Lakimuutos: kannabiksen metaboliitit sallitaan liikenteessä!

Anonyymi

Oikeudenmukainen lakimuutos tuli vihdoinkin! Aikaisemmin rattijuopumustuomio tuli, jos kuljettajan veressä havaittiin kannabiksen metaboliitteja eli kannabiksen käytöstä johtuvia hajoamistuotteita.

Elimistössä voidaan havaita hajoamistuotteita jopa viikon päästä päihtymistilasta. Eli kortti on saattanut lähteaä perjantaina töistä tullessa, koska olet viikon sitten vetänyt Savut. Turha tuomio ja yhteiskunnallinen moralistinen leima selvälle kuskille. Toinen skenaario: naapurin Seppo ajaa pihatiellä Jarin perään. Seppo tietää, että syy on itsessä, mutta tietää myös Jari-naapurinsa poltelleen. Seppo soittaa poliisin paikalle. Jari syyllistyy selvinpäin rattijuopumukseen, Jarin pissassa näkyy metaboliitit viikko sitten poltetusta kukasta. Jari maksaa uhrina syyllisen korvausvaatimukset autosta ja Sepon kipeästä niskasta, tietysti kaikki omasta pussista. Vakkutushan ei maksa selvinpäin ajelleen rattijuopon uhriurumista syyttömänä liikenteessä.

Hienoa, että moinen kieroutunut laki muutettiin ja nuo tapahtumat jäävät historiaan!!!

StliiGoingStrong

3

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sentään jotain edistystä suomessa.

    • Anonyymi

      Aino avaan jos polttelee ja jää usein kiinni vaikka ajaessa ei olisikaan niin sanotusti enään pilvessä elki ei rangaistusta voi poliisi määrätä kaikki kuskit huumeseulaan ja ihan direktiivien mukaan joka sanoo huumeiden käyttäjälle EI saa antaa ajooikeutta ollenkaan.Eli kortti pois jos kiinni jää aina.Samahan on jo lääkkeiden kanssa kun pari kaveria saanut mielialalääkkeitä pahaan vihanhallinnan ongelmiinsa vei poliisi ajokortin oitis.

      • Anonyymi

        Ei pidä paikkaansa. Metaboliiteista tulee sama menettely kuin selvinpäin ratissa. Ei merkintää minnekään. Juu ja olen tietoinen, että vastasin palstatrollille.

        Nähnyt niin monta tapausta. Muutaman tunnin jälkeen paukuista laillista ajaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      20
      3784
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      24
      3179
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2385
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      2149
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      22
      2000
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      27
      1648
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      41
      1631
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1512
    9. Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta

      Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava
      Luterilaisuus
      502
      1473
    10. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1424
    Aihe