Näennäisoodi annettakoon lieksalaisten uunien lämmitykselle.

Meissä lieksalaisissa on montaa, moneksi. Huomasin harmikseni erään kirjautuneen poistuneen kirjautuneista, joko heikkouttaan, tai vahvuuttaan tuntien, rekisteröityjen kirjoittajien piiristä.
Perusihmisyyttä harkiten teroittelen nyt henkistä teräketjuani.

Minä tunnustan olevani tietyllä pienellä osatekijävaikutuksella tähän tapahtumaan osasyyllinen.

Mielestäni meidän jokaisen on mentävä itseemme. Kaikella on merkityksensä. Toinen ymmärtää humaanit asiat eritavalla. Minä tavallani taas vakaasti ymmärrän ominani. Turha painostus liiaksi on aitoa kiusaamista. Toki molemmin osapuolin on näitä ilmeitä tapahtunut. Uuni on pari kertaa liian kuumaksi tullut lämmitettyä, mutta puolustukseksi sanottakoon, silloin oli tosi kova pakkanen. Esim. 2015 talvella, vai oliko joku muu talvi?

Me kaikki olemme ihmisiä. Omatunto on terveenä viekas, ja likiterveenä viekkaampi, kuin poliittinen pyrkyryys. Järki on suppea, mutta joskus laajempi, kuin tyhjänpäiväinen hyväksymättömyyden hyväksyntä.
Hyväksyin monta lämmintä ajatusta. Kaikki ei silti ensinkään elossamme käy yksiin. Lepoaika on meille hyväksi. Olen minäkin sitä osannut itse itselleni vaatia. Levon jälkeen on sitten kukkeampi.

Tulikiven ja Nunnanlahden uunieni piipuista päästelen hiukkasia tulevana talven pakkasilla. En uhoten, vaan sopivan niukasti, ilmaston ja tuulivaikutuksen huomioiden, oikein oikeiden oikeuksien tavoin polttaen, ja laajemmat kokonaisuudet, yrittäen ymmärtää.

Siirrän sähköä teille. Siirto olkoot in.

Puuni sahaan edelleen Stihlilläni. Haluan olla ympäristömme suojelija. Harkiten kaikki tehdä. Mitähän öljyä huomenna laittaisin teräketjun voitelupuolelle? Toimisikohan rypsiöljy, tai vernissa? Kaikkea löytyy liiteristäni, isosta.

Minä erehdyin kuuntelemaan metsäradiota, ja tuli sivuni kipeiksi. Siksi joutelen täällä näitkin hölynpölyjä kirjoittelemaan.

2

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Resetoin vaan vähän tilannetta. Ihan niin kuin kirjoitit aamulla, ei ole mitään mieltä provosoida ja ärsyttää. Nämä turhat jankutukset vievät tilan ja fiiliksen asiakeskusteluilta. Tulen takaisin sinisenä ja yritän keskustella järkevämmin kun ennätän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      189
      5109
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      18
      1812
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1527
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1507
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      51
      1185
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      840
    Aihe