Pellettien polttaminen takassa

Anonyymi

Olen hankkimassa takkaa lisälämmönlähteeksi, talossa on öljylämmitys. Kaipailen kokemuksia pelletin polttamisesta takassa. Koska en omista metsää ei puita varmaan aina ole varastossa, niin olisi(ko) tällainen hybriditakka järkevä: kun puut loppuu, niin pelleteillä jatketaan lämmittämistä? Haluaisin kuulla kokemuksia tästä aiheesta. Onko pelletin hinta suhteessa lämmöntuottoon järkevä? Tulikiven Karelia -mallistossa on tarjolla näitä "hybriditakkoja" ja ilmeisesti heidän muihin mallehin saisi lisävarusteena pellettijärjestelmän.

8

1197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Polttelin itse pari vuotta pellettejä Tulikiven varaavassa takassa. Oikein hyvä ratkaisu, ja nuohooja kehui että piippu pysyi puhtaana. Pellettejä piti laittaa riittävän paljon jotta puun palavat kaasut saa takassa hyvän vedon aikaan. Lasin läpi katsottuna takassa on tällöin tulimyrsky.

      Ainoa muutos oli että laitoin pesän pohjalle pellin mihin porasin pieniä reikiä. Tämä siksi että pelletit ei valuisi suoraan tuhkalaatikkoon.

      Nyt kun on ilmaisia puita saatavilla niin pelletit on jääneet pois.

    • Anonyymi

      Osta lämpöpumppu, pelletin poltto takassa on ihan höpöhöpö juttuja.

    • Anonyymi

      Kannattaa ostaa puita takkaan, pellettien polttaminen ihan höpöjuttuja. Hommasin vanhemmilleni vuolukivitakkaan pellettien polttamiseen rahalla laitteen ja se paloi muutamien käyttökertojen jälkeen puhki. Takuuseen saatiin uusi ja sama juttu. Enään ei ole poltettu pellettejä.

      Pellettien polttoon on tietty olemassa (kalliita) takkoja ja muita uuneja, sillä rahalla ostaa melkoisesti polttopuita.

    • Kotimaiselta Warma Uuneilta löytyy toimiva hybriditakka. Takassa voi polttaa puuklapeja ja helposti pesään vaihdettavalla pelttipolttimella voidaan polttaa tehokkaasti pellettejä, suosittelen.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Kaikissa pelkästään toisio ilmalla toimivissa pystyy vaikkei sitä erikseen ilmoiteta. Kiertoilma takat ja yms. Tulikivi on kehityksessä jäljessä pahasti


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikissa pelkästään toisio ilmalla toimivissa pystyy vaikkei sitä erikseen ilmoiteta. Kiertoilma takat ja yms. Tulikivi on kehityksessä jäljessä pahasti

        Laittaako konkurssikypsän Warma Uunit Oy:n mies lisää rahaa firmaansa vai päästääkö Warma Uunit konkurssiin? Seurataan asiaa..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laittaako konkurssikypsän Warma Uunit Oy:n mies lisää rahaa firmaansa vai päästääkö Warma Uunit konkurssiin? Seurataan asiaa..

        Warma-Uunit Oy:n omavaraisuusaste enää 4 %. Pysyvän maksukyvyttömyyden ennakoinnissa on omavaraisuusaste tehokkain tunnusluku. Pysyvän maksukyvyttömyyden uhka on välitön, kun yrityksen omavaraisuusaste alle 10 %.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      207
      7540
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      141
      3424
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      70
      2000
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      118
      1982
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1918
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1859
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      91
      1856
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1704
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1571
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1544
    Aihe