Finlux 43 UHD

Anonyymi

Onko kellään ongelmia ko. tv:n kanssa ? Meillä jumii vähänväliä ja virtajohto irti on ainoa mahdollisuus saada taas toimimaan. Kakehan ei toiminut ollenkaan alunperin. Tallennukset tikulle on ihan mitäsattuu, eli saattaa mennä vaan 15sekunttia, kun pitäs olla esim. 2 tuntia. Kun on sitten katsonut tallenteen, koko telkkari on täysin jumissa taas ja piuha seinästä irti hetkeksi. Takuuseen pitäs lähettää omalla kustannuksella (prisman mukaan) postissa.

1

1151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole kokemuksia Finluxista, mutta kylläkin samassa maassa (Turkissa) valmistetuista Finsat-digibokseista. Takuukorjauksia varten voit lain mukaan viedä laitteen ostopaikkaan, eli ilmeisesti Prismaan. Prisma hoitelee laitteeen lähettämisen eteen päin.

      Finsatiani ei saatu parilla korjausyrityksellä toimimaan oikein, mutta kun se kerran oli vaihdettu uuteen, maahantuoja suostui kaupan purkuun ja sain rahani takaisin. Televisiosi elektroniikka voi olla niin sekaisin, ettei televisiostasi tule koskaan toimivaa, ja kaupan purku olisi ainoa järkevä vaihtoehto.

      Tilalle seitsemän vuotta sitten hankkimani Topfield on toiminut ilman vähäisintäkään häiriötä erinomaisesti. Televisioni on kohta neljä vuotta täyttävä Sony. Sekään ei aina toimi täydellisesti, mutta sentään paremmin kuin alkuaikoina, jolloin se vietiin huoltoonkin kerran, koska television merkkivalo syttyi omia aikojaan öisin. Sen jälkeen televisio ei ottanut mitään käskyjä vastaan kaukosäätimellä ennen kuin se oli irrotettu sähköverkosta pariksi minuutiksi.

      Huolto ilmoitti, että vika oli Sonyn tiedossa ja että siihen oli valmisteilla päivityskorjaus. Vahinko, ettei Sonyn televisioita huoltoon lähettäville henkilöille oltu kerrottu asiasta, ja jouduin olemaan ilman televisiota sen vuoksi kaksi viikkoa.

      Joku on näillä palstoilla sanonut, että Sony on paras televisio. Olin aina ajatellut, että mahdollisesti, jos muut ovat vielä huonompia. Nyt tiedän, että ainakin Finlux on huonompi. Itse en olisi nykyisin Turkissa valmistettavaa Finluxia huolinut edes ilmaiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1309
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1098
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      63
      1093
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      163
      1013
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1009
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      963
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      886
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      791
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      735
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      734
    Aihe