Miksei moottoripyörissä ole peukalokaasua?

Tuo kahvan vääntäminen ranne solmussa on jotenkin vammaista.
161453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Parin euron lisävaruste.

Äänestä

Muovinen pieni lepuuttaja kaasukahvaan, lepää kämmentä vasten, eikä kahvasta tarvitse puristaa.

Äänestä

Se on turvallisempi tapa säädellä kaasun toimintaa ja moottorin kierroksia kuin peukalokaasu. Myös tyylikkäämpi. Itsellä oli sellainen kaasukahvan lepuuttaja, heitin roskiin lepuuttajan koska se osoittautui vaaralliseksi hätätilanteissa. Sen kaasukahvan leputtajan käytön aikana tuli usein tahattomasti käännettyä kaasukahvaa hätäjarrutuksissa jolloin moottori nosti kierroksia muutamaksi sekunniksi hätäjarrutuksen lopuksi. Onneksi oli kuitenkin joka kerta toisella kädellä kytkinkahva pohjaan painettuna, ettei Bandit 1200 pysähtymisen sijasta kiihdyttänyt autoilijan eteen ja itselleni tapahtunut huonosti.

https://www.motonet.fi/fi/tuote/381431/MP-kaasukahvan-lepuuttaja

Äänestä
  • Ei varmasti ole turvallisempi kun ranne on mutkalla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei varmasti ole turvallisempi kun ranne on mutkalla.

    Jaa a, kannattaa opetella pitämään siitä kahvasta oikein kiinni ettei ole mutkalla.

    Äänestä

  • Jos sulla jostain syystä tulee kovin usein noita hätäjarrutuksia niin kannattaa varmaan harjoitella sitä. Se että kytkin on pohjassa ja kaasu kiinni on ihan perusjuttu, samalla selaat vaihteita alaspäin niin etä sulla on oikea pykälä silmässä jos tartteekin vielä tehdä joku pikalähtö alta pois. Peukkukaasu saattaisi olla hankala kovassa jarrussa kun hidastuvuus painaa eteenpäin ja pitäis olla aika tukeva ote tangosta.

    Jotenkin tuntuu että tuollaisella peukalokaasulla voisi voiman annostelu olla aika hankalaa kun mennään kovempaa ja puuduttavaa kun ajetaan tuntikausia maantiellä pintakaasulla.

    Äänestä

Itsellä oli mönkijöissä nuorena peukalokaasu ja sitten crosseissa ynnä muissa toki normi kahvakaasu. Molemmat toimii ihan hyvin mutta en ole ikävöinyt peukalokaasua. Itsellä ainakin sujuu luonnostaan molempien käyttö eikä väsy paikat.

Äänestä

Olen nähnyt ja nauranut muutaman kerran kun mönkkäri pojat joutuvat lepuuttamaan peukaloaan kun ilmeisesti väsyy tai kramppaa.
Vai prätkään tuollainen kaasu, hehee!!

Äänestä
  • Mulla on Xiaomin sähköpotkulaudassa peukalokaasu ja cruise. Eli kun pidät "kaasua" 5 sekuntia samassa asennossa se jää päälle. Kun vipuun koskee uudestaan menee cruise pois päältä. Eipä kramppaa peukalo.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mulla on Xiaomin sähköpotkulaudassa peukalokaasu ja cruise. Eli kun pidät "kaasua" 5 sekuntia samassa asennossa se jää päälle. Kun vipuun koskee uudestaan menee cruise pois päältä. Eipä kramppaa peukalo.

    Ei taida olla missään muissa kuin leluissa tuollaisia??

    Äänestä

  • Juu, mäkin ajoin joskus mönkkäri perässä ja kuski väätäytyi kieroon penkillä et ylsi vasemmalla kädellä peukkulaasulle.
    Kovasti poika ravisteli oikeaa kättään et sais krampit pois ja veret kiertoon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei taida olla missään muissa kuin leluissa tuollaisia??

    Ajelen sillä "lelulla" edelleen joka päivä töihin samalla kun motoristien "ei-lelut" ovat tallissa kesää odottamassa..

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ajelen sillä "lelulla" edelleen joka päivä töihin samalla kun motoristien "ei-lelut" ovat tallissa kesää odottamassa..

    Juuri näin. Jokainen moottoripyörä on pelkkä saastutusleluturhake vaikka pöhöttyneet läskimotoristikaaharit muutta väittäisi.

    Äänestä

Aika hankala olis peukaloksesi kun pitää mennä nopeasti jarrulle ja voimakas jarru painaa eteenpäin. Peukalokaasu myös haittaisi työntöohjausta... ja kun kahvasta kääntää tai mutkassa painoa siirtää niin on syytä pitää kahvasta kiinni kunnolla.

Äänestä

Joissakin vanhoissa japseissa oli kahvan herkkyyden säätöruuvi. Siitä oli helppo kiristää kaasu matka-ajoon sopivaksi.

Äänestä
  • Mulla on uusi itävaltalainen ja siinä on vakionopeussäädin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tuo kahvan vääntäminen ranne solmussa on jotenkin vammaista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu