Palstan pistekirjoittajan kieltähän en ole koskaan oikein osannut lukea, ja olen vättänyt sen olevan epäsuomea. Elen ollut ihan väärässä. Sehän on kokolailla Agricolan suomea, jota ilmeisesti edelleen opetetaan jossain raamattukouluissa.
Kymmenen käskyä ovat tärkeinpiä opinkappaleita, mutta niistä ei tarvitse noudattaa kolmea ensimmäistä. Neljännesta vasta tulee ne tärkeät. Niistä ensimmäinen on melkolailla samaa kieltä kuin 1500 luvulla on kirjoitettu:
"Muista Sabbathin peiuen päle ettes sen pyhitet. Cwsi peiue sinun pite tötetekemen/ ia caiki sinun asias aijaman. Mutta sen seitzemennen peiuen päle/ ombi sen HERRAN sinun Jumalas Sabbathi. Silloin ei sinun pidhe ycten töte tekemen/ eike sinun Poicas/ eike sinun Tytteres/ eike sinun Paluelias/ eike sinun Poicas/ eike sinun Juctas/ eike sinun Mwcalaises/ ioca sinun Caupungis portin siselle on. Sille cwtena peiuene ombi HERRA Taiuan/ ia Maan ia Meren tehnyt/ ia caiki mite nijsse ouat/ ia leueisi Seitzemennen peiuene. Senteden siugnasi HERRA sen Sabbathin peiuen/ ia pyhitti henen."
Tosin nyt varmaan tulee uskontonsa kieltävältä uskovaiselta korjaus, ettei tätäkää tarvitse naudattaa.
Luultavasti palstan arvoisa pistekirjoittaja lukee myös samalla vuosisadalla juokaistua biologista kirjallisuutta.
Nythän mä vasta oivalsin
8
80
Vastaukset 8
Tuo lainaus oli siis vuodelta 1552, ihan Micaelin suomeksi. Ei kovin isosti eroa palstan pistekirjoittajan tekstistä,
Taas näitä aloituksia mihin ei siedetä mitään "väär.iä" vastauksia. Otetaan siis pisteet ym. muoccailut ceh.iin kun ei taas mikään näytä norm.aali kielisenä pysyvän. (eikä näemmä edes muocattunakaan..)
Jäll.een osoitt.autuu, kuinka jotkut pist.e kirjoittajat ja raam.attu koulukaiset mell.asdaa pelc.äsdään omassa päässäsi, omid.uisten usc.onnollisten pacc.o mielt.eiden sea.ssa. Ole.than niistä "b.ää-ään.isdäsi" täällä monet cerr.at avautunutkin.Saattaa johtua siitäkin, etteivät nämä "vääriksikokemaksi" vastaukset ole mitään suomensukuista tai skandinaavista kieltä.
Minähän en ole poistojen takana, mut tän palstan säännöissä muistaakseni sanotaan, että tänne saa kirjoittaa suomea tai ruotsia. Sinun tekstisi ei ole kumpaakaan.Kyllä sun pitää ihan itse kysyä ylläpidolta, kuka on poistojen takana. Minä se en missään tapauksessa ole.
Minä olen ainakin jo ajat sitten kertonut Sinulle, että ilmoitan sekoilusi poistoon. Hyvin harvoin on mitään tapahtunut ja en ole jaksanut vaivautua ilmoittamaan montaa viestiäsi. Joka ketjuhan tuota samaa soopaa on täynnä, joten minä en sille mitään voi. Tekstisi toimivat kyllä hyvin varoittavana esimerkkinä, joten voipa olla, etten jatkossa viitsi vaivata itseäni tekstiesi asiattomiksi ilmoittamisella. Aller ilmiselvästi haluaa tuota tasoa olevaa materiaalia tänne!
- Anonyymi
JustJust kirjoitti:
Kyllä sun pitää ihan itse kysyä ylläpidolta, kuka on poistojen takana. Minä se en missään tapauksessa ole.
Kyllähän se tiedetään cys.ymättäkin. Myönnäthän ids.ekin sab.otaasisi toisella bers.oonallasi. Ja luuletko todella että yIIä pito vaivautuisi vastaamaan tuollaiseen? Turh.aa hommaa...
Kai ymm.ärrät, että valtaosa sinunkin sec.oiluistasi lähtisi, jos täällä joskus alkaisi toimimaan ihan puolueetonkin moderointi?
Var.oittavia esimerkkejä abortin teon seurauksista kyllä tällä törc.y tunc.iolla riittää. Anonyymi kirjoitti:
Kyllähän se tiedetään cys.ymättäkin. Myönnäthän ids.ekin sab.otaasisi toisella bers.oonallasi. Ja luuletko todella että yIIä pito vaivautuisi vastaamaan tuollaiseen? Turh.aa hommaa...
Kai ymm.ärrät, että valtaosa sinunkin sec.oiluistasi lähtisi, jos täällä joskus alkaisi toimimaan ihan puolueetonkin moderointi?
Var.oittavia esimerkkejä abortin teon seurauksista kyllä tällä törc.y tunc.iolla riittää.Sinähän aina "tiedät" kaiken kysymättäkin, eli ilman parempaa tietoa. Mietippä tätä asiaa.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981314
Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit1041052- 61887
Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi54872Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k38870- 3838
Onko sinulla vihan tunteita
Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.128807- 65675
Naisen kimppuun lenkkipolulla
Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant50614Ei ole siitä kiinni
Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa34570
