Eli tuossa kysymys ? Aina sanotaan, että mahasyöpä löydetään usein liian myöhään, koska se ei oirehdi.
Onko kuitenkin jotain tyypillisiä oireita, jopa ihan taudin alkuvaiheessa ?
Ainahan sitä tuppaa ajattelemaan pahinta - ja itselläni (nainen 50v) nyt ollut viikon verran etova olo - ei aamulla herätessä - vaan se tulee päivän aikana ja mietin, että mikä tuommoisen voi aiheuttaa !?
Onko mahasyövässä oireita ?
8
306
Vastaukset
- Anonyymi
Mahasyövän tyyppioireita ovat pitkään jatkuva närästys sekä syömisen aikana tuntuva kipu, nielemisvaikeudet ja nopea täyttymisen tunne. Myös ruokailun jälkeinen pahoinvointi tai jopa oksentelu sekä laihtuminen ovat tyypillisiä oireita,
Jos närästys jatkuu yli kaksi viikkoa kannattaa kääntyä lääkärin puoleen.
Levinnyttä mahasyöpää ei voida parantaa, joten jos on huolissaan kannattaa mennä tutkimuksiin. - Anonyymi
Luultavasti reflluksia (en ole lääkäri). Käy lääkärissä, niin asia selviää.
Sitäpaitsi, ainahan kaikki löydetään liian myöhään. Näin siksi, koska lähes jokainen menehtyy lopulta sellaiseen, jota ei ollut huomattu aiemmin. Itse en kuitenkaan usko. että sinulla olisi muuta, kuin närästystä. Ja sinun ikäisilläishän sitä alkaa jo olla. - Anonyymi
Viimeistään, jos oksennat verta, on syytä mennä lääkäriin.
Itse menisin jo aikaisemminkin, jotta pääsisin kalvavasta epävarmuudesta. Vatsan tähystyksellä asia selvinnee parhaiten ja nopeasti. - Anonyymi
Vaihdevuosiinkin kuuluu joskus etova ja huono olo. Mutta kyllä epäluuloinen ja pelokas olo on ikävä seuralainen. Itse seurailen ja käyn kontrolleissa yhden poistetun suolistokasvaimen takia.
- Anonyymi
Kokoajanhan tässä vaihdevuosien jälkeen on ihmisellä olo, että huomenna se syöpä paljastuu ja koko maailma romahtaa.
Niin moni ystävä on mennyt jo heti viidenkympin jälkeen.
Joten pohdin vaan, että kuinka pitkään tässä nyt viittii edes elää riesana.
Ei me ainakaan toistaiseksi olla ikuisia. Jos on ollut edes kohtuudella hyvä elämä, niin kuolema 50-70 vuotiaana on jo kunnioitettava saavutus. Jos kuolet viiskymppisenä, et itseasiassa ole edes outo. Normaalistihan ilman länsimaista lääketiedettä ihmisen elinikä on siinä 35-50.
Eli kaikki sen yli on keinotekoista. Ei yhtään luomua ihmiselämää.- Anonyymi
Normaalissa kuolemassa ihminen ei ehdi kuolemaan vaikkapa tupakan ja viinan aiheuttamiin vaurioihin. Nämä elämän ilot ovat ongelma vain jos joku haluaa elää kauemmin kuin luonto on tarkoittanut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Normaalissa kuolemassa ihminen ei ehdi kuolemaan vaikkapa tupakan ja viinan aiheuttamiin vaurioihin. Nämä elämän ilot ovat ongelma vain jos joku haluaa elää kauemmin kuin luonto on tarkoittanut.
Monet kuolevat aortan repeämiseen. Silloin taju lähtee välittömästi eikä hoitokeinoja enää ole. Eikä kyse ole tupakasta tai viinasta. Kerron kaksi esimerkkiä tuttavapiiristäni, eikä alkoholilla tai tupakalla ollut mitään tekemistä heidän elämässään:
Aortta repesi eräällä tuttavalleni hänen katsellessaan televisiota. Toki ikää oli jo hieman yli 80, mutta mitään ennakko-oireita hänellä ei ollut. Hän kuoli välittömästi
Eräs toinen tuttava, nuori urheilija, oli lähellä menehtyä äkilliseen sydänpysähdykseen kesken suorituksen. Hänen onnekseen apu oli lähellä ja ambulanssissa sydän saatiin käynnistymään. Kaksi viikkoa häntä pidettiin keinotekoisessa koomassa, jonka jälkeen hän toipui. Ilman nopeaa apua, hän olisi kuollut kymmenessä minuutissa.
- Anonyymi
Voisiko olla sappivaivoja ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3604286Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1443739KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti882608Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92421Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei122236Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521910Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181818- 1191808
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551095