeksi tai vuoskymmeneksi. Katsoo sitten tarvitseeko teatteri mitään tiloja.
- Anonyymi
Etkö ole noista jutuista vielä oivaltanut, että ilman teatteria yleissivistyksesi taso laskee ja hyvinvointisi kärsii. Ei kyllä mitenkään perusteltu näitä väittämiä, mutta kai se niin on jos kerran niin sanotaan olevan. Tai sitten ei.
Oikeasti nyrjähtänyttä keskustelua ja valtuutetut eivät uskalla leikata sitä, mikä pitäisi. Väestö vähenee, eläkeläisiä kohta kaikki. Ja esim minä keskieläkeläisenä pärjään hyvin, kun en liikoja tuhlaile. Teatterilipun hinta ei budjettiini sovi, vaikka varaa olisikin, mutta en tuhlaa moista summaa järjettömyyksiin. Ja moni minua pienemmällä eläkkeellä oleva ei missään tapauksessa maksa teatterilipusta pyydettyä hintaa. Yleisöä ei siis ole odotettavissa. Mutta vaikka muualla väki vähenee, niin teatteri ei vähennä mitään. Tai siis päättäjät. Rohkeutta puuttuu, kun sitä älämölöä kulttuurin vihollisista eivät niskoilleen halua.
- Anonyymi
Kajaanin kaupungilla on 20 miljoonan alijäämä. Vieläkö pitäisi rakentaa 17 miljoonan teatterirakennus ja ylläpitokustannukset päälle!
Otetaanko rahat vanhusten vaipparahoista?
Päättäjät olkaa joskus realisteja.
Teatteri-ihmiset voi viedä linja-autolla Ouluun tai Kuopioon.- Anonyymi
Kainuun Sanomissa oli vähän aikaa sitten juttu teatterista ja sen käyttöpäälliköstä Matti Jääskeläisestä. Kuulemma teatterin näyttämön valaisimetkin heiluvat kiinnityksissään.
Miksi teatterin henkilöstö ei tee mitään epäkohdille?
Tyytyvät siihen, että tuokin kohta rempsottaa, mutta mitäpä sille mitään korjaavia toimenpiteitä tekemään... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kainuun Sanomissa oli vähän aikaa sitten juttu teatterista ja sen käyttöpäälliköstä Matti Jääskeläisestä. Kuulemma teatterin näyttämön valaisimetkin heiluvat kiinnityksissään.
Miksi teatterin henkilöstö ei tee mitään epäkohdille?
Tyytyvät siihen, että tuokin kohta rempsottaa, mutta mitäpä sille mitään korjaavia toimenpiteitä tekemään...Suotta on odotella luovuutta ja asioiden omatoimista korjaamista teatterilaisilta.
Parempi on siellä vaan höllötellä ja antaa paikkojen rapistua.
On sitten parempi esitellä kylttyrellitoimittajalle kuinka meillä on täällä ankeaa ja tämä sekä tuokin kohta on rikki.
- Anonyymi
Paras keino on lopettaa teatterin ylläpito, koska se ei kuulu kaupungin perustehtäviin. Maksakoon homman ne, jotka teatteria käyttävät, ei muuta kuin lipun hinnat kohilleen ja teatteriväen palkat maksukyvyn mukaisiksi
- Anonyymi
Teatterilaisista ei taida mihinkään muuhun työhön olla.
Tottuneet siihen, että oleilu työpaikalla riittää.
- Anonyymi
Kajaanin teatteri se ei osaa tehdä hauskaa näytelmää. Esimerkiksi vappuiloittelut ovat surkuhupaisia yritelmiä. Aina pitää olla ankeudesta kertovia näytelmiä ja niitä pitää hyvinä vain lehden kulttuuritoimittelija.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 43925
- 95878
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19765- 116711
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80638- 43611
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45590- 19576
- 46568
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔33568Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke19532- 32509
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.66499- 25482
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44476- 34457
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok103456Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka130448- 44434
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi6421