Voiko talon OSTAJA toimia petollisesti?

Anonyymi

Laissa puhutaan kiinteistön myyjän petollisesta toiminnasta kiinteistökauppojen yhteydessä, mutta onko OSTAJALLA mitään velvollisuutta kertoa myynnin kannalta oleellisia asioita?

Pariskunta osti meiltä talon, joka oli osittain peruskorjattu. Ennen kauppaa tehtiin kuntotarkastus ja homekoiratutkimus. Tulokset olivat puhtaat kellaria lukuunottamatta, mikä oli ennakoitavissa. Kellarissa ei ole asuintiloja.

Ostajista toinen oli altistunut homeelle/huonolle sisäilmalle aiemmassa elämässään työpaikalla sekä aiemmassa kodissa. Kuulimme tästä ostajalta vasta kaupan jälkeen.
Nyt pariskunta vaatii kaupan purkamista, talosta etsimällä etsitään virheitä kohdista, joista ei ole mainintaa kutotarkastusraportissa, tutkimuksia tehtaillaan ja korvausvaadetta pidetään "avoimena". Onneksi löydökset ovat toistaiseksi pieniä.

Olo on petetty. Olisimme myyneet talon toiselle ostajaehdokkaalle, jos olisimme tienneet tämän ostajan taustan. Olisimme todennäköisesti välttyneet tältä painajaiselta.

Eli vinkkinä vanhaa taloa myyville: kyselkää tarkasti ostajan taustat. Altistuneet saavat oireita ihan kaikesta sellaisestakin, mistä tavallinen ihminen ei saa.

9

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi harmi, voimia teille!

      Noille on varmasti tullut ison stressaavan asian päätteeksi osto krapula ja se teettänyt panikointia ja nyt sitten ollaan tässä.

      Jos retuuttaneet homekiiran ja kaikki paikalle, eikö näillä piitäisi olla vastuu surkeasti tehdystä työstä, vai onko niin, että kaikki on kunnossa ja yrittöbät kusettaa hintaa .

      Oliko teillä välittäjää vai itse mlitte?

    • Anonyymi

      Itse myytiin. Mikä tietenkin näin jälkikäteen oli virhe. Tai en tiedä, olisiko välittäjästä ollut minkälaista hyötyä tässä kohtaa. Asia edelleen kesken, hitaasti etenee, kun odotellaan milloin minkäkinlaisten tutukimusten valmistumista. Eiköhän tässä pahimmassa tapauksessa odota iso velkataakka.

    • Anonyymi

      Parempi, että ehdotat niille kaupan purkamista ja kustannusten korvaamista. (välityspalkkio, asunnon vuokrien maksamista asumisajalta) Kirjallinen tarjous jonka saat näyttää oikeudessa.

      Eivät oletetusti suostu mutta sulle hyvä paperi myöhemmin.

      • Anonyymi

        Hmm...Tuota emme ole edes ottaneet harkintaan. Täytyypä laskeskella. Kiitos!


    • Anonyymi

      Ostajalla ei ole mitään velvollisuutta esittää todistuksia terveydentilastaan. On totta että joku saa oireita samasta asiasta josta toinen ei huomaakaan mitään erikoista. Kuitenkin on aina paras pyrkiä sovintoon, oikeus on kuin pajatso näissä asioissa.

      • Anonyymi

        Tylyjä on päätökset, esimerkki: "Hovioikeus päätti, että noin kuusi vuotta sitten tehty talokauppa puretaan."...-Myyjät joutuvat maksamaan ostajien oikeudenkäyntikulut, noin 20 000 euroa.

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005225683.html


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tylyjä on päätökset, esimerkki: "Hovioikeus päätti, että noin kuusi vuotta sitten tehty talokauppa puretaan."...-Myyjät joutuvat maksamaan ostajien oikeudenkäyntikulut, noin 20 000 euroa.

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005225683.html

        Tuo taisi muuttua päinvastaiseksi korkeimmassa oikeudessa, mutta kaikenlaisia oikeusjuttuja koko ajan.
        https://www.asuntokaupanvirheet.fi/roho-14.9.2018-kiinteistokauppa-purettu
        Ko. sivustolla monenlaisia tapauksia ja selvitysvelvollisuuksista juttua.


    • Anonyymi

      Vanhojen talojen peruskorjauksia, kaduttuja kauppoja, elämäntilanteen muutoksia ja rahan tarvetta maksatetaan myyjillä. Lainsäädäntöön tulisi ehdottomasti tehdä muutoksia, myyjät ovat aivan villin lännen ratsastajien armoilla nykylainsäädännössä. Petoksellinen toiminta on hyvin yleistä ostajien puolelta vaikka julkisuudessa näkyy enemmän myyjien toimineen väärin. Asiantuntijat tekevät lausuntoja, jotka usein perustuvat etukäteisoletuksiin, ja lausuntoja on vaikea oikeusasteissa rakennusalaa tuntemattoman ymmärtää.

      • Anonyymi

        Ostaja voi syöttää mitä tahansa valhetta myyjän piikkiin. Myyjä on kalliiden asianajajien ja omien tietojensa varassa. Suomessa ei ole mitään selkeää lainsäädäntöä tai määräyksiä, joilla voi kumota älyttömiäkään väitteitä, vaikka on tieteellisä tutkimustuloksia ohjeina.
        Oikeusasteissa ei ole riitävää asiantuntemusta. Joku diplomi-insinöörin titteli voi hämätä lautamiehiä ja tuomareita. Tuomio voi tulla vaikka tuomarilta, jolla on kokemusta vain esim. avioero-oikeudenkäynnistä. Ehdottomasti kaikenlaiset asiantuntijat tulisi saattaa vastuuseen tutkimuksistaan ja lausunnoistan.
        Tarkoittaa, että jos on tilannut tutkimuksen ja lausunnon rakenteesta, tulee virheellisestä havainnosta joutua vastuuseen. Virheellisestä lausunnosta ei joudu nyt mihinkän vastuuseen. Huippukoulutus ja pätevyys eivät vaikuta nykyään. Kalliita, kohtalaisen terveitäkin taloja puretaan hometaloina etenkin julkisella puolella.
        Tämä mahdollistaa vuosien piinan myös yksityisille myyjille, jos kauppoja kadutaan ostajan toimesta.
        Kuihtuvilla paikkakunnilla on iso riski myydä taloa, hinnat laskevat ja se houkuttaa vaatia myöhemmin hinnan alennusta, syy löytyy varmasti myöhemin. Riskiä ei ole ostajalla.
        Mikrobitutkimustulokset ovat eri asia kuin talon vauriot, vanhasta talosta löytyy varmasti näyte, jolla voi saada myyjiltä alennusta myöhemmin . Ulko-oven vierestä ja ulkoseinästä on helppo löytää haluttu tulos uudestakin talosta tai testata yleensäkin riskinurkka ulkoseinästä. Mikrobitutkimuksia voi jouduttaa vaikka neularuiskuin tai painepesurin avulla, ja näin saada mikrobitutkimuksille haluamiaan tuloksia.
        Lainsäääntö on Suomessa tässä aivan epäonnistunut ja vääristää asuntokauppaa huijareiden hyväksi. Oikeat homeongelmat ovat asia erikseen. Lattiasieni ja kellarisieni ym. näkyy vanhoissa rakennuksissa ja on helposti myös aistein havaittavissa. Ilmastoinnin merkitystä ja muuttamista ei ymmärretä, paine-erojen merkitys mikrobien kulkeutumiseen on vaikea havaita.
        Painovoimaisen ilmastoinnin muuttaminen alipaineiseksi on katastrofi.
        Mikrobifirman, desinfiointifirman ja konttifirman ilmaantuminen kuvitellun homekoulun tontille on nopeaa, pari vuotta ilmastointiremontin jälkeen. Pian erilaiset korppikorkat keräävät irtaimiston ja muun mahdollisen myyntiin ennen rakennustarjouksia. Joku maksaa ja muutama hengittää edelleen huonosti. Otsoinointifirma putsaa osan kalusteista, jotka matkustelevat satoja koilometrejä puhdistuksessa ja palaavat myynttiin jollekin kirppikselle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      904
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 55
      725
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      43
      694
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      654
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe