Töyhtökääpiöahvenet näköjään innostui kutuhommeliin.
Saan tänään erän kasveja, mietityttää kovasti, että uskallanko tässä vaiheessa mennä sörkkimään pohjaa ja istuttaa kasveja. Pariskunta on ärhäkkänä vartioimassa luolaansa. Mukavia mussukoita ne kyllä on.
Häiriintyykö ne jos minä nytten rupean sähläämään kasvien kanssa? Olisko viisainta jättää kasvit kellumaan?
Voisko sitä mahdollisesti istuttaa sitten kun poikaset on "kuoriutuneet"?
töyhtöt kutivat
kasvien laitosta
1
268
Vastaukset
- Lehtis_
En suosittele turhaa häirintää niiden kutuhommien aikana... Jos niitä häiritsee niin ne lopettavat kudun hoidon ja poikaset eivät onnistu (jotkut muut kalat voivat syödä kudun, kun sitä ei vartioida) :/... Sen jälkeen menee taas jonkin aikaa ennen kuin ne uskaltautuvat kutemaan uudestaan... Eli jätä kasvit pinnalle kellumaan siihen asti... Viisasta, kasvit eivät kuole ja kalat saavat rauhassa hoitaa kutuaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492209
- 1211495
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3371309Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni671224IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31201Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401200- 1421192
- 491129
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1611086- 701024