Onko tarvittavat vitamiinit noukittu ja hankittu Suomenluonnosta jokamiehen oikeuksia noudattaen. ? Flunssa pysyy loitolla suomalaisia marjoja ja hedelmiä syöden. Mikä se flunssa on? Ei minulla sellaista ole ollut vuosikausiin. Syön puhtaita suomalaisia marjoja. Pakaste jo täynnä, ensi syksyyn asti.
Tosin voi siihen syksyyn valnistautua monella tavalla. Jokainen tavallaan.
Tosin voi siihen syksyyn valnistautua monella tavalla. Jokainen tavallaan.
Vastaukset 19
Vanhimmat
make..vann.
Kaikki on tallessa talven varalle.
Buranaa on kaapissa.
Ei buranaa, vaan marjoja pakastimessa.
make..vann.
Lääkäri, joka lääkkeitä määrää reseptillä, on niitä otettava. On myös luonnonlääkkeitä. Puhtaat marjat, on niissä vitamiineja ja muita arvokkaita aineosia. Ne vaan on kerättävä ajoissa talteen, ennen talventuloa.
Suotta sitä merta " mehtää " edemäks mennä marjaan, stressaavana pakastinta täyttään. Tyrni mehuakun laittaa , ruokalusikallisen tai pari, kolme vesilasiin niin siinä on vitamiinien tarve sille päivään eikä tartte kohmeisin käsin sotkua tehdä keittiössä ja muutenkaan talostella mokomien marjojen kaa.
Vaikka tyrnimarja on terveellinen ja vitamiinipitoinen, ei se minulle maistu. On liian väkevä marja maultaan.
Totta , onhan se väkevä mutta onhan mukillinen puolukka survostakin niin väkevää että vedet silmistä herahtaa, tai jos alkaa tosissaan fiilisteleen niin kourallinen Mynthon extra väkevä ja lämmin lasillinen vettä tekee raikkaan olon. Tuli tässä mieleen viime kesä ja mansikat niin monihan kehuu miten on hyvä marja ja sanotaankin jotta on maukas marja mutta ainahan mansikka saa aikaan sen että sylkirauhaset huutaa hoosijannaa ! siis pitikö näin vanhaks 40v ellää ja hoksata se tosiasija jotta nää mansikan maistelijat on jonkin sortin fetistejä kun napsivat tätä epähedelmää ja ilme kasvoila sen mukanen kuin pakanamaan karttaa katsoisi.
34s
...voi perk***, näitä aloituksia. OSTIN SUOMENHEVOSEN! Hyvä persuksen lämmitin. Osta make.van pässi, sillä vielä parempi lämmitin.
Ei aloituksista pidä hermostua. Ei täällä täydellisyyttä tavoitella.
Ei pässillä mitään tee.
Hyvä olla kuapissa jottain väkijuomaa.
Onhan sitä senverran kaapissa, että voi ottaa vähäsen ja kohtuudella. Ei nyt niinkään väkijuomaa
KKKV - "Kohtuudella" kolme koria viikossa.
Kannattaa talven pontikat keittää nyt valmiiksi.
Ei kannata. Se on luvatonta ja vanhanaikaista tuusaamista.
Ehkä yksi kori menee pikkuperjantaina, mutta kolme on liikaa.
Kysy pojilta, vuosia ovat jo myyneet.
30 vuotta!