Kuiva kemppari

Idut aina kiertää välistä mahassa senverran että ei ehdi kunnallistekniikan ääreen. Joten onko olemassa kemparin variaatiota jossa nesteet lorahttaisi omaan säiliöön ja papajen jämät omaansa.
2384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Suunnitelmissa on kokeilla kuivakäymälää veneessä. Ainakin veneilyliitossa on ollut käynnissä kuivakäymäläprojekti ja on kuulema ollut ihan toimiva ratkaisu.
Meillä on työn alla uusi purkkari, johon meinaan rakentaa tuuletetun kuivakäymälän.
Erillinen nestesäiliö pitää olla mutta miten siihen ohjataan nesteet on vielä keksimättä. Varmaankin astian pohjaan sopiva kaato, josta putkella yhteys säiliöön.
Toisaalta voisi ohjata pissan lipalla erikseen heti lähdössä mutta tylsä sitä sitten puhdistella.

katso:
http://www.veneilija.fi/0604_kaymala.htm

Äänestä
  • Kompostivessoja on vuosikymmeniä kehitelty, mutta jostain syystä ne ovat hyvin nopeasti poistuneet käytöstä, jos korvaava järjestelmä on helposti saatavilla. Muut ratkaisut ovat niin paljon vaivattomampia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


purjehtiva kettupoika kirjoitti:

Idut aina kiertää välistä mahassa senverran että ei ehdi kunnallistekniikan ääreen. Joten onko olemassa kemparin variaatiota jossa nesteet lorahttaisi omaan säiliöön ja papajen jämät omaansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu