pitkäaikais työttömyyteen , se oli siinä sitten !!!!!!!!
Mitä useampi ajautuu tuohon
Anonyymi
567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ehkä pitkäaikaistyöttömät pitäisi kädestä pitäen taluttaa työn ääreen. Voihan olla että he ovat vain niin saamattomia.
Rokatkaa oma rokkinne.
Pitkäaikais työtöntä ei palkkaa kukaan...ehehheheheeheheehheeh !!!!!!!!
Ei palkkaa ei ja pitkäaikaistyöttömäksi joutuu nykymaailmassa helposti. Työtä kun on liian vähäntällöin on työnantajan markkinat .
https://www.proliitto.fi/uutiset/tyomarkkinat/nuorten-ja-iakkaampien-ikasyrjinta-on-erilaista#c3bd394c
https://yle.fi/tekstitv/arkisto/tyoelama/ikasyrjinta_voi_katkaista_tyouran_6281.html
Syystä että Suomessa on tiedostettu tuo että iäkkäät eivät enää tule työllistymään on maassamme ollut järjetelmä jolla on huolehdittu että ei jäädä työtttömiksi perutulon varaan roikkumaan,vaan ihmisestä huolehditaan ja hänet siirretään työttömyys eläkkeelle kun käy niin että hän ei enää käytänössä työllisty.Ikävä kyllä tämä järjestelmä on purettu ja tuo tulisikin nykyisellään palautta .Toimi myös toisi työttömyysluvut sille tasalle kuin ne realisesti ovat vielä työllistyvien ja työtävailla olevien mukaisesti.
https://www.ts.fi/uutiset/talous/1073973282/Viimeinen ikaluokka tyottomyyselakeputkeen
Tilannetta hankaloittaa myös se että nykypäivänä ,työllistämisvelvoite koskee vasta 57 vuotiaita ,jolloin vaille työtä jää roima määrä yli viisikymmenvuotiaita joihin ikäsyrjintä iskee. Perutuslailisesti työ on jokaisen oikeus ,joten myös työllistämisvelvoitteen kautta tulisi lainsäädännölliseti pyrkiä tarjoamaan laajemmasti työllistämistöitä työvoimapalveluiden kautta työttömille ,sen sijaan että heiltä vaadittaisiin työpaikkoja kuten aktiivimallin kautta tehtiin. Työ kun on oikeus ei velvollisuus on työllisyys toimet kuiten lainsäädännölliset toimet olleet ristiriitaisia edellisen hallituskauden aikana lain hengen kanssa.
https://kuntalehti.fi/uutiset/laki/lakiklinikka-tyovoimapalveluiden-jarjestamisen-kipukohtia/
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2012/20120916
https://www.suomi.fi/palvelut/velvoitetyollistaminen-heinolan-kaupunki/8628a257-70b9-457a-b537-bb8317be1da7
https://www.laki24.fi/ihpe-perusoikeudet-oikeustyohon/
Velatkin vanhenee ja sielu lepää...eihän niitä toimeentulo rahoilla maksa kukaan jos veloissa on.