Mitä scientologi uskoo?

Anonyymi

Uskooko scientologi Jumalaan? Jos uskoo, onko Jumala sama kuin Raamatussa?
Harjoittaako scientologi askeesia tai mietiskelyä?
Mikä on scientologille pyhää?

4

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko täällä edes ketään...

      • Anonyymi

        Ei taida olla ¯\_(ツ)_/¯


    • Anonyymi

      Scientologia on käytäntöön sovellettu uskonnollinen filosofia. Scientologiaa voi opiskella ihan mihin tahansa uskontoon kuuluva henkilö. Kenenkään ei tarvitse muuttaa omaa uskontoaan ja uskomustaan, jotta voisi opiskella ja ottaa selvää scientologian materiaaleista (mitkä ovat aiheessa löydökset ja havainnot ihmisestä ja elämästä). Scientologian pohja on täysin idän filosofiassa, se on täydentänyt idän filosofiaa käytäntöön sovellettavilla työkaluilla.

      Scientologille on pyhää ihmisen ja kaiken eläväisen sekä elämän kunnioittaminen. Ja sellaiset asiat ovat tukemisen arvoisia, jotka tukevat näiden edellä mainittujen elossapysymistä.

    • Anonyymi

      Scientologian aineisto kattaa laajimman tietokokoelman mielestä, hengestä ja elämästä mitä koskaan on koottu. L.Ron Hubbardin yli sata kirjaa ja julkaisua, tuhannet artikkelit ja tutkielmat sekä yli 3000 nauhoitettua luentoa kattavat itse asiassa kaikki elämän osa.alueet.

      Kirja nimeltään "Scientologia: Uusi näkemys elämään" sisältää ajattoman valikoiman L.Ron Hubbardin löytöjä jotka on poimitttu hänen runsaasta kirjallisesta tuotannostaan: Jokainen niistä esittää kattavan yleiskatsauksen siitä, miten Scientologia soveltuu kullekin elämän osa-alueelle - ja kokonaisuutena kirja antaa laajan kuvan elämästä itsestään. Kyseisestä kirjasta saa hyvän ja lyhyen läpileikkauksen Scientologian sisältämistä asioista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1124
    2. 75
      1121
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1014
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      968
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      52
      617
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      557
    Aihe