Estrelanvuoristokoira

Anonyymi

Olisiko kellään tietoa rodun nykytilanteesta? Terveys, hermorakenne? Mitä kasvattajaa suosittelisit? Kävin rotuyhdistyksen sivuilla, mutta en kasvattajia löytänyt koko sivustolta enkä pentuasioita muutenkaan, hmm.

Estrela olisi viimeinkin mahdollisuus hankkia, koska rodunvaihto edessä. Ehdottomasti terveys, hyvä hermorakenne ja rodunomaisuus edellä. Kasvattajalla oltava järkeä päässä yhdistelmissä.

Kattelin Steppen Hillin kasvatteja jalostusnetistä, 90% kasvateista kuvattu ja tutkittu erittäin hyvin tuloksin, lähes kaikki A-lonkkaisia, 0-kyynäräisiä ja silmäterveitä. Luonnetesteissäkin käyneitä ja näyttelyissä menestyneitä.

Haluan kuitenkin vertailla kenneleitä ja muutenkin tutkia rodun nykytilannetta, ennen kuin päätä pahkaa ostan. Ja siitä puheenollen, missähän hinnoissa rotu nykyisin pyörii? Ja kyllä - on varaa koiraan ja eläinlääkäriin, mutta periaatteen vuoksi mulla on maksimiostohinta koiralle.

0

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

        Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
        Kuhmo
        74
        2445
      2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

        Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
        Kemi
        37
        2057
      3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

        Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
        Ikävä
        28
        925
      4. Mille kirjaimelle

        toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
        Ikävä
        31
        810
      5. Äimän käki

        Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
        Sinkut
        154
        768
      6. Nainen, miten suhtautuisit

        Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
        Ikävä
        58
        620
      7. Paikallinen autokorjaamo

        Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
        Kuhmo
        6
        508
      8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

        Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
        Haapavesi
        78
        491
      9. Kenen kanssa koet

        Että sinulla on eniten kipinää
        Ikävä
        20
        463
      10. Sinulle mies

        Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
        Ikävä
        33
        452
      Aihe