Meidän taloyhtiössä on kielletty oven eteen parkkeeraminen muuten kuin siksi aikaa että kantaa esim tavaroita sisään. Naapuri tästä viisveisaa, pitää autoaan oven edessä ja oma parkkipaikka on tyhjänä. Asunnot ovat vielä siten, että seuraava asunto ei sitten mahdukaan viemään niitä tavaroita omaan asuntoonsa eli minä.
Tänään jätin autoni siksi aikaa sen siten ettei se toinen olisi saanut sitä autoaan pois siitä oman ovensa edestä. Kävin soittamassa ovikelloa ja olisin pyytänyt siirtämään autonsa pois siksi aikaa ainakin, että saan tavarani vietyä kotiin muttei avannut ovea. Kannoin tavaroita ja yhtäkkiä naapuri tuli huutamaan, että vie vittuun se autosi siitä. Sanoin, että kannan tavaroita, kuten näet. Huuto vaan jatkui.
Kannoin tavarat ja sanoin, että nyt siirrän autoni, siirrä sinäkin. Eipä ole siirtänyt.
Voinko minä tehdä muuta kuin valittaa hallituksen puheenjohtajalle?Joka ei tee mitään.
Oven eteen parkkeeraamin, eikö sille tosiaan voi mitään?
15
7727
Vastaukset
- Anonyymi
Melko iso vittu täytyy olla, jos haluaa auton saada mahtumaan sinne.
- Anonyymi
Rivitalossa 99,9 prosenttisesti ne on luokiteltu pelastusteiksi eli jatkuva pysäköinti kielletty. Ilmoitusta isännöitjälle ja hallitukselle. Sitten voi hankkia kunnan pysäköinti valvonnan (hallituksen kutsumana) sakottamaan tätä päivää tkäaikais pysäköijää.
- Anonyymi
Riippuu koska on rakennettu ja onko tie tarpeeksi leveä ja onko oikeasti rakennuspiirustuksia nämä tiet pelastusteiksi merkattu ja siihen paljon vaikuttaa rakennusvuosi !
- Anonyymi
Itse pidän oven edessä autoa koska:
- vapaita ruutuja ei ole
- vuokranantaja antoi luvan (omistaa koko as oy:n)
- päätyasunto
- kadun varteen ei mahdu jättämään
Eipä se tuossa haittaa muita kuin enintään aurakuskia kun ei pääse ajamaan oven edustaa- Anonyymi
Juu niin meilläkin perinteisen järjenkäytön pysäköinnissä saa loppumaan lakien , sääntöjen ja varsinkin vakuutusyhtiön sääntöjen myötä eikä kuntakaan vetovoimansa tunnossa lisää viihtyvyyttä kun asuntojen siis jokainen rivitalon asukas voi ajaa ovensa eteen , jalkakäytävän yli , täysin häiriöttä ja pois keneltäkään parkeerata autonsa turvallisesti ja vaikka jättää siihen kun parkkipaikka on täynnä ( tenavien leikkikenttäähän se) ja katu on tosi kapea (selkeä haitta).
Mutta jollakin tavoin nuo seteliselkärankaiset vakuutusyhtiöt voivat evätä korvauksia ellei auto ole parkkipaikalla vaan asunnon edessä jos se vaikka palaa.
Eli täytyy tietää missä kohtaa auto on jos se palaa voit jäädä maksumieheksi.
Vaikeaa ymmärtää että naapuritaloyhtiössä saa ovelle jättää auton eikä siitä poraa kunta, vakuutus yhtiö , paloviranomaiset, isännöitsijän kaverisijoittajat, yms...
Poliisillakin on muuta tekemistä vaikka tuo jalkakäytävällä mootorikäyttöisellä on kielletty mutta kun siinä ajelee niin posti kuin roska autot ja jotkut bensalenkkarit parkkeeraavat ,
no sehän vasta laitonta tässä onkin, kun täällä maallakin liikutaan jalan eikä .
Siksi siis takaisin omakotitaloon vaan asumaan siellä ja niissä saa tehdä mitä vaan ,, ei palosuojelu pakota roskikseen mielivallallaan tulensuojarakenteita ,,,,,eikä juuri muitakaan sääntöjä ole ,,, en olisi uskonut kun tälläiseen sääntöhelvettiin kun riviasuntoon muutin .....
- Anonyymi
Lassilassa näin, kun vähemmistön edustaja oli parkkeerannut autonsa kerrostalon eteen niin, että pääsi auton ovesta rapun ovelle, mutta rapusta tulijat eivät enää päässeetkään auton ohi.
- Anonyymi
Rivitaloista 99.9% ei ole pelastusteitä. Jos ne olisivat virallisia pelastusteitä niin ne olisi silloin sellaisiksi liikennemekeillä osoitettu. Jos ei merkkiä niin on pihatie.
Taloyhtiössä on pysäköinti oven eteen kielletty, missä se on todettu? Jos se on järjestyssääntöjen varassa niin taloyhtiöllä on vähän mahdollisuuksia ja pitäisi mennä raastuvan kautta.
Ei se taloyhtiön puheenjohtaja sinua noteraa kun hänellä ei ole mitään millä muuttaa tilanne, jos kerran sanominen ei auta.
Seuraavassa yhtiökokoiksessa päättäkää, että pihatiet tukitaan puomein jotka tavittaessa avataan muuttoa yms varten. Tämä käy kun ei ole pelastustie. - Anonyymi
Siinä kuulimme tavanomaista läskiperseen autoilua. Läskiperseen mielestä auton saa pysäköidä oven eteen, nurmikolle tai päivästä toiseen vaikka invapaikalle, jos tämä vähentää ylimääräistä lyllerrystarvetta enemmän kuin 5 m.
Pysäköintipaikkoja ei noin niinkuin keskimäärin voi sijoittaa ihan rakennusten seinustoille a) paloturvallisuuden b) pakokaasujen vuoksi. - Anonyymi
Luvattomasta pysäköinnistä voi laittaa lapun auton tuulilasiin. Varsinkin pakkasella märkä lappu kuskin eteen on tosi tehokas. Ensimmäinen testaus korjasi pysäköinti kurin. Jäätyneen paperin irroitus kylmästä lasiosta ei ole helppoa.
- Anonyymi
Minä kyllä pysäköisin autoni oven taakse.
Ja tuo on paskapuhetta ettei ole parkkipaikkoja. On niitä parkkipaikkoja, mutta mikään niistä ei ole vapaa. hih hih
-Kylmis- Anonyymi
Läskiperseisiin tepsii Parkkipaten tms kanssa tehtävä sopimus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Läskiperseisiin tepsii Parkkipaten tms kanssa tehtävä sopimus.
Lait on tehty rikottavaksi.Tämä on niistä se ikuinen riidan aihe,nykyajan ihmiset kun ei turhia kävele,ja se vaati viitseliäisyyttä ajaa auto sinne parteen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lait on tehty rikottavaksi.Tämä on niistä se ikuinen riidan aihe,nykyajan ihmiset kun ei turhia kävele,ja se vaati viitseliäisyyttä ajaa auto sinne parteen.
Oppivat hyvin nopeastä kävelemään, kun pihaan ilmestyy pysäköinninvalvonna kyltit.
Tätä ennen osasi kävellä ainoastaan kukkaruukut ja betoniporsaat pois läskiperseiden autojen tieltä....
- Anonyymi
Naapuri pysäköi autonsa ihan oman ovensa eteen. . Kyseessä on rivitalo ja talossa on parkkipaikka
- Anonyymi
Näitä kusipäitä riittää kun tarkoitus on toisille osakkeenomistajille tehdä kiusaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3062700Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä512565- 1211700
- 1181390
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461380Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301245PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1441211- 691070
- 741069
- 701010