Oletko vaihtanut nastarenkaat

Jos olet niin ole ystävällinen ja pysy pois liikenteestä. Koska nyt ei tarvita nastoja niin älä pilaa tiestöä rouhimalla.
30118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Itse asiassa ajattelin vaihtaa nastarenkaat kohta. Pois. Sain viime talvena "hyvän" (tai ainakin edullisen) tarjouksen Nokian nastakumeista ja päätin kokeilla, josko nastat olisivat nykyään hyvät. Eivät olleet. Kokeilu jäi parin kuukauden mittaiseksi. Nyt pitää ottaa nastat pois vanteilta ja myydä jollekin hölmölle. Tilalle sitten kunnon kiinalaiset tai korealaiset kitkat. :)

Äänestä
  • Mistä on saatavilla "kunnollisia" korealaisia tai kiinalaisia kitkoja?
    Oletko tosiaan niin hölmö, että myisit pois kerrankin saamasi kunnolliset talvirenkaat?

    Äänestä

  • Mulla päinvastoin. Viime syksynä sain hinnaltaan kohtuullisen tarjouksen testivoittajakitkoista (225-50-17) johon tartuin, kun niitä niin kovin kehuttiin. Asun pk-seudulla mutta liikun paljon koko eteläisessä ja keskisessä Suomessa ja muillakin kuin pääteillä.
    Ei pärjänneet alkuukaan edes niille nastarenkaille, jotka kuluneina vaihdoin. Siis ne uutena. Tottakai verrattuna noihin loppuunajettuihin testivoittajakitkat pärjäsivät ihan kohtuullisesti. Kyllähän neliveto ja luistonestot auttoivat etenemisessä kitkoillakin, mutta ei noista mitään hyötyä ole jarrutuksissa.

    No nyt hankin uudet nastarenkaat ja nekin testivoittajien joukosta. Jos jollekin kelpaavat edellisvuoden testivoittajakitkat, niin ainakin yhdet noin 15 tkm ajetut löytyvät kohta jostain pk-seudun rengasliikkeestä.

    Vielä ei täällä pk-seudulla tarvita nastarenkaita eikä muuallakaan eteläisessä Suomessa. Suolauksethan on jo aloitettu, joten päätiet kylläpysyvät sulina ja jäättöminä vielä pitkään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mulla päinvastoin. Viime syksynä sain hinnaltaan kohtuullisen tarjouksen testivoittajakitkoista (225-50-17) johon tartuin, kun niitä niin kovin kehuttiin. Asun pk-seudulla mutta liikun paljon koko eteläisessä ja keskisessä Suomessa ja muillakin kuin pääteillä.
    Ei pärjänneet alkuukaan edes niille nastarenkaille, jotka kuluneina vaihdoin. Siis ne uutena. Tottakai verrattuna noihin loppuunajettuihin testivoittajakitkat pärjäsivät ihan kohtuullisesti. Kyllähän neliveto ja luistonestot auttoivat etenemisessä kitkoillakin, mutta ei noista mitään hyötyä ole jarrutuksissa.

    No nyt hankin uudet nastarenkaat ja nekin testivoittajien joukosta. Jos jollekin kelpaavat edellisvuoden testivoittajakitkat, niin ainakin yhdet noin 15 tkm ajetut löytyvät kohta jostain pk-seudun rengasliikkeestä.

    Vielä ei täällä pk-seudulla tarvita nastarenkaita eikä muuallakaan eteläisessä Suomessa. Suolauksethan on jo aloitettu, joten päätiet kylläpysyvät sulina ja jäättöminä vielä pitkään.

    Kitkat kusiluistimet millä aamutossuilla mentiin pirtistä Puuceehen talvella

    Äänestä

En ole vielä. Yleensä vaihdan loka-marraskuun vaihteessa, kelien mukaan tokikin, ja eiköhän se niille nurkin tänäkin vuonna osu.

Äänestä

Olen rouhinut koko vuoden asfalttia Michelinin uusilla 250 nastaa sisältävillä turvallisilla nastarenkailla. Hyvin on rengas pyörinyt ja erittäin kiva rapina kuuluu!

Kaikkien on viimeistään nyt vaihdettava alle turvalliset nastarenkaat! Nastarenkaiden ylivoimainen sivuttaispito ja pito jäällä/polantaisella lumipinnalla on vertaansa vailla.

Äänestä
  • No ens vuonna saa sakot jos ei syyskyyssa aamujäällä talvirenkaita,ja mulla ei oo kuin nastarenkaat

    Äänestä

Vaikka jäätä ei päivisin vielä olisikaan, niin asfaltilla on liukkaita märkiä lehtiä. Varsinkin vaahteran lehdet ovat petollisia. Ihan näiden vuoksi nastarenkaiden käyttö on jo perusteltua.

Äänestä

Minä vaihdoin jo kitkat alle tasan viikko sitten kun oli jo pakkasia ja jossain lähellä satoi hieman luntakin. En ensi keväänä vaihda renkaita ollenkaan. Syksyllä ostan toisille vanteilleni uudet kitkat kun nämä vanhat jäävät kesärengaskäyttöön muutamaksi kesäksi. Saa moittia!

Äänestä
  • Olet vastuuntunnoton idiootti.

    Äänestä

  • Sun kannattaa kokeilla Michelin CrossClimeteja!

    Ostin semmoiset viime syksynä ja ajelin melko hyvin läpi talven täällä etelä-Suomessa. Pahimpina ajokeleinä en tosin niillä liikenteeseen lähtenyt.
    Kaksi kertaa jäin ylämäkeen kiinni kaupunkialueella, kun oli kiillottunutta jäätä. Ei kannata ihan joka paikkaan CrossClimateilla tunkea.

    Äänestä

  • Sähän matkit mua!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olet vastuuntunnoton idiootti.

    Penis.

    Äänestä

No kun suurin osa talvesta on asfaltti paljaana ja pito kuin kesällä, millä silloin saan ajaa kun välillä on kuitenkin pirun liukasta ja jopa jäätä??

Äänestä
  • "assfaltti paljaana"
    Hihihi.....
    😄

    Äänestä

Ämmät on laitattanut nastat alle, tietysti toyotaan, ovat melkoisia älykääpiöitä liikenteessä jospa ovat menossa Inariin susien naitavaksi?

Äänestä
  • Tosimiehet on laitattanut kitkat alle, tietysti skodaan, ovat melkoisia älykääpiöitä liikenteessä jospa ovat menossa Inariin susien naitavaksi?

    Äänestä

Olen vaihtanut nastarenkaat. Vaihdoin kun edelliset olivat jo huonot. Miksi pitäisi pysyä poissa liikenteestä?

Äänestä

Työnnä hanuriin kaikki 1000 nastaa yksitellen, ilman liukkarii!

Äänestä
  • Valitettavasti en voi koska ne 1000 nastaa ovat renkaissa! AAAARRGGGHHH!!! EN KESTÄ ETTÄ PÄÄSEN ROUHIMAAN TURVALLISELLA NASTARENKAALLA!!!!

    Äänestä

  • Kiitos viimeisestä. Olit kiihoittavan tiukka källrrn eilen kun työnnyin sisällesi. Onneksi oli liukkaria.

    - Köyrijä-Gynther -

    Äänestä

Suksi nevadaan valepollari.

Äänestä

Parin-kolmen viikon päästä, keleistä riippuen, nastarenkaat alle,.
Sitten kelien kuivuttua, ehkä tammikuun alussa, kitkarenkaat, joilla pääsee hyvässä lykyssä kesärengaskauteen asti.
P.S.
En asu Uudellamaalla. Toissa talvenakin ajeltiin yhdeksän viikkoa ilman auton pesutarvetta.

Äänestä

Ajatelin vaihtaa. Mitä merkkiä/mallia suosittelette?

Äänestä
  • Unohda Nokia. Pari autolehteä tekee niistä testivoittajia vaikka hampaat irvessä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Unohda Nokia. Pari autolehteä tekee niistä testivoittajia vaikka hampaat irvessä.

    Ei kysytty mitä ei suositeta, vaan... Perustelutkin olisi kiva kuulla.

    Äänestä

Kummasti taas muuttui sadesäällä edellä ajavan nostattama vesi kuraksi.

Parin pakkasaamun säikäyttämiä nastakuskeja tuntuvat olevan kaikki katumaasturit (hei 4WD:llä pärjää kyllä mutta näytä mulle 4WD Qashqai, niitä ei ole kellään)

Hypritihoijotat hyvänä kakkosena. Ajosuorite vuodessa 10 tkm, taksi tulisi halvemmaksi. Ugissa yks meinas tulla päälle kun kerroin mun DIESELin kuluttavan vähemmän kuin sen tippakannun. Naftalla pääsee sitäpaitti ohikin, nykyliikenteessä ohittaminen on loppunut ja jengi hybridioi rekan perseessä satkun rajoituksella. ..ttu hanaa ja ohi.

Äänestä

Mulla ollut nastat alla koko ajan. Aina kun virkavalta pysäyttää, niin sanon olevani matkalla gröönlantiin. Helppo huijaus!

1Äänestä

Mie vaihoin jo nastarenkaat.Naapuri autosta miun autoon.
Naapuril jäi loppunajetut silestonit.
Mie sain hyvät renkaat.

Äänestä

"Sun kannattaa kokeilla Michelin CrossClimeteja!

Ostin semmoiset viime syksynä ja ajelin melko hyvin läpi talven täällä etelä-Suomessa. Pahimpina ajokeleinä en tosin niillä liikenteeseen lähtenyt.
Kaksi kertaa jäin ylämäkeen kiinni kaupunkialueella, kun oli kiillottunutta jäätä. Ei kannata ihan joka paikkaan CrossClimateilla tunkea."

Onko järkeä ostaa talveksi renkaat, jotka valmistajan mukaan on tarkoitettu
viileän sään kesärenkaiksi?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jos olet niin ole ystävällinen ja pysy pois liikenteestä. Koska nyt ei tarvita nastoja niin älä pilaa tiestöä rouhimalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu