Olisiko kellään tietoa rodun nykytilanteesta? Terveys, hermorakenne? Mitä kasvattajaa suosittelisit? Kävin rotuyhdistyksen sivuilla, mutta en kasvattajia löytänyt koko sivustolta enkä pentuasioita muutenkaan, hmm.
Estrela olisi viimeinkin mahdollisuus hankkia, koska rodunvaihto edessä. Ehdottomasti terveys, hyvä hermorakenne ja rodunomaisuus edellä. Kasvattajalla oltava järkeä päässä yhdistelmissä.
Kattelin Steppen Hillin kasvatteja jalostusnetistä, 90% kasvateista kuvattu ja tutkittu erittäin hyvin tuloksin, lähes kaikki A-lonkkaisia, 0-kyynäräisiä ja silmäterveitä. Luonnetesteissäkin käyneitä ja näyttelyissä menestyneitä.
Haluan kuitenkin vertailla kenneleitä ja muutenkin tutkia rodun nykytilannetta, ennen kuin päätä pahkaa ostan. Ja siitä puheenollen, missähän hinnoissa rotu nykyisin pyörii? Ja kyllä - on varaa koiraan ja eläinlääkäriin, mutta periaatteen vuoksi mulla on maksimiostohinta koiralle.
Estrelanvuoristokoira
Anonyymi
0
153
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei91014Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125966- 109939
- 55909
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85812Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.42766Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66711Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev157707- 63683
- 70586
- 95561
- 60524
- 52521
- 36519
- 35497
- 22496
- 26480
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15052449Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31443Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi246408