Kriisiharjoitus Kuopiossa

Anonyymi

Miten puolustusvoimien iso puinen patruunalaatikko on Hermannissa lattialla alle 8 minuuttia hälytyksestä?
Taisi olla vain harjoitus, joka uutisoidaan todellisena. Muutenkin poliisin vasteaika raskaasti aseistautuneena on epätodellisen nopea.
Lisäksi Kauhajoen kommandopipomiehen poliisioperaatio tukee laajempaa psykologista operaatiota, jossa halutaan tuoda vanhoja traumoja takaisin pinnalle.

Silminnäkijä kertoi, että sapeli ei näyttänyt edes aidolle. Alussa puhuttiin vain kymmenestä loukkaantuneesta ja epäiltyä epäiltiin vain murhan yrityksestä yms. lievemmistä teoista. Kuollut uhri lisättiin tarinaan vasta myöhemmin. Tällainen tapaus ei ole mikään maailman uutinen normaalisti. Joku halusi, että siitä tehdään sellainen.

Poliisin tiedotustilaisuus kuulosti ihan harjoituksen loppubriefingiltä. Osa henkilöistä virnisteli, osa oli kuin rautakangen nielleitä. Tiedä sitten millä vivulla ketäkin oli kiristetty pysymään linjassa.

Ylen toimittajatkaan eivät pystyneet pitämään pokeria lähetyksessä, vaan molemmat purskahtelivat röhönauruun.

Kuollut oli Ukrainasta, jolloin täällä Suomessa ei ole sukua eikä paljoa muutakaan henkilöhistoriaa. Ukrainasta tiedon kaivaminen riippumattomin keinoin on lähes mahdotonta.

Miten miekan iskusta tulee murtumia? Oliko se joku tylppä kumista/puusta valmistettu harjoitteluväline ja maalimies innostui vähän liikaa saatuaan osumaa heitetyistä tuoleista.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minäkin kyseenalaistan juttua. Meitä kansalaisia on huijattu ennenkin.

    • Anonyymi

      eekun siinä ol potaattia.Potunnostosta olivat tulleet,

      • Anonyymi

        Ei kannata uskoa mitään, mutta pari kaveria on KYS:ll. Niin nyt oli pakko uskoo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kannata uskoa mitään, mutta pari kaveria on KYS:ll. Niin nyt oli pakko uskoo.

        Käy moikkaamassa kavereitas ja ota pätkä videota, jolla haavat näkyy.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      5822
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4374
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3247
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      52
      2961
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      339
      1559
    6. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1338
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      66
      1301
    8. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      232
      1206
    9. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1169
    10. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      401
      1161
    Aihe