Mikä vika? Nuori avun tarpeessa..

Anonyymi

Moikka.
Mietin sattusko täällä olemaan jonkun sortin nettilääkäreitä tai joitain joilla olis samanlaisia kokemuksia tai arvauksia mikä homman nimi nyt olisi.

Olen siis vasta 16vuotias nuori tyttö ja kuukautiskierron 35 päivä menossa.
Aiemmat kierron kestot ovat heitelleet: 34, 32, 19, 26, 32, 34...
Kuukautiset alkoivat jo 4 vuotta sitten.
Tässä kierrossa minulla oli ensimmäistä kertaa välivuotoa 16-22 päivien välillä.

En usko, että raskaana olisin sillä poikaystäväni kanssa käytämme kondomiehkäisyä ihan huolellisesti.. Kuulemma kuitenkin välivuoto voi olla merkki kypsyneen munasolun kiinnittymisestä ja nyt tuntuu, että menkkoja ei olisi tulossakaan. Rinnat kuitenkin arkoina niinkuin aina ennen menkkoja.

Voisiko välivuoto ja rajusti heittelevä kuukautiskierto johtua myös merkittävästä painon laskusta? Paino on juuri ja juuri normaalipainon puolella. Kyse ei ole ollut laihdutuksesta.

Kiitos jos löytyisi niitä asiallisia vastaajia :)

2

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä voi.

    • Anonyymi

      Jos epäilet, että olet raskaana, niin tee raskaustesti. Sen saa marketista muutamalla eurolla. Sitä ei kannata tehdä ennenkuin kuukautisten olisi pitänyt viimeistään alkaa.

      Hedelmällisyys alenee, jos kuukautiskierto on huomattavan pitkä tai huomattavan lyhyt. 21 - 35 pv kierto on vielä kuitenkin kohtuullisen normaali. Eli todennäköisesti ovuloit.

      Jos olet laihtunut ilman laihdutusta, niin mistä se johtuu? Ilman laihdutusta laihtuminen ei ole normaalia ja tervettä. Toki ihminen laihtuu myös, jos on riittävän rahaton, mutta se on rinnastettavissa melkeinpä laihdutukseen. Eli onko jokin terveysongelma? Huomattavan matala tai korkea paino heikentää hedelmällisyyttä, mutta yleensä kuukautiskiertokin silloin häiriintyy.

      Ehkäisyvälineistä luotettavimmat ovat hormonikierukka ja implantit. Kaikissa menetelmissä, missä käyttäjävirhe on mahdollinen, sattuu myös ehkäisyn pettämisiä. Eli niissä annetaan kaksi erilaista luotettavuuslukua. Oikea käyttö ja tavallinen käyttö. Iso osa porukasta mokailee ehkäisyvälineiden kanssa. Pillereitä jää väliin ja kondomia ei käytetä koko aikaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      266
      4793
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      81
      3237
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      38
      2766
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2533
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1807
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1600
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      94
      1378
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1015
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      988
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      100
      946
    Aihe