Olisiko kellään tietoa rodun nykytilanteesta? Terveys, hermorakenne? Mitä kasvattajaa suosittelisit? Kävin rotuyhdistyksen sivuilla, mutta en kasvattajia löytänyt koko sivustolta enkä pentuasioita muutenkaan, hmm.
Estrela olisi viimeinkin mahdollisuus hankkia, koska rodunvaihto edessä. Ehdottomasti terveys, hyvä hermorakenne ja rodunomaisuus edellä. Kasvattajalla oltava järkeä päässä yhdistelmissä.
Kattelin Steppen Hillin kasvatteja jalostusnetistä, 90% kasvateista kuvattu ja tutkittu erittäin hyvin tuloksin, lähes kaikki A-lonkkaisia, 0-kyynäräisiä ja silmäterveitä. Luonnetesteissäkin käyneitä ja näyttelyissä menestyneitä.
Haluan kuitenkin vertailla kenneleitä ja muutenkin tutkia rodun nykytilannetta, ennen kuin päätä pahkaa ostan. Ja siitä puheenollen, missähän hinnoissa rotu nykyisin pyörii? Ja kyllä - on varaa koiraan ja eläinlääkäriin, mutta periaatteen vuoksi mulla on maksimiostohinta koiralle.
Estrelanvuoristokoira
Anonyymi
0
107
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1522864Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2792550Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.391544Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381510- 1211222
- 1081163
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee151075Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041053Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.319946Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La60922