Arkadian yhteislyseo

Anonyymi

Moi! Haluisin siis tietää plussia ja miinuksia tosta lukiosta, erityisesti niiltä, jotka siellä opiskelee. Ihan kaikenlaista saa laittaa. Auttais kovasti!!
Oon siis 9.lk tyttö, joka on jo pidemmän aikaa suunnitellu, et vois hakea Arkadiaan taidelinjalle ens kevään yhteishaussa. Multa ei kuitenkaan löydy kokemusta tosta paikasta, ja vähän jännittää ku on suht iso verrattuna meijän kouluun ja lähellä olevaan lukioon, enkä tunne Klaukkalan seuduilta melkein ketään. Näin ollen oisin siis tosi kiitollinen, jos jaksaisitte vastata!

2

1578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiedän postauksen olevan vuodelta 2019, mutta siltä varalta, että joku harkitsee kyseiseen lukioon menemistä ja googlailee kokemuksia:

      VÄLTÄ, VÄLTÄ, VÄLTÄ!

      Oppilaat ainakin 2022-vuonna ovat olleet helvetin toksisia. Taidelinjalaisia kiusataan jo ihan vain siksi että sattuvat olemaan taidelinjalaisia, homo- ja transfobia, sekä rasismi oppilaiden puolelta on aivan järkyttävää... Kiusaaminen on tosiaan sitä tasoa, että jengistä postaillaan haukkumisviestejä ja heitä avoimesti ja julkisesti haukutaan, pilkataan ja heille nauretaan koulun käytävillä. Syyksi siellä kiusaamiseen riittää mikä tahansa ja valitettavasti nykyiset ykköset eivät ole antaneet abeja parempaa kuvaa itsestään.

      Suosittelen etsimään uuden kohteen, taidelinjoja löytyy monista lukioista. Hieman kauemmaksi kouluun meneminen on silti parempi, kuin mielenterveytensä tuhoaminen.

    • Anonyymi

      Nyt kaikki jotka ovat tuota kyseistä lukiota miettineet ja etsivät tietoa kyseisestä koulusta. Älkää perustako mielipidettänne tämän yhden anonyymin kirjoituksen pohjalle! Tekstin kirjoittaja on voinut olla kuka vain ja ei välttämättä ole edes käynyt kyseistä lukiota ja haluaa trollata huvikseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45329
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      197
      10860
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      36
      1602
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe