taas se sama pirun

Romina

sylkirauhanen on tulehtunut, tänään isä vie sitä eläinlääkärille, ja se saa päättää lopetetaanko mun rakas. Se on syönyt 4 antibiootti-kuuria, ja välillä se "patti" meni pois, mutta nyt se on taas tullu takasin. Muuten se on pirteä, syö, nukkuu ja leikkii ja jotenki tuntuu kauheelta että se nyt sitten lopetettais tänään.
sanokaa mulle mitenkä koiran kuolemasta selviää? se on kuitenkin ollut mulla 14 vuotta.
Sanotaan että sitten sen on hyvä olla, mistä sitä kukaan tietää mihinkä eläimet joutuu?!eläimet jos jotkut ansaitsis päästä paratiisiin.
Mä oon kyllä tosi onnellinen että oon saanut pitää mun rakkaan näinkin kauan,ja mä oon aina tienny että mun pitää siitä joskus luopua.
Jotenkin vaan tuntuu että mitä jos sillä on paha olla kun se on lopetettu?!ja että se on ihan yksin sielä kylmän maan alla. Mä näen mun rakkaan silmistä että se pelkää tai aavistaa jotakin. Lenkillä käydessä tuntuu että se kattoo pitkään kaikkea, ikäänkuin viimestä kertaa.Kuinka voin mennä kouluunkaan?kun tuntuu niin pahalta.

7

760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lottaviiru

      Ensimmäinen koirani eli n. 15 vuotiaaksi. Sen kuolemasta on suunnilleen 15 vuotta. Kaipaan sitä vieläkin. Nykyinen koiramme on jo 11,5 vuotias pirteä pappa, ja toivomme sille vielä monta vuotta lisää, mutta eihän sitä koskaan tiedä kuinka pitkä yhteinen taival on. Meillä myös on 2 kissaa jäänyt auton alle.

      Lemmikistä luopuminen on aina raskasta, mutta jos sen eläminen käy kovin kivuliaaksi sairauden johdosta on meidän ihmisten velvollisuus päättää rakkaan lemmikkimme kärsimykset, vaikka se tuntuukin surulliselta.

      Meidän perheen mielestä lemmikit pääsevät taivaaseen. Tiedän jotkut ovat asiasta eri mieltä mutta tämä on meidän ratkaisumme

    • Sandra

      Kyllähän se vaikeaa on, se luopuminen. En tosiaan usko, että koirillakaan olisi huono olla kuoleman jälkeen. Näet sen itsekin koirasi olemuksesta sen nukahdettua ikiuneen.
      Itse jouduin luopumaan omasta koirastani pari viikkoa sitten. Ja vaikeaa on ollut. Aika tähän auttaa ja suru pitää vain surra!
      Voimia sinulle!

      • man-legally

        TOLLASESSA TILANTEESSA EI VOI MUUTA KUN ODOTTAA VAAN


    • snube

      mun 13vuotias koira lopetettiin viime kuun 15päivä...
      piti olla vaan lääkärin tarkastus missä katottaisiin patin tulehduksen paranemista lääke kuurin jälkeen... jouduin yksin menemään sinne ja lääkäri sano heti tutkittuaan että "sinuna lopettaisin" kasvain oli leivvyt IHAN JOKA PAIKKAAN maksaa lukuun ottamatta :(
      olin koko ajan hauwwani (jota edeltävää elämää en muista koska olin niin pieni kun se tuli meille) vieressä, tunsin,näin ja kuulin viimeiset henkäykset jotka olivat kuin huokauksia...
      jouduin tän lopetus päätöksen tekemään alle puolessa tunnissa YKSIN ja olen herrajumala vasta 17!
      vaikein päätös tähän mennessä...
      mutta ajattelin etten haluu rakkaan kärsivän enää ja annoin lopettaa... se oli kauhein päivä ikinä!

      mutta nyt alan toipua... poltan joskus kynttilää puppeliinini muistoksi ja keräsin kaikki valokuvat yhteen mitä hauwwastani on...
      ajattelen että sieltä pilven reunalta se sitten katselee ja suojelee mua :)
      ja vaikken usko uudelleen syntymiseen, otin tavoitteeksi löytää hauwwani uudelleen!!
      kun joku pentu ilmotus pistää silmään (eli en siis etsi mitään tiettyä) menen katsomaan pentuja ja koska hauwwamme hankkimiseen liittyy asia miksi se valittiin, odotan jonkun pennun tekevän samoin ja se on se!!! meni aikaa miten paljon tahansa :D
      ehkä hölmöä, mutta mun oloo ainaki helpottaa :)
      koita jaksaa!

    • Kassuno1

      Sattuu vaan perinpohjin sydämestä.Silmiin katsominen ennen hyvästejä ei ikinä unohdu. Pidin tassusta kiinni kun poika lähti.

    • Niin se menee...

      Kyllä koirilla on pakko olla taivas - luojalla ei ole varaa heittää niin suurta määrää rakkautta hukkaan

    • voimiasinullllee

      Munkin koira lopetettiin n. 2 kk sitten.. se oli raskasta.. mutta kyllä ajan kanssa helpottaa. Koira oli mulle kuin sisko. Se oli niin rakas.. ja nyt se on poissa.. :( Voimia sulle jos se sun koira piti lopettaa :(:( !!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      16
      8845
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      31
      5710
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      106
      4213
    4. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      18
      3340
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      97
      3239
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      55
      3109
    7. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      55
      3013
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      2837
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      2240
    10. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      10
      2092
    Aihe