Vuokranantajan irtisanominen

Anonyymi

Hei, jospa saisi apua. Muutettiin n. 1v sitten helsingin Suvilahteen ja nyt selvisi, että kaikki asukkaat irtisanotaan ” remontin takia” ja remontin kestosta ei tietoa, voi olla 6kuukaudesta vuoteen. Kun remontti valmis on mahdollisuus solmia UUSI vuokrasopimus tod. Näk kalliimpi vuokra jne. Kun muutimme asuntoon vuokralle noin 1v sitten toistaiseksi voimassaolevalla sopimuksella, niin silloin ei ilmoitettu mitään mahdollisesta remontista.. luulisi kuin noin laaja remontti kyseessä (kylppäri, asunnon pinnat, leikkipiha, parkkihalli) niin ollut tiedossa kyllä pidempään, oliko vuokranantaja vastuussa ilmoittaa tästä meille ennen vuokrasopimuksen solmimista? Ollaan täällä aivan paniikissa mitä tehdään, onko meillä oikeutta hyvitykseen? Mahdollisesti vuokranmaksussa jne.? Aikaa meillä on 6kk muuttaa pois.

5

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tee rikosilmoitus, tödella törkeää toimintaa.

    • Anonyymi

      Ihan oikeinhan tuo on mennyt. Etsitte nyt vain uuden asunnon tuon kuuden kuukauden aikana. Mihinkään korvauksiin ette ole oiketettuja.

    • Anonyymi

      Noin on ainakin Sato toiminut. Otti vielä vuokralaisen asuntoon 2 kk ennen kuin ilmoitti talon peruskorjauksista asukkaille. Häätö tuli ja 6 kk aikaa etsiä asunto. Mitään väistöasuntoa ei tarjottu, mutta kylläkin mahdollisuus muuttaa takaisin uudella sopimuksella, joka tarkoitti usean sadan euron vuokrankorotusta. Häädössä se hyvä puoli, että nyt voit hakea kaupungin vuokra-asuntoa, koska kiireellinen asunnontarve. 30.10.2019 tulee hakuun Hekan Kalasataman asunnot. Lisätietoja löydät Stadin asuntojen sivuilta > Hae asuntoa > ARA-uudiskohteet.

    • Anonyymi

      "Vuokranantajan irtisanominen"

      Kiinnostuin ketjusta, kun en ole aikaisemmin kuullut, että vuokranantaja irtisanotaan....

    • Anonyymi

      Markkinavuokra on tietenkin markkinavuokra. Sen taso määräytyy sopimuksen tekohetkellä ja voi olla nykyistä alhaisempikin, jos kysyntä on vähäisempää.
      Remontti tietenkin parantaa asunnon laatua, joten suurempi vuokra on siinä mielessä todennäköinen.

      Jos kyse ei ole tuetusta asumisesta, niin ei pitäisi olla ongelmaa löytää kutakuinkin saman hintaista asuntoa. Vuokrat eivät ole juuri nouseet vuodessa tai puolessatoista.

      Vuokratalojen omistajien tehtävä ei ole käyttää omistajien rahaa vuokraamalla asuntoja halvemmalla kuin mikä on käypä hinta. Jos niin tapahtuu, niin johto joutuu äkkiä vastuuseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      0
      3879
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3873
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      79
      3262
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      3055
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      163
      2801
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      2737
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2339
    8. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      4
      2080
    9. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1778
    10. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1697
    Aihe